Kredi Kartı Borcu Olan Kişi Bireysel Kredi Çekebilir mi?

Türkiye ‘de ortalama olan 55 milyon civarı kredi kartı kullanılmakta. Ülkemizin nüfusunu 78 milyon olarak kabul edecek olursak; kredi kartı sayısının aslen oldukca ciddi bir rakamlarda bulunduğunu derhal göreceğiz. Doğal ki; kredi kartını güzel ve mantıklı şekilde kullanan tüketiciler için denilecek bir şey yok sadece hesapsızca kredi kartı üstünden alışveriş yaparak borçlar kapıya dayandığında batkı bayrağını çeken tüketiciler için maalesef kredi kartları karabasan olabilmekte.

Ek olarak şunu unutmamak gerekir ki; ödenemeyen her kredi kartı borcu fena bir kredi notu olarak geri dönmektedir. Mevzuyu birazcık daha açalım ve kredi kartı borcu olan şahıs bireysel kredi çekebilir mi sizlere özetlemek gerekirse izah etmeye çalışalım.

Ilk olarak şunu unutmayalım.. Kurulan LKS sistemi yardımıyla artık bankalar arası data paylaşımı oldukca süratli bir halde olmakta, şu demek oluyor ki X bankasına olan borcunuz, Y bankasına yaptığınız müracaat esnasında ilgili banka görevlisi tarafınca LKS sisteminden denetim edildiğinde görülecektir. İkinci olarak; kredi kartı borçlarınızın asgari tutarını ödemek zorundasınız. Asgari borcunuzu ödemediğiniz takdirde hem ciddi anlamda kredi notunuz bu durumdan etkilenecek, hem de 3 kere arka arkaya ödemediğiniz de kredi kartınızdan para çekme işleme yapamayacak hale gelecektir. Bundan dolayı bu durumdan kredi notunuz etkilenecek; düşük kredi notunuz sebebiyle bireysel kredi müracaatınız da problemler yaşamanız muhtemeldir. Kim bilir düşük kredi notunuz sebebiyle kredi bile çıkmayacaktır. Bunun için öncelikle kredi kartı borçlarınızı kapatmanız gerekmektedir. Sadece bu durumda şu şekilde bir istisnası olabilmektedir. Kredi kartı borcunuzun olduğu bankadan; bu kredi kartı borcunuzu ödemek için borç kapama kredisi adı altındaki kredi ürünlerine müracaatta bulunabilirsiniz.

Kredi kartı borcu olan kişinin bireysel kredi çekmesi için çözüm olabilecek hususlardan biri de ipotek ve rehin işlemleri ile ilgilidir. Mesela; kredi çekmek istiyorsanız otomobilinizi, evinizi ya da başka bir gayrimenkulünüzü ipotek ettirerek kredi müracaatı yapabilirsiniz.

Bu durumlarla karşılaşmamak için en güzeli en azından asgarisi de olsa kredi kartı borcumuzu son ödeme tarihini geçirmeden ödemektir. Meblağ minik bile olsa son ödeme tarihinden sonrasında yapılacak ödemeler maalesef kredi notumuzu negatif yönde etkilemektedir.

Bundan önceki yazımız olan Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusu 2021 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir