Kredi Puanım Düşük Nasıl Kredi Çekebilirim?

Kredi notum düşük seviyelerde bankalardan iyi mi kredi alabilirim? çekebilirim? diyenler için detaylı bir yazı ele aldık sizler için. Kredi sicili artık kredi çekerken en mühim unsur haline gelmiş durumdadır. Bu yüzden sicili bozuk kişilerin şu demek oluyor ki kredi puanı düşüklerin krediyi kolay çekebileceği bankaların listeledik.

Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar

Günümüzde bankadan kredi almak yada kredi şeklinde öteki işlemlerde banka sicili oldukça önemlidir. Kredi notu şu demek oluyor ki KKB’nin yüksek olması ve istikrarlı olması bankaların size işitebileceği itimatı gösterdiğinden bankacılık sektöründe önemsenmektedir. Kredi notunu etkileyen etkenler şunlardır:

 • Alınmış olan kredinin ödeme düzeni
 • Mevcut Kredi ve Kredi Kart Borç Durumu
 • Yeni alınan krediler
 • Kredi kullanma yoğunluğu
 • Ve öteki faktörlerdir.

Bir kişinin kredi notunun düşmesi ve sicilinin bozulması yukarıda belirtilen maddeler ile bağlantılıdır. Banka kredi notunun düşmesi için bankalara olan kredi borcunun artmış olması, kredi yada kredi kartı ödeme düzeninin bozulması yada borçların ödenmemesi gerekmektedir.

Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Veren Bankaların Sıralaması

Banka sicili bozuk olanlar gereksinimleri olduğunda ve nakit paraya sıkışıp kredi çekmek zorunda kaldıklarında ne yapmalıdır. Kredi notu düşük olduğundan her banka kredi vermemektedir. Bu durumda olanları düşünen bazı bankalar sicili bozuk olanlara kredi vermektedir. Yaşam sürecinde insan bazı aksaklıklar yaşayabilmektedir. Yaşanmış olan bu aksaklıklar maalesef ki maddi durumu da etkileyebilmektedir. Bu sıkıntılı durumlarla ile başa çıkmanın en kestirme yolu bankalardan kredi alıp taksitler ile bunu ödemektir. Fakat kimi zaman taksitleri öderken de aksilikler insanoğlunun yakasını bırakmayabiliyor. İşte bu aşamada bankalar kişinin notunu düşürmektedir. Notu düşenler kredi almakta artık zorlanırlar hatta bankalar bu durumda olanlara kredi verdiğinde yasal işlem görürdü.

Mühim!  Kredi Notu Niçin Düşer?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu bundan önceki yıllarda kredi notu düşük ve banka sicili bozuk olanlara kredi veren bankaları cezalandırmaktaydı. BDDK’nın bu tutumundan dolayı bankalar kara listede yer alanlara kredi vermeye yanaşmıyorlardı. Fakat yeni düzenleme ile bu durum değiştirildiğinde bankaların bazıları kara listede olanlara kredi vermeye başladı. Peki, bankalar hangileridir. İşte bu bankaların sıralaması:

 • DenizBank
 • ING Bank
 • TEB
 • Akbank
 • Güvence Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • ICBC Bank
 • QNB Finansbank

Son yasa değişikliği ile bankalarda fena sicili bulunanlara genel bir sicil affı getirildi ki bu affa gore daha ilkin kredi hakkı olmayan kişiler de artık kredi kullanabilme hakkına haiz olmuştur.

Kredi Notu Düşük Olanlar Krediye Iyi mi Başvurabilir?

Sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar bu durumda olup ciddi mağduriyetler yaşayanların imdadına yetişmiştir. Bu bankalardan kredi almak isteyenlerin bankalara müracaat yapmaları gerekmektedir. Müracaat yapmak için ilk olarak yukarıdaki bankalardan en uygun olan bir tanesi seçilmelidir. Başvurunun arkasından bankalara kimi zaman ek data ve belgeler istemek için ret verebilmektedir. Bunun önüne geçmek için kişinin çalmış olduğu yerden almış olduğu net maaş durumunu gösteren bir maaş bordrosunun yada gelir beyanını yanında götürmesi tavsiye edilmektedir. İstenilen ek belge ve bilgiler verildikten sonrasında bir kredi notu düşük olan bir kişinin alabileceği kredi limiti 100 bin TL’dir. Üstüne ev, otomobil yada arsa şeklinde gayrimenkul bulunan kişilerin kredi limiti birazcık daha yükseltilmektedir.

Mühim!  Findeks Kredi Notu Sorgulama İşlemi Iyi mi Gerçekleşir?

Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Veren Bankaların istediği Belgeler

Sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar kredi vereceği kişilerden bazı evraklar istemektedir. Bu evraklar şunlardır:

 • Geliri bulunduğunu gösteren maaş bordrosu yada gelir bilgisi
 • Gelir bilgisi kafi gelmediğinde bankalar kişiden kefil talep edebilir. Kefil isteme durumu bankadan bankaya değişmekte olup her banka istememektedir. Bankaya kefil gösterilen kişinin puanı yüksek ise müracaat yapanın düşük olması mühim olmamaktadır.
 • Yukarıda saydıklarımızın haricinde bankalar ek bazı teminatlar da isteyebilmektedir. Ek teminatlar bankadan bankaya değiştiğinden lüzumlu bilgiler müracaat yapılacak olan bankadan alınmalıdır.

Güncel kredi notunu kredi başvurusu yapmadan ilkin öğrenmek ve notun durumuna gore kredi verebilecek bankalar ve ne kadar kredi verebileceklerini araştırmak doğru olacaktır. Kredi notunuzun yüksek yada düşük olduğuna bir bankacıya sorarak karar vermek daha doğru olacaktır.

Bundan önceki yazımız olan Kredi Kartı Başvurusu Kredi Notunu Etkisinde bırakır mi? başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir