Kredi İle Ev Almak Günah mıdır?

Bankalar, çeşitli gereksinimleri için müşterilerine düşük faizli ve uygun ödeme koşullu birçok kredi ürünü kullandırmaktadır. Kullanılan kredi ürünleri içinde en dikkat çekici olanı şüphesiz konut kredileridir.

Konut kredileri, bankaların bireysel müşterilerine kullandırdıkları en düşük faizli ve en uzun ödeme vadeli kredi ürünüdür. Birçok pozitif yanları bir arada bulunduran konut kredileri ile ilgili olarak en oldukca dört gözle beklenen sual konut kredisi çekmek günah mı sorusunun cevap bulmasıdır. Bu mevzu uzun süredir finansal sektörün içinde yer almış olup birçok ulema tarafınca değişik değişik yorumlanmıştır. Meydana getirilen açıklamalar ile ilgili olarak en dikkat çekici olanı şüphesiz katılım bankalarının rolüdür. Son yıllarda devlet destekli bankalarında bünyesinde bulunan katılım bankaları üstünden kredi çekilmesinin uygun olduğu fikri ortaya atılmaktadır.

Konut kredilerinin caiz olup olmadığı noktasında birçok ulema net bir halde faizli olduğundan haramdır fetvasını verse de bazı ulemalar tarafınca meydana getirilen araştırmalar ve emek harcamalar doğrultusunda sünnet ışığında caiz olduğu mevzusunda hem fikirdir. Bu bağlamda konut kredisi çekmenin caiz olduğu ile ilgili olarak en dikkat çekici olanı yoksulluk halidir. İslami kaynaklara bakılırsa her ne kadar faizin haram olduğu dile getirilmiş olsa da aynı şekilde yoksulluk olması halinde bazı hükümlerin yumuşamasına ve insanların gereksinimleri noktasında yargı verilmesine de vesile olur. Fakirlik hali kişinin kirada oturması ve uzun süre ev sahibi olamayacağı durumlarda ortaya çıkmaktadır. Fakirlik siz hallerde kredi kullanmayı tüm ulemalar haram ve günah olarak ifade edilmektedir.

Bu bağlamda konut kredisi çekmek günah mıdır sorusuna ulemalar hem günah hem de helaldir yanıtı verilirken, birçok ulema devletimizde katılım bankası olarak hizmet veren kuruluşların vermiş olduğu konut kredisinin caiz olduğu mevzusunda hem fikirdirler. Katılım bankaları tarafınca sunulan konut kredileri finansman adı altında sunulmasının yanında bilhassa kar-zarar endeksli olarak işlem görmektedir. Finansmanın kullanımı esnasında yalnız bankanın kar elde etmesi değil hem de ekonominin iyi olması durumunda zarar edip satın alan lehine de işlem görmesini gerektirmektedir.

Bundan önceki yazımız olan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer? Düşer? 2020 [Çözüldü.] başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir