Kredi Puanı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Banka kredi notunun sorgulanması kredi kullanacaklar için büyük öneme haizdir. Kredi notunun düşük olması yada kredi kullanacak kişinin bankalar tarafınca takip edilen kredi takip sıralamasında bulunması halinde kredi çekmek mümkün olmamaktadır. Bu sebeple kredi başvurusunda bulunmadan ilkin kredi notunun denetim edilmesi ehemmiyet arz etmektedir. Kredi notunun düşük olması halinde kredi notunun çeşitli bankacılık faaliyetleri, tertipli ödemeler ile de yükseltilmesi mümkündür.

Kredi puanı sorgulaması olarak malum uygulamalar bankalar tarafınca belli bir ücret karşılığında yapılsa da ücretsiz bir şekilde sorgulanabilecek findeks kredi notu sorgulama işlemleri yapabilmekte mümkündür. Kredi puanının bilinmesi mühim bir finansal geçmiş göstergesidir. Bu sayede geçmişe dönük ödeme düzenleri bankalar tarafınca satın alan olunmasa bile ortaya çıkarılabildiği benzer biçimde ileride kredi alırken yada kredi kartı limiti benzer biçimde bankacılık işlemleri gerçekleştirirken kredi notunun yüksek olması kullanıcıya avantaj elde edecektir.

Banka Kredi Puanı Iyi mi Belirlenmektedir?

Bilhassa bankalardan çekilen kredilerde ve kredi kartı taleplerinin değerlendirilmesinde karşımıza çıkan kredi puanı bankacılık faaliyetleriyle ortaya çıkan işlemlerin değerlendirilmesidir. Findeks kredi notu sorgulama bankalarda ve bankacılık faaliyetlerinde meydana gelen işlemlerin izdüşümü olarak karşımıza çıkan 1 ile 1900 içinde değişen değerlerde belirlenen puan türüdür. Kredi puanının belirlenmesinde;

 • Bireysel kredi ve kredi kartı ödemeleri %30 oranında etkilidir. Daha ilkin çekilmiş olan kredilerin ödenmiş olması en azından kredi kartı asgari ödemelerinin zamanında ödenmesi kredi notuna tesir etmektedir.
 • Mevcut hesap bakiyeleri ve borç durumu kredi puanının belirlenmesinde % 25 oranında tesir etmektedir. Kapanmamış kredi ve kredi kartı borçlarına ilişkin ödenmemiş borçlar kredi notunun düzenlenmesine tesir etmekteyken banka hesaplarında bulunan nakit yada vadeli hesaplar ile tüm mevduatlar kredi puanı belirlenirken bakılan göstergeler arasındadır.
 • Yeni kredi açılışlarının kredi puanını etkileme oranı %20 olarak belirlenmiştir. Hemen hemen yeni alınmış ve vadesi bulunan krediler tutarları ve ödeme güçlüğü yaratıp yaratmamasına gore kredi puanının belirlenmesinde dikkate alınmaktadır.
 • Kredi kullanım yoğunluğu da %15 oranında kredi puanı belirlenmesine katkı yapmaktadır. Burada krediyi oldukça kullanmaktan ziyade geçmiş dönemdeki ödeme düzenlerine bakılmakta tertipli ödeme geçmişine haiz bir satın alan asla kredi kullanmayan müşteriden daha çok kredi puanına haiz olabilmektedir.

SMS ile Kredi Puanı Sorgulaması Iyi mi Yapılır?

Kredi notunun öğrenilmesinde çeşitli yöntemler mevcut olup bankalara gitmek zorunda kalmadan bir SMS ile kredi puanının öğrenilmesi mümkündür. Kredi notu öğrenme SMS yöntemiyle sorgulanırken çeşitli operatörlere gore değişik sorgulamalar yapılmaktadır. Şu şekilde ki;

 • Turkcell findeks kredi notu sorgulama servisi 9 TL karşılığında SMS ile sorgu hayata geçirmeye olanak vermektedir. Kredi puanını sorgulatmak istediğiniz kişinin T.C. kimlik numarası ve doğum yılını aralarda bir boşluk bırakarak 1122’ye SMS olarak göndermeniz halinde dakikalar içinde kredi notu bilgileriniz ileti ile telefonunuza iletilmektedir.
 • Vodafone SMS ile kredi sorgulaması yapmak için 1122’ye T.C. kimlik numarası boşluk doğum yılının ileti olarak gönderilmesi gerekir. 12345678912 1982 şeklinde SMS göndererek kredi kullanma durumunuz hakkında 9 TL’ye faturalı ya da bireysel hat sahipleri informasyon alabilirler.
 • Türk Telekom findeks kredi notu sorgulama hizmeti ile yalnızca cep telefonu abonesinin kredi notu sorgulanabilmektedir. T.C. kimlik numarası boşluk doğum yılının 1122’ye SMS ile gönderilmesiyle vergiler dahil 9 TL karşılığında son 5 yıl içinde kredi kartı, bireysel kredi yada kredili mevduat hesabı kullanan Türk Telekom müşterileri bu uygulamadan yararlanabilmektedir.

E-Devlet Üstünden Parasız Kredi Sorgulaması Iyi mi Yapılır?

Findeks kredi notu sorgulama uygulamaları gerek SMS ile gerekse de bankalar tarafınca belli bir ücret karşılığında yapılmaktadır. Bu tutarı ödemek istemeyen kredi müşterileri e-Devlet üstünden T.C. ile kredi notu sorgulama işlemlerini ayda 1 kereye mahsus olmak suretiyle ücretsiz bir şekilde yapabilirler. Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu tarafınca sunulması öngörülen bu düzenlemeyle beraber web üstünden ücretsiz bir şekilde kredi notu sorgulanabilecek.

Sponsorlu Bağlantılar

E-devlet üstünden kredi notu sorgulaması yapabilmek için ilk olarak e-devlet giriş şifresine haiz olmak gerekmektedir. E-devlet şifresini size en yakın PTT şubesinden 2 TL karşılığında temin ederek e-Devlet sistemine giriş yapabilir, ana ekranda bulunan arama butonuna kredi notu sorgulama hizmetini aratarak;

 • Banka ve finans kuruluşlarına ilişkin kredi kartı ve kredi borç bilgilerini,
 • Ödenmemiş borçları,
 • Son 10 yılda yasal takibe alınmış açık ve kapalı durumdaki borç bilgilerini

Ücretsiz bir şekilde görme hakkına haiz olabilirler.

Bankadan Kredi Notu Sorgulama Iyi mi Yapılır?

Bankalar üstünden kullandırılan kredilerde kredi tutarının belirlenmesi ya da kredi kullanacak kişinin notunun kafi olup olmadığının öğrenilebilmesi için bankalar kredi notu sorgulama hizmeti vermektedir. Bankaların size en yakın şubesine başvurarak kredi kullanmadan ilkin kredi notunuz hakkında informasyon sahibi olabilir, kredi notunuz düşükse kredi başvurusu yapmadan kredi notunuzu yükseltme olanağına haiz olabilirsiniz.

Kredi notu öğrenme Ziraat Bankası hizmetinden yararlanmak 8 TL karşılığında Ziraat şubelerinden gerçekleştirilebileceği benzer biçimde Ziraat web bankacılığı ya da mobil şubeden “krediler” kategorisinde bulunan “çek ve risk raporu” işlem sekmelerini sırasıyla takip ederek de gerçekleştirilmektedir. Bu alanda bulunan kimlik detayları, isim ve rapor detayı bilgilerini eksiksiz olarak doldurarak sorgulama yapmanız halinde kredi notu bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Parasız kredi notu sorgulama Yapı Kredi Bankası mobil hizmetlerinden ve şubelerinden yapılamamakta kredi notunuzu Yapı Kredi vesilesiyle öğrenmek için 10 TL işlem tutarı ödemek gerekmektedir. Yapı Kredi aracılığı ile kredi sorgulaması yapabilmek için web ve mobil bankacılık hizmetlerinde bulunan ürün ve başvurular kısmına giriş yapabilir, “KKB risk raporu oluşturma” seçeneği seçerek ve ödeme yaparak e-posta adresinize kredi notunuzla ilgili risk raporunun gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Kredi Notu Sorgulamasında Notun Düşük Çıkması Halinde Ne Yapılmalıdır?

Kredi sorgulamasının herhangi bir halde yapılması ve son 5 yıl içinde oluşturulan bankacılık işlem verilerine dair kredi notunun düşük çıkması mümkündür. Mesela, kredi notu öğrenme İş Bankası vesilesiyle yapılması web şubesinden ve mobil cep uygulamasından kredilerim satırı altındaki kredi risk raporu bölümünden 12 TL karşılığında, bankamatik informasyon sorma uygulaması üstünden kredi risk raporu 12 TL karşılığında, İş Bankası şubelerinden 17 TL karşılığında kısa süre içinde öğrenilebilmektedir. Bu işlem sonucunda kredi notunun düşük çıkması halinde;

 • Geçmişe ilişkin son 5 yıla dair hesabınız yoksa yada hesap hareketiniz gerçekleşmemişse hesap açabilir ya da gelir belgesiyle bankaya başvurabilir,
 • Geçmişe ilişkin ödenmemiş kredi borçlarını kapatabilir yada yapılandırabilir,
 • Kredi kartı temin ederek limiti düşükte olsa tertipli ödemeler gerçekleştirerek puanınızı yükseltebilir,
 • Puanınız yükselmeden kredi başvurusu yapmayarak kredi notunuzun başvurudan negatif etkilenmesinin önüne geçebilir,
 • İpotek, kefil, vadeli ve vadesiz mevduat hesaplarınızı ipotek göstererek kredi notunuzu yükseltebilir,
 • Otomatik ödeme talimatı vererek bankacılık işlemlerinizin çeşitlenmesini ve ödeme işlemlerinizin tertipli şekilde takibini yapabilir

Bu sayede kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Kredi Sorgulamasında Ortaya Çıkan Puanlar Neyi İfade Eder?  

Bankalar tarafınca oluşturulan risk raporları çerçevesinde 0’dan 1900’e kadar kredi puan aralığı belirlenmekte kişilerin kredi notları kullanacakları kredi tutarları başta olmak suretiyle bankacılık faaliyetlerine tesir etmektedir. Kredi notunun 0 olması son 5 yıl içinde bankacılık faaliyetlerinde bulunulmadığı anlamına gelmektedir. Bununla beraber kredi puanının;

 • 1 ile 699 içinde olması en riskli,
 • 700 ile 1099 içinde olması orta riskli,
 • 1100 ile 1499 içinde olması azca riskli,
 • 1500 ile 1699 içinde olması iyi,
 • 1700 ile 1900 içinde olması oldukça iyi

Olarak nitelenmekte kredi tutarı ve kullanılacak kredide bankanın talepleri bu puanlara gore ortaya çıkmaktadır. Riskli kategoride bulunan müşterilerin kredi talepleri reddedilebileceği benzer biçimde kredi talebinden daha düşük miktarlarda ve daha azca vadede kredi kullanabilme durumu ortaya çıkmaktadır. Ek olarak birçok banka riskli durumda olan tüketicilerin kredi kullanabilmesi için göç eder taşınmaz mal ipotekleri, kefil ve güvence benzer biçimde uygulamalarla kullanılan kredileri güvence altına almak istemektedir.

Memur Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Engelli Konut Kredisi Nasıl Alınır ve Oranları

PTT Emekli Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

tıkla sorunu sor

Kredi Puanı Sorgulaması Iyi mi Yapılır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir