Kredi Kartımı Nasıl Kapatırım? İptal Ettirebilirim?

Kartımı Iyi mi Kapatabilirim?

Kredi kartları kullanmayı bildiğiniz takdirde oldukça yararlı bir bankacılık enstrümanı olsa da bir çok şahıs kredi kartı kullanırken aşırıya kaçtığı için borç batağı içinde yüzüyor. Bu yüzden kredi kartı alırken mümkün olmasıyla birlikte tek kredi kartı almanız ve bu kartın limitini düşük tutmanızı tavsiye ederiz.

Daha evvel almış olduğunuz kredi kartınızı artık kullanmak istemiyorsunuz. İptal ettirmek istiyorsunuz fakat bankayı her aradığınızda yada bankaya her gittiğinizde kredi kartınızı iptal ettiremeden geri dönüyorsunuz.

Kredi kartınızı iptal ettirmek için ilk olarak kati emin olmanız ve gerek telefon bankacılığı, gerekse şubelerde karşı karşıya görüşmelerde yalnız kartınızı iptal ettirmekle ilgili konuşmanızı tavsiye ediyoruz. Zira “Niçin kredi kartınızı iptal ettirmek istiyorsunuz” sorusuna vereceğiniz yanıt, sonrasında kartınızı iptal ettirme kararlılığınızı gösterecektir.

Kredi Kartını İptal Ettirmek

Telefon Bankacılığını Kullanarak İptal Ettirmek: 

Bankanın davet merkezini aradığınızda size niçin kartınızı iptal ettirmek istediğinizle süregelen bir takım sual soracaklar ve kartınızı iptal ettirmemeniz karşılığında birçok vaatlerde bulunacaklardır.

Mesela kartınızı iptal ettirmeyin sizden kart kullanım tutarı almayalım diyecek yada size minik miktarlarda parasız para vaat edeceklerdir. İlk başlangıçta cazipmiş şeklinde gelen bu teklif aslına bakarsak tamamen bir aldatmacadır onun için yalnız kartınızı iptal ettirmek istediğinizi kati ve net bir üslupla belirtin.

Sonrasında davet merkezindeki görevli sizin talebinizi işleme koymak zorunda duracak ve size muhtemelen bir ile iki hafta içinde değişen bir sürede kartınızı kullanmadığınız takdirde kartınızın iptal edileceğini söyleyecektir.

Kredi kartını telefon bankacılığı ile iptal ettirmenin ikinci yolu ise oldukça daha kolay ve hızlıdır. Hem de bu yöntemle kartınızdaki borçları bir defada kapatmak zorunda da kalmazsınız. Bu yöntemde, bankanızın davet merkezini arayarak “Yitik – Çalıntı Kart” işlemi meydana getiren görevliye bağlanmak ve kartınızı kaybettiğinizi ve yenisini de istemediğinizi bildiriyorsunuz. Böylece kredi kartınız zahmetsizce kullanıma kapatılmış oluyor.

Dilekçe Yazmak Suretiyle Kredi Kartı İptali:

Kredi kartınızı iptal ettirmek için, kartınızın ilişkin olduğu bankaya dilekçe yazarak kartınızı iptal ettirmek istediğinizi bildirebilirsiniz. Dilekçeyi yazarken kimlik bilgileriniz ve kart numaranızı yazmayı ihmal etmeyin.

Şubeler çoğu zaman elden dilekçe almak istemezler. Fakat siz kati ve net bir halde talebinizi ilettiğiniz takdirde dilekçenizi alarak işleme koymak zorundadırlar. Ek olarak dilekçenizi iki suret hazırlayarak sizde duracak olan sureti, dilekçenizi teslim alan görevliye isim soy isim ve teslim alma zamanı yazdırarak imzalatmanız işleminizin sıhhatli yürümesine destek olacaktır.

Bundan önceki yazımız olan Tüm Bankaların Çalıştıkları Kurye Şirketleri ve Telefon Numaraları başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir