Kredi Kartı Başvurusu Kredi Notunu Etkiler mi?

Kredi ve Kart Başvurusu Kredi Notunu Etkisinde bırakır Mi?

Kredi notu, kendi başına oldukça uğraştıran bir sistemdir ve kredi kartı başvurusu kredi notunu etkisinde bırakır mi şeklinde soruya da açıkça yanıt verecek olursak; Evet, kredi kartı başvurusu, alınan krediler kredi notunu etkisinde bırakır.

Bireysel veya kurumsal olsun kişilerin başvuracağı krediler, kredi kartları kredi notunu etkisinde bırakır. Bunun daha açık bir halde anlaşılabilmesi için aşağıda detaylı olarak işleyeceğiz. Bilinmesi gerekir ki bankacılık sektörü içindeki hareketlerinizin tamamı kayıt edilmektedir. Harcamalarınız, başvurularınız, geri ödemelerinizin tamamı kayıt altına alınarak tarafınıza kredi notu puanı olarak yansır. Banka kurumları bu durumun daha iyi anlaşılması için kredi notu oranları hakkında izahat yapmakta. Aşağıdaki başlıklar altında kredi notunu etkileyen durumlar ve oranlar hakkında izahat görmüş olacaksınız. Alınan bir kredi, meydana getirilen bir kredi kartı başvurusu ve öteki durumların, kredi notunu ne oranda etkilediğine dair bilgiler verilmiştir.

Kredi kayıt bürosubanka ve finansmanlar ile yaptığınız hareketlilik KKB, tarafınca kayıt edilmektedir. Şunu açık bir halde belirtecek olursak; daha ilkin asla kredi kartı veya kredi başvurusu yapmamış fert ile meydana getiren fert içinde bayağı fark vardır. Daha öncesinden müracaat yapmayan vatandaşlar, sıkça müracaat yapanlara nazaran daha avantajlıdır. Bu kişiler öteki yazılar içinde de belirttiğim şeklinde bankaların sevilmiş olduğu müşterilerdir. Zira bunlar yeni satın alan gözü ile bakılan kişilerdir. Bundan dolayı daha avantajlı konumda bulunurlar.

Yeni kredi ve kredi kartı başvurusu kredi notunu etkisinde bırakır mi?

Kredi ve kredi kartı başvurusu ilk etapta kredi notunuzu bir nebze düşürmektedir. Bu durum öyleki büyük bir puan düşüşü anlamına gelmez. Süre içinde onaylanan kredi yada kredi kartınızın ödemelerini yaparak tekrardan yükselmesini sağlayabiliyorsunuz. Bir kredi notunun süratli bir halde yükselmesi için ödemelerin devamlı kredi kartı ile yapılmasında yarar vardır. Kişinin satmaca ve öteki alışverişlerini kredi kartı ile yapması kredi notunu etkileyerek puanın yükselmesini sağlar. Sadece faturası geldiği halde borcu ödenmeyen, asgarisi yatırılmayan kredi kartları kredi notu düşüşlerine niçin olur.

Mühim!  Kredi Notunu En Oldukça Düşüren 22 Negatif Durum

Kredi kartı başvurusu kredi notunu ne kadar etkisinde bırakır?

Banka kurumları mevzunun iyi bir halde anlaşılabilmesi ve raporun sıhhatli sunulabilmesi adına kredi oranları belirlemiştir. Doğrusu bir kredi, bir kredi kartı, ödeme, harcama şeklinde durumlara değişik oranlar biçilmiştir. Yeni başvurduğunuz bir kredi kartı kredi notunuzu yüzde 10 (%10) oranında etkisinde bırakır. Yeni aldığınız bir kredi ise kredi notunuzu yüzde 30 (%30) oranında etkisinde bırakır.

Kredi kartı başvurusu kredi notunu etkisinde bırakır mi sorusuna bu şekilde yanıt vermiş olduk. Ihmal etmeyin ki kredi notunun tesir görebilmesi için hareketliliğinizin yoğun olması veya asla olmaması gerekir. Kredi kartı asgarisinin devamlı ödenmesi, harcamaların kredi kartları ile yapılması kredi notunu yükseltebilmektedir. Kredi almanız risk aldığınız anlamına gelir. Bu yüzden kredi notunuz etkilenir ve minik bir düşüş yaşanır. Yaşanmış olan bu düşüş ödeyeceğiniz ikinci faturadan sonrasında ansızın yükseliş gösterecektir. Doğal olarak kredi notunun yükselmesi için harcama ve ödemelerinizin zamanında yapılması gerekir. Aksi takdirde kredi notunuz yükselmeyecektir.

Kredi notunu en oldukca ne etkisinde bırakır isminde konumuzu da site içinde bulabilirsiniz. Yazı içinde detaylara yer verilerek mevzunun anlatımı yapılmıştır. Sual ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum alanından bildirebilirsiniz.

Bundan önceki yazımız olan Findeks Kredi Notu Iyi mi Hesaplanır? başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir