Kredi Kartı Borcu Kaç Gün Ödenmezse Kara Listeye Girilir?

Kıymetli okuyucularım sizlerden gelen ve en oldukca sorulan sual olan;”kart borcumu kaç gün ödemezsem kara listeye düşerim” sorusunun yanıtını en açıklayıcı ve en gerçekçi şekilde yazacağım.

Kredi kartı borçlusu ilk dönem borcu vardığında ödeme sıkıntısı yaşayıp ilkinde asgarisini öder ve diğeri aya borç katlayarak gelir bunun sebebi ödemiş olduğunuz asgari adı altındaki meblağ aslen dönem borcunun bir ay süresince ödenmeyecek olmasının faizini kapsam kısaca aslen ödediğiniz meblağ boşa gider daha özetlemek gerekirse boş yere faiz ödemiş olduğunuz  şeklinde dönem borcundan da asla düşüm gerçekleşmez.Şu demek oluyor ki aynı borç diğeri ay karşınıza yeniden dönem içinde de kullandıklarınız ilave edilerek yüklü bir şeklide karşınıza çıkar.

Bu durumda yeni gelen ayda örnek olarak 1000 lira dönem borcu geldi ve ödeyecek durumunuz yok asgarisi 200 lira diyeli bunuda ödeyecek durumunuz yoksa problem burada başlıyor anlama gelir.Şundan dolayı kart borçlarında son ödeme tarihinden itibaren 30 gün sonrasında yönetimsel takip işlemi başlatılır ve buna istinaden 30 gün daha beklenir sizden hala bir ödeme yoksa dosyanız avukata doğru yola çıkıyor anlama gelir.Telefonla tehdit üzerine tehdit mesajları artar ve sonucunda dosyanız avukata düştüğünde 5 senelik bir kara dönem sizlere merhaba diyecektir. Bu zamanda asla bir halde kredi kartı ve kredi ürünlerinden faydalanamıyacağınız şeklinde tüm bankacılık işlemlerinizde hep sizin için bir tehdit oluşturacaktır.

Mevzuyu toplamak gerekirse sizlere tavsiyem ne olursa olsun dönem borcunun asgarisini kesinlikle fakat kesinlikle yatırın.Kart borcunuz çoksa dönem borcu oldukca geliyorsa bizi arayın taksitlendirme yaptıralım bir halde destek olalım.

Bankacılara danıştığımızda  bu mevzuda şu şekilde denildi;

”Merhaba;

Banka satın alan temsilcisi olarak mevzu hakkında destek olmak istedim.Bankaların sisteminde Bireysel Krediler ve Kredi Kartları müşterinin ilk olarak ödemelerindeki performansa bağlı olarak değerlendirilir.Anlaşılabilecek şekilde ifade etmek gerekirse,30 günlük gecikme sonunda yönetimsel takip aşaması başlamaktadır.Müteakiben ödenmediği takdirde 90 günü tamamladığında kanuni takip aşaması devreye girmiş olacaktır. Merkez Bankası ve KKB(Kredi Kartları Bürosu)nda yasaklı sıralama halk tabiri ile Kara Liste dediğimiz son durum bu şekilde oluşur.

Anlattıklarınız kadarı ile 2 ay gecikmiş ise banka tarafınca uyarılmanız gerekmektedir.Listeye girmemişsinizdir.Fakat Kredi Skor Durumunuz düşmekte ve saygınlık zayıflamaktadır.Ümit ederim destek olmuşumdur..

İyi Emekler”

Bundan önceki yazımız olan Kredi Kartı Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir