Kredi Notu AAA Olan Ülkeler

Kişilerin kredi notu olduğu benzer biçimde ülkelerin de kredi notu olmaktadır ve bu notun en üst seviyesi AAA’dır. Peki, kredi notu AAA olan ülkeler var mıdır var ise bu ülkeler nedir? Bu notları ülkelere kim veriyor? Ülkelerin kredi notlarını belirleyen kriterler nedir benzer biçimde soruların cevaplarını sizlerle paylaşacağız. Ilk olarak ülkelerin kredi notlarını belirleyen kuruluşlardan bahsedelim. Tamamı ABD merkezli olan bu kuruluşlar; Standard & Poor’s, Fitch ve Moody’s  olmak suretiyle 3 tanedir. Kredi notları ise her üç kuruluşta da aynı olup AAA, AA, A, BBB, BB, B, CCC, CC, C, Varsayılan ve Notu olmayan olmak suretiyle 11 değişik şekilde derecelendirilerek isimlendirilmişlerdir.

Kredi Derecelendirme Müesseselerinin Değerlendirme Kriterleri

Kredi derecelendirme kuruluşlarından birisi olan  Standard & Poor’s için BBB- ve üstü nota haiz olan ülkeler yatırım yapılabilir olarak değerlendirilmektedir. BB+ ve altındaki bir nota haiz olan ülkeler ise yatırım yapılamayacak kadar fena durumda olan ülkeler olarak değerlendirilmektedir.

Bir öteki kredi derecelendirme kuruluşu olan Fitchê nazaran ise tıpkı  Standard & Poor’s, benzer biçimde BBB- ve üstü kredi notu olan ülkeler, yatırım yapılabilir ülkeler olarak görülmektedir. BB+ ve aşağısı kredi notu olan ülkeler ise çoğunlukla çöp olarak değerlendirilir ve yatırım yapılmaz ülkelerdir.

3. ve sonuncu kredi derecelendirme kuruluşu olan Moody’s için ise BAA3 ve yukarısı kredi notu olan ülkeler yatırım yapılabilir ülkeler olarak değerlendirilmektedir. BA1 ve aşağısı kredi notu ise o ülkenin yatırım yapılamayacak kadar fena bulunduğunu göstermektedir .

Kredi Notu AAA Olan Ülkeler

Kredi notu AAA olan ülkeler sıralamasında meydana getirilen son güncellemeden sonrasında 11 değişik ülke bulunmaktadır. Bu ülkeleri ve kredi durumlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Finlandiya’nın kredi notu AAA olup durumu Durağan’dır.
 • Almanya’nın kredi notu AAA olup durumu Negatif’tir.
 • Lüksemburg’un kredi notu AAA olup durumu Negatif’tir.
 • Hollanda’nın kredi notu AAA olup durumu Negatif’tir.
 • Norveç’in kredi notu AAA olup durumu Durağan’dır.
 • Singapur’un kredi notu AAA olup durumu Durağan’dır.
 • İsveç’in kredi notu AAA olup durumu Durağan’dır.
 • İsviçre’nin kredi notu AAA olup durumu Durağan’dır.
 • Kanada’nın kredi notu AAA olup durumu Durağan’dır.
 • Danimarka’nın kredi notu AAA olup durumu Durağan’dır.
 • Avustralya’nın kredi notu AAA olup durumu Durağan’dır.

Yukarıda bahsi geçen ülkeler kredi notu AAA olan ülkeler sıralamasında yer edinen ve yatırım halletmeye en uygun ülkelerdir.

Bundan önceki yazımız olan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer? Düşer? 2020 [Çözüldü.] başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir