Kredi Kartı Borçları 72 Aya Kadar Yapılandırılacak

Hükümet tarafınca arka arkaya gelen müjdeli haberlerden yurttaş olarak neredeyse tamamımız memnunuzdur. Son dönemde açıklanan kararlara baktığımızda; kredilerde faiz indirimi, Vergi affı, kredi kartı taksit sayısında düzenleme, kredi vade süresinin uzatılması, konutta KDV indirimi, vs. benzer biçimde birçok ekonomik düzeltim bulunduğunu görmekteyiz. Bunlar içinde saymadığımız bir müjde daha var ki eminiz bundan tüketicilerin büyük bir kısmı yararlanacak ve bu imkanı verenlere de duacı olacaktır.

Evet derhal bu müjdeyi izah edelim kredi kartı borçları 72 aya kadar yapılandırılacak .. Bugünkü yazımızda bu mevzuyu enine boyuna sizlere aktarmaya çalışacak ve işleyiş hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız…

Evet; 21 Eylül 2016 günü Başbakanımız Binali YILDIRIM tarafınca açıklanan birçok müjde içinde kredi kartı borçlarının yapılandırılması da vardı. Üstelik bu yapılandırma da o şekilde kolay bir yapılandırma da değil. Tamı tamına 72 aylık vadelere kadar çıkabiliyor. Sırf yapılmış oldu densin diye yapılmış bir emek verme olmadığı aslına bakarsanız vade süresinden belli oluyor. Üstünde iyice çalışılmış, zorda olan vatandaşların nefes almaları adına iyi düşünülmüş ve karara bağlanmış bir emek verme olduğundan alkışı hak ettiğini düşünüyoruz. Şundan dolayı son dönemde kredi kartı borçları sebebiyle maalesef zor günler yaşayan tüketici sayısında birazcık artış yaşanmıştı. Umarız bu fırsatla beraber bu zor günleri atlatırlar diyoruz ve kart borçları 72 aya kadar yapılandırılacak fakat iyi mi olacak derhal ayrıntılarına geçiyoruz.

Kredi kartı borcu olan ve ödeyemeyen tüketicilerin, bu borçlarını ödeyebilmeleri için hazırlanan bu çalışmaya gore; bu borçlu kişiler bankalardan çekeceği gereksinim kredisi ile bu borçlarını kapatabilecek. Kapattıktan sonrasında ise maalesef bu kredi kartını kullanmaya devam edilemeyecektir. Sadece burada ufak bir hatırlatma yapmak gerekirse; bu fırsattan her tüketici yalnız 1 kez yararlanabilecek. Bunun sebebinin de fena amaçlı kullanımların önüne geçmek bulunduğunu düşünüyoruz. Kredi kartı borcunuz 2 ekstre döneminde ödenmediyse artık banka nezdinde kredi kartı borcunu ödeyemeyen bir şahıs olduğunuz için bu kredi kartı borç yapılandırması işinden yararlanabileceksiniz ve 72 ay vadeli olarak kredi kartı borcunuzu ödeme imkanız olacak. 72 aylık kredi kartı borcu yapılandırma başvurusu için de isterseniz çalıştığınız bankanın satın alan hizmetlerini arayabilir isterseniz de gene çalıştığınız bankanın şubesine müracaatta bulunabilirsiniz. Ek olarak kredi kartı borcu için 72 aylık yapılandırma yapmak zorunda da değilsiniz. Yapılandırma için belirlenen vade aralığı 9 ay ile 72 ay içinde. En oldukça dört gözle beklenen hususlardan birisi de 72 aylık kredi kartı borcu yapılandırması yapılırken faiz oranı ne kadar meselesidir. Bunda da bankaya gore değişkenlik gösterebilmekle beraber; % 0,99 ve % 1.48 aralığında seyreden faizlerle kredi kullandırılacaktır. Normalde kredi kartı faiz oranları % 2.02 bandında seyretmektedir. Faiz oranlarının kıyaslaması yapıldığında; kredi kartı borcu yapılandırması imkanının ne kadar büyük bir fırsat olduğu görülecektir.

72 ay vadeli kart borcu yapılandırma ile ilgili bir örnek ödeme planı oluşturarak ne kadar taksit ödeyeceğimizi ve toplam geri ödemenin ne kadar olacağını derhal hesaplayalım. 10000 TL ‘lik kredi kartı borcu yapılandırma yapacağımızı düşünelim, 72 aylık vadeli olarak geri ödemeleri yapacağımızı hesap edelim. Bu durumda aylık ödemeleriniz yalnız 207 TL civarında olacaktır. Toplam geri ödeme de 14 bin 935 TL olacaktır. Burada faiz oranı % 0.99 olarak baz alınmıştır. % 0.99 faiz oranı ile kredi veren bankanın da ING Bank bulunduğunu derhal sizlere burada yeri gelmişken hatırlatalım. Sadece bu faiz oranından yararlanabilmeniz için belli bir kredi notuna haiz olmanız gerekmektedir. Kaldı ki; averaj gene % 1.30 faiz oranıyla bile 72 ay vadeli kart borcu yapılandırma yapsanız gene ödemeleriniz oldukça uygun olacaktır. Hesapladığımızda bu faiz oranı ile aylık ödemelerin 214 TL bulunduğunu, toplam geri ödemenin ise 15.459 TL bulunduğunu görmekteyiz.

Neresinden bakılırsa bakılsın ya da iyi mi hesaplanırsa hesaplansın; kredi kartı borç yapılandırmasının, borcunu ödeyemeyen tüketiciler için hakkaten oldukça büyük bir fırsat olduğu net bir halde görülecektir. Bunun için bilhassa kredi kartı borçlarının devamlı asgari tutarlarını ödeyerek geçiştirmeye çalışanlar, kredi kartı borcunu ödeyemeyenler bir fırsatı kaçırmamalıdır diye düşünüyoruz. Her ne kadar vade uzun olsa da en azından sizi sıkıştırmayacak oranda taksitler olacaktır. Bunun için kredi kartı borçlarının asgarisini ödeyerek devamlı kar topu misali büyütmenin bir anlamı olmadığı benzer biçimde bu fırsattan yararlanarak, temiz bir sayfa açmak bu aşamada daha hesaba uygundur diye düşünüyoruz. Yazımızın başlangıcında da belirttiğimiz suretiyle; bu kart borcu yapılandırması hakkından yalnız 1 kez yararlanabilmektesiniz. Ek olarak borcunu yapılandırdığınız kartın da kullanıma kapatılacağını ihmal etmeyin. Fakat bu mevzuyu kendinize pek problem etmeyin şundan dolayı size kredi kartı vermek için güvenilir olun bankalar gene sıraya girecektir, yeter ki siz isteyin …

Her ne kadar yazımız genelinde; kart borçları 72 aya kadar yapılandırılacak mevzusu üstüne sizlere paylaşımda bulunmuş isek te; Iktisat Koordinasyon Kurulu ( EKK ) tarafınca alınan bu kararın haricinde gene; kredi kartı taksit sayısının 9 aydan 12 aya çıkarılması, bireysel gereksinim kredilerdeki vade süresinin de 36 aydan 48 aya çıkarılması benzer biçimde vatandaşa rahatlatacak birçok kararın da bulunduğunu sizlere buradan bir kez daha hatırlatalım. Ek olarak bazı çalışmaların halen devam ettiğini, gene bu tarzda ekonomik yaşamı hareketlendirecek ve vatandaşa nefes aldıracak birkaç kararın daha kısa sürede açıklanabileceğinin de kulislerde konuşulduğunu buradan söylemiş olalım.

Maddi anlamda sorun yaşayan kullanıcılarımızın, bu fırsatları değerlendirerek kendilerine yeni bir sayfa açmalarını, sonraki ekonomik hayatlarında dikkatli ve planlı bir halde hareket etmelerini temenni ediyor, borçlarını ödemelerinde kolaylıklar diliyoruz…

Bundan önceki yazımız olan Telefondan SMS Kredi Başvurusu Yapabilen 8 Banka Önerisi başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir