Kredi Kartı İnternetten Alışveriş Onayı Nasıl Yapılır? (SÜRE UZATILDI)

Kart ile İnternetten Alışveriş Onayı Iyi mi Yapılır?

Alışveriş onayı için bankanız size kısa ileti ile yapacağınızı anlatmış olmalıdır. Yada bankanızın alan kişi hizmetlerini arayarak yapılacak adımları tekrardan sorabilirsiniz yada telefon üstünde de kredi kart ile internetten alışverişi onayını verebilirsiniz.

Kredi Kartı ile İnternetten Alışveriş Süreci

Kredi kartı alış verişi mevzusunda Türk milleti olarak oldukça yüksek sayılara haiz olduğumuzu söyleyebiliriz. Kredi kartı ile Alış verişin yanı sıra bununla beraber web üstünden kredi kartı ile harcama yapma noktasında da; dünyada olduğu benzer biçimde devletimizde de her geçen gün yükselen bir grafik var. Sadece son olarak basında çokça yer almış olduğu suretiyle; kredi kartı ile alışverişinde yeni dönem başlamış olacağı hepimizin malumu. Yedi gün ilkin son tarih olarak belirlenen 17 Ağustos zamanı de 31 Aralık 2017 ve son olarak 31 Ocak 2021’e kadar ötelenmiş durumda. Şimdi bu yeni dönemde bizleri neler bekliyor özetlemek gerekirse sizlere anlatmaya çalışalım.

Son Gün 31 Ocak 2017

Azca ilkin de söylediğimiz suretiyle; kredi kartı ile internetten alış veriş yapmak isteyenlerin, bu mevzuda 17 Ağustos 2017‘ye kadar bankaları ile görüşerek bu mevzuda teyit vermeleri gerekiyordu. BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu) tarafınca meydana getirilen son dakika açıklaması ile bu süre uzatılarak 31 Aralık 2017 olarak yeniden belirlendi. Bu tarihe kadar hiçbir tüketici kredi kartı ile web üstünden alış veriş yapma mevzusunda herhangi bir sorun yaşamayacak. Sadece bu tarihten sonrasında; kredi kartlarını web üstünden alış verişe açtırmayanlar ise 1 Ocak 2021 zamanı itibariyle kredi kartı ile internetten alış veriş yapamayacak.

Kredi Kartı İnternet Alış Verişine Iyi mi Açılır?

Kredi kartınızı web üstünden alış verişe açmak için yapmanız ihtiyaç duyulan fazlaca rahat bir işlem var. Bu işlemi yapmak için de birden fazla alternatif bulunuyor.

Bu alternatifler içinde en kolaylarından birisi; kredi kartınızı hangi bankadan aldıysanız alan kişi hizmetlerini aramak ve bağlandığınız alan kişi hizmetleri yetkilisine kredi kartınızı web alış verişine açtırmak istediğinizi söylemenizdir.

Bunun yanı sıra web bankacılığı ya da mobil bankacılık kullananlar da bu platform üstünden rahat bir ayar yaparak, kredi kartlarını web alış verişine açtırabilirler. Bunun için; alan kişi numaranız ve şifreniz ile mobil uygulama ya da web bankacılığı platformuna giriş yaptıktan sonrasında; AYARLAR bölümünden ya da KREDİ KARTLARI bölümünden kredi kartınızı web alış verişine tanımlamak olacaktır. Genel itibariyle bu işlem ile ilgili menü; söylemiş olduğumuz AYARLAR ya da KREDİ KARTLARI menülerinin bir alt menüsü olarak yer verilmiştir. Bu bankadan bankaya farklılık gösterebilmekle beraber, rahat bir halde ulaşabileceğiniz bir menüdür.

Ek olarak her ne kadar uzun ve zaman kaybı yaratacak bir yöntem olsa da; banka şubenize giderek kredi kartınızı web alış verişinize açtırmak için talepte bulunabilirsiniz. Kısa sürede işleminiz halledilecektir.

Son olarak bankanız tarafınca size gönderilen onay mesajlarına belirtildiği şekilde yanıt vermeniz ile beraber de kredi kartınız web alış verişine açılacaktır.

Kredi Kartı ile İnternetten Alış Veriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi kartınız ile web üstünden alış veriş yapmak güzel ve zevkli bir iştir. Sadece bu aşamada bazı dikkat etmemiz ihtiyaç duyulan hususlar vardır. Aksi takdirde kredi kartı bilgilerimiz üçüncü kişilerin eline geçerek, anında kredi kartınızın limitinin tamamını boşaltabilirler. O yüzden ilk olarak kredi kartı bilgilerinizi kimselerle paylaşmamalısınız. Bununla beraber kredi kartı ile ilgili alış veriş yaptığınız sitelerin güvenilir olmasına ve bilindik sitelerden olmasına itina göstermelisiniz. Tanımadığınız kişilerden gelen e postaları açmamalı, ekindeki materayelleri de bilgisayarınıza indirmemelisiniz. Tanımadığınız kişilerden gene dosya kabul etmemeli, illa ki kabul etmeniz gerekiyorsa mümkün mertebe bir kaç virüs programı ile tarama yapmalısınız. Bu mevzuda bir tedbir olarak; bankanızla irtibata geçerek en azından web alış verişiniz için bir limit belirleyebilirsiniz.

Bundan önceki yazımız olan Telefondan SMS Kredi Başvurusu Yapabilen 8 Banka Önerisi başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir