Kredi Kartı Güvenlik Kodu Nedir? Nerede Yazar?

Günümüzün en oldukca kullanılan ödeme araçları içinde yer edinen kredi kartı, nakit taşımaya gerek kalmadan alışveriş imkanı sağlar. Kredi kartı vasıtasıyla hem peşin hem de taksitli alışveriş yapma olanağı mevcuttur. Acil durumlarda nakit ihtiyacı kredi kartıyla karşılanabilir. İnternet üstünden meydana getirilen alışverişlerin de ilk olarak ödeme aracı kredi kartıdır. Kredi kartı kullanımı fırsatlarının ve kullanım alanlarının bu şekilde artmasıyla beraber bazı güvenlik önlemlerinin alınması da mecburi hale gelmiştir. Kart kullanıcılarının güvenliklerinin sağlanabilmesi için bankalar tarafınca alınan önlemler içinde CVV olarak adlandırılan kredi kartı güvenlik kodu da yer alır. CVV kredi kartının arkasında yer edinen 3 haneli sayıdır. 

Kredi Kartı Güvenlik Kodu Nedir?

CVV nedir sorusu en kolay şekilde:

  • CVV’nin kredi kartı kullanıcılarının bilgilerini korumak ve güvenliğini sağlamak için geliştirilmiş bir kod olduğu söylenerek cevaplanabilir.
  • CVV 3 yada 4 rakamdan oluşur ve kredi kartının arka yüzünde yer alır.
  • Söz mevzusu rakamlar 3 haneden fazla ise CVV2 olarak adlandırılır.
  • CVV2 nedir sorusuna yanıt olarak kredi kartının arka yüzündeki sağ üst köşede bulunan 4 haneligüvenlik sayısının son 3 hanesinin tanımı olduğu bilgisi verilir.

İlk kez 2001 senesinde Visa tarafınca kullanılmaya başlanmıştır.

  • Mastercard sisteminde CVC,
  • Visa card sisteminde ise CVV olarak adlandırlır.
  • Amerixan Express kartlarında ise CID adıyla bilinir. Bu güvenlik kodu yalnız kredi kartının üstünde yazar ve başka hiçbir evrakta bulunmaz. Kod kişiye özeldir ve yalnızca kart sahibinin bilmesi gerekir.

İnternet üstünden meydana getirilen alışverişin yaygınlaşmasıyla beraber fazladan güvenlik önlemlerine gereksinim duyulmuştur. Kredi kartı bilgilerinin öteki kişiler tarafınca kullanılmaması ve kişiye hususi kalması kart kullanıcısının mali güvenliği için bir zorunluluktur. Kredi kartı dolandırıcılığının önlenmesini elde eden CVV güvenlik kodunun önemi bu şekilde açıklanabilir. Güvenlik kodu olmadan web üstünden meydana getirilen alışveriş işlemi tamamlanamaz. Yalnız kredi kartı sahibinin bilgisinde olan bu kod ile alışveriş güvenliği sağlanmış olur. 

CVV Iyi mi Bulunur?

 

Kredi kartı CVV kodu öğrenme işlemi oldukça basittir.

Bunun için:

  • Kartın arka yüzündeki imza bandına bakmak yeterlidir.
  • İmza bandındaki rakamların son 3’ü güvenlik kodu olarak kabul edilir.
  • Bu kod yardımıyla kart kullanıcısı web üstünden güvenle alışverişini yapabilir.

Sadece bazı hallerde CVV kodu silinmiş olabilir. Bu durumda yapılması ihtiyaç duyulan ilgili banka şubesine giderek yada bankanın alan kişi hizmetlerini arayarak güvenlik kodunu öğrenmektir. Banka yetkilisi kart kullanıcısına güvenlik kodunu vermeden ilkin bazı kimlik bilgilerini sorar. Sorularına doğru cevaplar alamazsa CVV kodunu vermez.

Kredi kartı güvenlik kodu silinmiş ise yapılması lüzumlu olan işlem bankadan kredi kartının yenilenmesini talep etmektir. CVV’nin silinmesi benzer biçimde hallerde banka tarafınca kredi kartının yılda 2 kez ücretsiz bir şekilde yenilenmesi mümkündür.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir