Kredi Kartı Borcu Varken Kart İptal (Kapama) Edilir mi?

Kart Borcu Varken İptal Edilir mi?

Bilinçsiz kullanım sonrası oluşan kredi kart borçları, belli bir seviyeden sonrasında asgari tutarı dahi ödenemeyecek hale gelir. Bu durumda kullanıcılar, kredi kart borçlarını yapılandırma yada iptal etme yoluna gitmektedir. Fakat kredi kartını kullanarak da borç kapatmak fazlaca zor olsa gerek. Kullananların, kullanmış oldukları kredi kartlarının borçlarını azaltmak için başvurduğu yöntemlerden biri de kartın kullanıma kapatılmasıdır. Peki, borcu olan bir kredi kartı kapatılır mı ( iptal )?

2021 yıl sonu verilerine bakılırsa Türkiye’de 2,3 milyon kredi kart kullanıcısı yasal takibe uğramıştır. Bu hazin tablo sonrası, kredi kartlarının kullanıma kapanması kanalıyla daha fazlaca borcun birikmesi önleme yoluna gidilmektedir. Kredi kartına borç olsa bile kartı iptal etme hakkınız bulunmaktadır. Bunun için yapmanız gereksinim duyulan banka şubeleri yada bankanın telefon satın alan hizmetlerini aramanız kafi olacaktır.

Şubeden Kart İptali Yapmak

Banka şubeleri, kart iptali için başvuran müşterilerinin taleplerini, işi yokuşa sürmek için negatif yanıt vermektedir. Aslına bakarsak bu şekilde bir yasal hakları yoktur. Bir çok süre banka çalışanları, kart iptalinin telefon bankacılığı ile yapıldığını söyleyip, sorumluluğu üstünden atmaya çalışmaktadırlar. Gelelim telefon bankacılığına. Alan şahıs temsilcisinde ki görevli, sizin kart iptal isteğinizi, cip para, parasız para, nakit para olmadığında kullanabileceğiniz şeklinde sözlerle ve vaatlerle sizi ikna etmeye çalışır.

Taksitler Bitmeden Kredi Kart Kapatma

Eğer siz ikna olmuyorsanız o zaman B planını devreye yerleştirip, borcu olan kredi kartını iptal edemeyeceğiniz şeklinde sözlerle sizi püskürtmeye çalışır. Yukarıda da bahsettiğim şeklinde, kartınızın borcu olsa dahi kredi kartınız iptal edebilirsiniz. Ve gene kart iptalinden 7 gün içinde de, bankalar yasal olarak sizin talebinizi değerlendirmek ve kartınızı iptal etmek zorundadır.

Kullanıma kapattığınız kredi kartınızın borçlarını, isterseniz toptan yada kredi kart borç ekstresinde belirtilen asgari ücret tutarı kadar ödeme yapabilirsiniz. Doğrusu kredi kartınızın etken halde iken iyi mi ödeme yapıyorsanız, iptal ettikten sonrasında da aynı şekilde devam edebilirsiniz. Borcundan dolayı kapatılan kredi kartından dolayı da kesinlikle ceza ödemezsiniz.

Son olarak baktınız ki satın alan temsilcisi sizden baskın çıktı ve kartınızı iptal edemediniz. Arayın gene satın alan temsilcisini ve kredi kartınızı kaybettiğinizi bildirin. Bu bildirim sonrası süre geçirmeden kart kullanıma kapanacak ve size yeni bir kredi kartı göndereceklerdir. Kurye ile gelen bu yeni kredi kartını kabul etmediğiniz takdirde, kurye kartı bankanın genel müdürlüğüne geri yollayacaktır. Belli bir süre sonrasında da kartınız kullanıma kapanacaktır. Demokrasi de ilaç tükenmez dostlar. Sağlıcakla kalınca.

Bundan önceki yazımız olan Acil Nakit Avans Kredisi Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir