Kredi Kartı Asgari Ödeme Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kredi kartı asgari tutarı hesaplayabilmek için aşağıda hesaplama aracındaki istenilen bölgeleri doldurarak ne kadar asgari ödeme yapacağınızı hesaplayabilirsiniz. Doldurulacak bölgeler kart limitiniz ve kart borcunuzu yazmanız yeterlidir.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Hesaplama

<![CDATA[#hesapformu{margin:10px auto;}
#hesapformu fieldset{border:0 none;box-shadow:0 0 15px 1px rgba(0,0,0,0.4);padding:20px 30px;box-sizing:border-box;}
#hesapformu input,#hesapformu textarea{padding:15px;border:1px solid #ccc;border-radius:3px;margin-bottom:10px;width:100%;box-sizing:border-box;font-family:montserrat;color:#2C3E50;font-size:13px}
#hesapformu table{width:100%;}
.select{padding:15px;border:1px solid #ccc;border-radius:3px;margin-bottom:10px;width:100%;box-sizing:border-box;font-family:montserrat;color:#2C3E50;font-size:13px}
.pSonuc{list-style-type:none;color:#fff;text-transform:uppercase;font-size:9px;width:20%;float:left;position:relative}
]]>

Kredi Kartı Limitiniz (TL):
Kredi Kartı Borcunuz (TL):
Minimum (Asgari) Ödeme Oranı (%):

Sizlere bu yazımızda her insanın merak etmiş olduğu bir sual olan “kredi kartı asgari hesaplama iyi mi yapılır” hakkında data vereceğiz.

Asgari tutarı hesaplayabilmek için; hangi senenin hangi ayına ilişik kredi kartı ekstresi, ilgili bankadaki kredi kartınızın toplam limitinin ne kadar olduğu, herhangi bir bankadan ilk kredi kartınızı aldığınız tarih şeklinde soruların yanıtlarını bilmeniz gerekiyor. Eğer kredi kartınızı 17 Aralık 2010 tarihinden sonrasında aldıysanız, ilk yıl kredi kartı ekstrenizin %40’ını ödemelisiniz. Mesela, 2017 Ağustos’ta 3.000 TL’lik ilk kredi kartınızı aldınız. Ocak 2021 ekstreniz 1.000 TL geldi. Kredi kartı asgari ödeme tutarınız 400 TL olur.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Hesaplaması

Diyelim ki kredi kartınızı alalı 1 yılı geçti. Kısaca Eylül 2017 ekstreniz 1.000 TL geldi. 1 yılı doldurduğunuz için asgari meblağ 300 TL olacaktır. Şu sebeple 2016 senesinde 15.000 TL limite kadar asgari ödeme meblağ %27, 15.000 – 20.000 TL arasındakilere %35, 20.000 TL ve üstüne %40 olarak belirlendi. Kısaca kredi kartınızın toplam limitleri asgari ödeme tutarının hesaplanması için mühim bir role haizdir.

Özetleyecek olursak; kredi kartınızın asgari tutarını hesaplamak istiyorsanız, ilk olarak bankalardan ilk kredi kartını ne vakit aldığınızı bilmelisiniz. Ondan sonra kredi kartınızın olduğu bankadaki toplam limitinizi bileceksiniz. Son olarak ise kredi kartı ekstrenizin hangi döneme ilişik bulunduğunu bulmalısınız. Bu bilgilere sahipseniz yukarıdaki adımları uygulayarak asgari ödeme tutarını hesaplayabilirsiniz.

Yeni Gösterilen Mevzuat

Kredi Kartı İşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranlarına İlişkin Basın Duyurusu

Son dönemdeki ekonomik gelişmeler ve piyasa koşulları dikkate alınarak, kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarının hesaplama yöntemi değiştirilmiştir. Yeni yönteme nazaran kredi kartı azami faiz oranları, gerekseme kredisi faiz oranları ile kredi kartlarının taşımış olduğu ilave riskler ve maliyetler dikkate alınarak belirlenecektir.

Bu çerçevede, Türk lirası ve yabancı para cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarında indirim yapılmıştır. 1 Ocak 2017 tarihinden geçerli olmak suretiyle kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranları Türk lirası için yüzde 1,84, yabancı para için yüzde 1,47, aylık azami gecikme faiz oranları Türk lirası için yüzde 2,34, yabancı para için yüzde 1,97 olarak belirlenmiştir.

Söz mevzusu oranlar azami oranlar olup, bankalarca kredi kartı işlemlerinde bu oranların üstünde bir faiz oranı uygulanması mümkün bulunmamaktadır. Bankalar bu oranları geçmemek suretiyle faiz oranlarını serbestçe belirleyebilecektir. 1 Nisan 2017 tarihinden itibaren gelecek üç aylık dönem için geçerli olacak azami faiz oranları bu tarihten ilkin gene Bankamız tarafınca kamuoyuna duyurulacaktır.

Bankalar, öteki ülkelerde olduğu şeklinde, kredi kartı faiz oranlarını bireysel kredi faizlerine nazaran daha yüksek belirlemektedir. Bu yüzden, kısa vadeli kredi gereksinimi olan kredi kartı sahiplerinin bu gereksinimlerini kredi kartları yerine tüketici kredileri yöntemiyle karşılamaları menfaatlerine olacaktır.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.

Kaynak : tcmb.gov.tr

Bundan önceki yazımız olan Kredi Kartı Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir