Kredi Notum Yok, Ne Yapmam Gerekiyor?

Artık her yerde kredi notu ile ilgili bir bilgiye, reklama, habere rastlar hale geldik. Her ne kadar istenilen düzeyde olmasa da gene de kredi notu mevzusunda tüketiciler içinde bir bilincin oluştuğunu söyleyebiliriz. En azından hepimiz kredi notunun düşük olduğunda kredi çekmekte zorlanacağının bilincinde. Bundan dolayı da bir halde bankalarla ilişkileri noktasında daha dikkatli davranmaya başladı. Sadece kredi notu mevzusunda da öğrenilmesi ihtiyaç duyulan ve pek bilinmeyen teknik bazı durumlar yok değil. Mesela bazı kişilerin kredi notu sorgulaması sonrasında kredi notu çıkmıyor. Bir çok şahıs bunun ne anlama geldiğini de maalesef bilmiyor.

Şimdi bu yazımızda kredi notum yok , ne yapmam lazım diye kara kara düşünenler için; ilk olarak bunun ne anlama geldiğini izah edecek ve gene bu mevzuda yapılabilecek bir takım yöntemi sizlerle paylaşacağız.

Bankaların Kredi Notunuzu Hesaplayabilmesi İçin Bazı Hareketler Gerekiyor

Ilk olarak kredi notunuzun olmamasının anlamı; bankaların sizin ile ilgili mali açıdan herhangi bir bilgiye ulaşamamasından meydana gelmektedir. Kısaca daha açık yazacak olursak bankalar; bu kişinin kredi notunu hesaplayamamaktadır. Bunun sebebi ise; ilgili kişinin bankalar üstünden oldukça fazla bir para trafiği olmamasıdır. Para trafiği derken; kredi kartı kullanımı, satmaca ödemesi, otomatik ödeme talimatları, EFT (Elektronik Fon Transferi), havale, virman, kredi kullanımı, vs. Benzer biçimde ödemeler ya da para hareketlerinden bahsetmekteyiz. Bilhassa bu aşamada en oldukça dikkat edilen hususlardan birisi de asla kuşku yok ki; kredi kartı kullanımı ya da kredi kullanımıdır. Bankaların sizin ile ilgili kredi notu oluştururken en oldukça kullandığı iki mühim argüman bunlardır.

Kredi Notunun Hesaplanabilmesi İçin Bazı Şekilleri Deneyin

Eğer kredi notunuz yoksa ve bir halde bankadan kredi çekmeniz gerekiyorsa bu durumda kredi notunuzun hesaplanabilir hale gelmesi için bazı adımları uygulayabilirsiniz. Bundan dolayı kredi notunuzun hesaplanamaması halinde maalesef bankalar size kredi vermek istemeyecektir. Dolayısıyla ihtimaller içinde bir acil nakit ihtiyacında sıkıntılı duruma düşmeniz söz mevzusu olacaktır. Kredi notunuzun hesaplanabilir bir hale gelebilmesi için uygulayabileceğiniz en kestirme yöntem bir kredi kartı almak ve bunu kullanmak olacaktır. Mümkün mertebe bu kredi kartını düşük limitli alıp, günlük harcamalarınızı da bu kredi kartından yaparak, ekstre süreci sonunda ise borcunuzun toplam miktarını tertipli ödemek şartıyla iyi bir kredi notuna haiz olabilirsiniz. Kredi kartı başvurularınızı düşük limitli talep ederseniz, muhtemelen bankadan kredi kartı alma noktasında kredi notunuzun hesaplanamıyor olması oldukça büyük bir engel teşkil etmeyecektir. Sadece aylık gelirinize nazaran yüksek limitli bir kredi kartı talebiniz olursa, bu durumda kredi notunuzun olmaması mevzusu karşınıza çıkabilir ve kredi kartı başvurunuzda red yemenize sebebiyet verebilecektir.

Kredi Kartı Haricinde da Yöntemler Bulunuyor

Kredi notunuzun hesaplanabilir bir pozisyona gelebilmesi için uygulayabileceğiniz bir kaç değişik yöntem daha sizlere yeri gelmişken sayalım. Bunlardan ön plana çıkanlar içinde; ilk olarak bir banka hesabı açtırmanızı söylemeliyiz. Bir banka hesabı açmak, bu hesapta azca oranda da olsa bir para bulundurmak, banka nezdinde itibarınızı ve doğal ki kredi notu konusunu pozitif anlamda etkileyecektir. Açtığınız bu hesaptan bazı faturalarınız ya da var ise kredi kartlarınız için otomatik ödeme talimatları vermeniz de bu pozitif etkiyi daha da artıracaktır.

Kredi Notum Ne Süre Hesaplanabilir Hale Gelecek?

Saydığımız bu şekilleri uyguladınız ve artık ne vakit netice alacağınızı merak ediyorsanız, bu mevzuda kati olmamakla beraber bir süre tahmininde de bulunacak olursak, averaj iki üç ay sonrasında kredi notunuzun artık hesaplanabilir olduğu görülecektir.

Bundan önceki yazımız olan Telefondan SMS Kredi Başvurusu Yapabilen 8 Banka Önerisi başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir