Kredi Kartı İçin 3 Ay Asgari Ödeme Yapılırsa Ne Olur?

Bankaların vatandaşlara çeşitli koşullar kapsamında verdiği kredi kartları, ödemeleri ertelemek, alışverişleri taksitlendirerek ödemeyi daha kolay hale getirmek benzer biçimde çeşitli avantajlar sunarken öteki taraftan da işlerin kötüye gitmesi, borcun ödenememesi benzer biçimde durumlarda bazı riskler teşkil etmektedir. Kredi kartı ile alışveriş yapanlar her ay bir ekstre alırlar ve bu ekstrede borçlarının toplam tutarı ile asgari ödeme tutarı yazılı olur. Vatandaşın bankaya karşı yükümlülüğünü yerine getirmesi için ekstrede yazılı olan toplam borç tutarını ya da en azından asgari ödeme miktarını ödemesi gerekir. Kredi kartı asgarinin altında ödeme yapılması halinde yada hiçbir ödemenin yapılmaması durumunda çeşitli yaptırımlarla karşı karşıya kalınabilir.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Yapılırsa Ne Olur?

Kredi kartı borcunun asgari tutarını ödemek:

  • Bazı dezavantajları bununla beraber getirir.
  • Her şeyden ilkin asgari meblağ ödendiği vakit kalan borç için faiz işlemeye adım atar ve bankaya olan borç yavaş yavaş kabarır.
  • Buna ek olarak borcun tamamını ödemek yerine asgari meblağ ödediğiniz sürece kredi notunuzda düşüş meydana gelecektir. Organik olarak bu durum ileride kredi kartı ya da kredi almak istemeniz halinde size bazı sıkıntılar çıkarabilir.

Kredi kartının asgari tutarını ödemenin zararları bunlarla da sınırı olan değildir. Kredi notu bankaların size itimat duymasını elde eden bir değerlendirme ölçütü olduğundan notun düşmesi ileride kredi çekerken zorluklar yaşamanıza niçin olacaktır. Öteki taraftan bir yıl içinde üç kere asgari tutarın altında ödeme yapmanız halinde tüm borcunuz kapanana dek banka, kredi kartınızı kullanıma kapatacaktır.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Yapılmazsa Ne Olur?

Kredi kartı ekstresinde yazılı olan asgari tutardan daha düşük bir miktarın ödenmesi ya da asla ödeme yapılmaması halinde süreç şu şekilde işleyecektir:

  • Arka arkaya üç ay süresince kredi kartının asgari ödeme tutarı ödenmez ya da geciktirilirse kart kullanıma kapatılır.
  • Kapatılan kredi kartını tekrardan kullanıma açtırmak için tüm borcun ödenmesi gerekir.

Kredi Kartı Devamlı Asgari Meblağ Ödemek Mümkün müdür?

Kredi kartı borcunu devamlı asgari tutarda ödemek mümkündür. Her ne kadar asgari tutarın altında ödeme yapılması bir süre sonrasında kredi kartının kullanıma kapatılmasına sebep olacaksa da asgari meblağ kadar ödeme yapılması durumunda kartın kapatılmasına yönelik bir durum söz mevzusu değildir. Bu durumda bir tek kredi notunun düşmesi ve fazladan faiz yükümlülüğü benzer biçimde dezavantajlar ortaya çıkar.

Kredi Kartı 3 Kez Asgari Ödeme Yapılırsa Ne Olur?

Üç kere kart borcunuzun asgari tutarını ödemenizde herhangi bir sakınca yoktur.

Kredi kartı borçlarınızı öderken:

  • Bir yıl içinde toplamda üç kere asgari tutarın altında ödeme yapmanız halinde banka kredi kartınızı kullanıma kapatır.
  • Buna bağlı olarak hem kredi notunuz düşmüş olur hem de kartınızı kullanarak herhangi bir alışveriş yapamazsınız.
  • Dolayısıyla bir senelik süre içinde iki kere asgari tutarın altında ödeme yaptıysanız üçüncünün olmaması için itina göstermeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir