Kredi Kartı Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi Kartı Nedir, Ne İşe Yarar?

Kredi kartı, bankalar tarafınca verilen ve içinde belirli bir limit bulundurarak bu limit doğrultusunda müşteriye harcama yapma imkânı sunan bir karttır. Bu kart aracılığı ile satın alan, bankadan bir nevi borç almış sayılır. Banka ile satın alan içinde kart alım esnasında meydana getirilen sözleşmede kredi kartının kullanımında hesap kesim zamanı ve borcun son ödeme zamanı belirlenir.

Borcun son ödeme zamanı ile hesap kesim zamanı içinde çoğu zaman 10 günlük bir süre bulunmaktadır. Hesap kesim evveliyatına kadar meydana getirilen tüm harcamalar o ayın borcu olarak toplanır ve bu 10 günlük süre içinde satın alan tarafınca ödenmesi talep edilir. Alan kişi bu süre zarfında borcunu ödemezse borcuna faiz işler daha uzun solukta ise yasal süreç adım atar.

Kredi kartı nakit olarak kullanılabilen bir kart olsa da günümüzde daha oldukca alışveriş esnasında kullanılmaktadır. Bunun sebepleri, kredi kartından nakit çekim faizinin yüksek olması, kredi kartlarına alışveriş esnasında taksit yapılıyor olması ve meydana getirilen kart harcamaları ile puan kazanılıyor olmasıdır.

Kredi Kartı Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi Kartı Alımı Esnasında Tüm Detaylara Dikkat Edilmeli

Bankadan kredi kartı alımı esnasında banka ile satın alan içinde imzalanan kredi kartı sözleşmesinde kredi kartı limiti, hesap kesim zamanı, son ödeme zamanı, faiz oranları şeklinde kredi kartına dair tüm ayrıntılar yer verilmiştir. Bu sözleşme iyi okunmalı ve mühim detaylar incelenmelidir. Uygun olmayan maddeler üstünde yapılabiliyorsa değişim yapılmalıdır.

Kart limiti Bütçeye Gore Belirlenmeli

Kredi kartı alım esnasında kredi kartının limiti müşterinin gelirine gore belirlenmelidir. Maddi gelirinin karşılayamayacağı derecede yüksek limite haiz bir kredi kartı kullanıcı için daima risk ifade eder. Bu sebeple ihtimaller içinde durumlarda kişiler harcamaları ve geliri arasındaki dengeyi ayarlayamayarak haiz oldukları kredi kartının limitini sonuna kadar kullanırlar. Bunun aslolan sebebi, kredi kartı limitinin borç olarak değil de kişiye ilişik para olarak görülmesidir. Bu sebeplerden dolayı kredi kartının limiti kişinin gelir düzeyine orantılı olacak şekilde belirlenmelidir.

Gereğinden Fazla Kredi Kartı Kullanılmamalı

Günümüzde bankaların bir çok, kredi kartı almak isteyen ve herhangi bir engeli bulunmayan her hiç kimseye kredi kartı vermektedir. Bir kişinin ne kadar oldukca kredi kartı var ise o denli oldukca borcu var anlamına gelir. Gereğinden fazla kredi kartının kullanılması, zaman içinde kişinin gelir-gider dengesini alt üst eder ve kişiyi maddi bunalıma kadar götürebilir.

Kredi Kartlarının Borcu Zamanında Ödenmeli

Kredi kartlarının borçları, kredi kart alım esnasında belirlenen son ödeme evveliyatına kadar ödenmelidir. Bu süre zarfında ödenmeyen borçlara faiz işlediğinden vakit ilerledikçe borç büyür ve şahıs için daha zor bir durum meydana gelir. Ek olarak son ödeme tarihinden itibaren 90 gün süresince ödenmeyen borçlar için yasal takip başlatılır ve bu durum haciz işlemlerine kadar gidebilir. Bunun şeklinde sıkıntılı durumlar ile karşılaşmamak için kredi kartlarının borçları zamanında ödenmelidir. Ödenecek borç ise aylık borcun tamamı olmalıdır. Devamlı asgari borcu ödemek, bilinenin aksine faizi durdurmaz yalnızca borcun takip süresini uzatır.

Kredi Kartı ile İnternet Alışverişlerine Dikkat Edilmeli

Günümüzde web dolandırıcılığı faaliyetleri oldukça artmıştır. Bu biçim dolandırıcılıklar daha oldukca güvenliği bulunmayan sitelerde meydana gelmektedir. Kredi kartı ile alışveriş yaparken alışveriş sitesinin güvenli olup olmadığına dikkat edilmeli ve bu ölçütte alışveriş yapılmalıdır. Güvenliği bulunmayan sitelerden uzak durulmalı yada alışveriş için kredi kartı kullanılmamalıdır. Kredi kartı ile maksimum güvenlikte alışveriş için bankalar tarafınca oluşturulan sanal kart kullanılmalıdır.

Kredi Kartınızı Güvende Tutun

Kredi kartı, çalınmalara yada kaybolmalara karşı güvenli tutulmalıdır. Bu yüzden kart, cepten ziyade çanta vb. alanlarda saklanmalıdır. Kredi kartının kaybolması yada çalınması durumunda kartın bloke edilmesi için derhal bankanın satın alan hizmetleri aranmalıdır. Ek olarak kart şifresi, banka yetkilileri dahil asla kimse ile paylaşılmamalıdır. Kredi kartının şifresi, doğum zamanı, isim-soy isim şeklinde kolay tahmin edilebilecek bilgilerden oluşturulmamalı ve oluşturulan kredi kartı şifresi tertipli aralıklarla değiştirilmelidir. İnternet bankacığı yada mobil bankacılık şeklinde hizmetler yalnızca kişiye ilişik cihazlardan kullanılmalıdır.

Kredi kartı, nerede ise hepimiz tarafınca kullanılan, taksit ve puan avantajları olan, devamlı para taşımayı gerektirmeyecek para harcama aracıdır.

Kredi kartlarının fena ve düzensiz bir halde kullanımı zararınıza olur. Gelirinden fazla kredi kartı limiti olan ve bilgisizce harcamalar meydana getiren insanoğlu zarar görür. Vatanımızda meydana getirilen yasal düzenlemeler ile bunların önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Fakat bu düzenleme eski kullanıcıları değil yeni kullanıcıları kapsamaktadır. Hâl böyleyken kredi kartı kullanırken nelere dikkat edilmeli, sizlere bu yazımızda bu mevzuda hakkında informasyon vereceğiz:

Kredi kartınızı kullanırken limitinize gore hareket etmeyip kendi gelirinize gore hareket ediniz.

Kredi kartınızın bir tek asgari tutarını ödeyerek devam etmek sizi birkaç ay sonrasında borç batağına saplayabilir. Bundan dolayı kredi kartınızın borcunu tamamen ödeyin.

Eğer 3 kere üst üste kredi kartı borcunuzu ödüyorsanız gereksinim kredisi kullanmanızı tavsiye ederiz. Fakat gereksinim kredisini kullandıktan sonrasında gereksinim kredi borcunuzu ödemede dikkatli davranmalısınız.

Kart ödemelerinizi tertipli bir halde yapın ki kredi notunuzda yüksek olsun. Birkaç günlük gecikme bile kredi notunuzun düşmesine niçin olabilir. Bundan dolayı son ödeme evveliyatına dikkat edin.

Tertipli bir kredi kartı kullanıcı olmak istiyorsanız kesinlikle hesap kesim tarihlerine dikkat etmelisiniz. Eğer birden fazla kredi kartı kullanıyorsanız, hesap kesim tarihlerinin değişik olması sizin yararınıza olacaktır.

Gelecekten borçlanmak istemiyorsanız, lütfen bilgili bir tüketici olun.

Bundan önceki yazımız olan Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir