Kredi Sicil Affı Resmi Gazete Yayınlandı

Yakın süre ilkin siz kıymetli Kredinotu.co okurlarına Kredi Sicil Affı ‘nın Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu ‘ndan geçtiğinin haberini vermiştik. Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişim Yapılmasına Dair Kanun adı altında meydana getirilen düzenlemeler Meclis onayından sonrasında imzaların tamamlanması ile beraber Resmi Gazete ‘de yayınlanması ile beraber yürürlüğe girecek ve böylelikle kredi sicil affından yararlanma süreci resmi olarak başlayacaktır. 27/01/2017 zamanı itibariyle Kredi sicil affı Resmi Gazete ‘de gösterildi ve böylelikle süreç başlamış oldu.

Şimdi özetlemek gerekirse size süreç ve yapılması gerekenler hakkında informasyon vereceğiz.

Sicil Affı Kimleri Kapsıyor?

Sicil affının Resmi Gazete ‘de yayınlanması ile beraber vatandaşın en fazlaca merak etmiş olduğu mevzu olarak sicil affının kapsamı ön plana çıkmaya başladı. Sicil affı kimleri kapsıyor derhal sizlerle paylaşalım. KOBİ, esnaf, tüzel kişiler, yurttaş kısacası hepimiz bu af kapsamına giriyor. Düzenlenen kanuna gore; kredi, çek, kredi kartı, senet ile ilgili borçları sebebiyle kredi sicili bozulan kişiler ister gerçek şahıs isterse tüzel şahıs kredi sicil affından yararlanabiliyor.

Hangi Borçlar Af Kapsamında?

Çekilen kredilerle ilgili faiz ve ana para borçları, karşılıksız çıkan çek borçları, protesto edilen senetler ile ilgili borçlar, kredi kartı borçlarından bankalara ödenemeyen ve kredi sicilinin bozulmasına yol açan borçlar bu kapsamda yer ediniyor.

Süreç Iyi mi İşleyecek?

Kanunda belirtilen düzenlemeye gore; kredi sicili affından yararlanmak isteyen yurttaş, KOBİ, tüzel şahıs yada esnaf, kredi sicilinin bozulmasına sebebiyet veren borcu her neyse; o borcu kanunun yürürlüğe girmiş olduğu tarihten itibaren şu demek oluyor ki Resmi Gazete ‘de yayınlandığı tarihten itibaren ( 27 Ocak 2017 ) 6 aylık süre içinde bu borçlarını ilgili bankalara ödeyecek yada bu borçları yapılandıracak. Kısacası kredi sicil affından yararlanmak için; kredi sicilimizi bozan borçlarınızı ödemeniz ya da yapılandırmanız için devlet bizlere 6 aylık süre vermiş durumda. Eğer bu süre zarfında yapılandırma yada borç kapatma işlemini yapamazsak aftan yararlanmamış olacak ve kredi sicilimiz bozuk olarak kayıtlarda aynı şekilde devam edecek.

Kredi Sicilinin Temizlenmesi İçin Nereye Başvuracağım?

Bunun için ilk müracaatımız doğal ki  kredi sicilinin bozulmasına sebep olan borcumuzun muhatabı olduğu bankaya olacak. Borcu kapatırken ya da yapılandırırken bankaya bu mevzuda bir dilekçe vererek işimizi daha da sağlama alabiliriz. İlgili Banka Şube Müdürlüğü ‘ne hitaben bir başlık atıp, “Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişim Yapılmasına Dair Kanun kapsamında borcumu ödemiş olmam / borcumu yapılandırmış olmam sebebiyle kredi sicil kayıtlarımın, ilgili kanun gereğince güncellenmesi hususunu arz ederim. ” şeklinde yazarak imzanızı da attıktan sonrasında banka görevlilerine teslim edebilirsiniz. Gene bir alternatif yöntem olarak aynı dilekçeden bir suret T.C. Merkez Bankası şubelerine de yazabilirsiniz. Dilekçelerinizi yazdıktan sonrasında ekine ödeme yaptığınıza dair dekontu ya da borcunuzu yapılandırdığınıza dair bir belgeyi de eklemeyi ihmal etmeyin.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Kayıtlarındaki Siciller Temizlenecek

Şunu da yeri gelmişken belirtmek gerekir ki; meydana getirilen düzenleme ile beraber, kredi sicil affından yararlanmak isteyen ve borcunu kanunun yürürlüğe girmesinden itibaren 6 ay içinde ödeyen veyahut yapılandıran kişilerin, Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi kayıtlarındaki sicilleri temizlenecek. Bu mevzuda devlet bankalara bir ileriyi düşünerek ılımlı davranıyor. Bankaların kredi verirken Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi kayıtlarını göz önünde bulundurmak zorunda değil. Kendi kayıtlarını baz alarak da kredi sicili bozuk olan ve aftan yararlanan kişilerin başvurularını reddetme hakkı halen var. Sadece bankalara bu şekilde bir hak tanınarak elinin güçlendirilmesinin sebebinin; art niyetli kullanımların önüne geçmek amacıyla olduğu değerlendiriliyor.

Kredi Sicil Affı Sonrası Kredi Notu Yükselir mi?

Kredi sicil affının çıkması sonrasında aftan yararlanan kişilerin kredi notlarında da yükselme olacak. Sadece bu yükseliş bizlere; bankaların kredi sicili affından yararlanan kişiler ile ilgili daha sıkı bir takibe gireceği ve bu kişilere kredi, kredi kartı, vs. benzer biçimde ürünler kullandırırken, kredi notuna daha fazlaca dikkat edeceği gerçeğini de unutturmamalı. Bu fırsatı iyi değerlendirmek gerekiyor. Dolayısıyla af sonrası artık bankalara karşı ödemelerimiz mevzusunda daha duyarlı davranmalı ve bir an evvel kredi notumuzu yükseltmeli, bankalar nezdindeki itibarımızı yine kazanmalıyız.

Afla Beraber KOBİ Kredilerinden Yararlanılabilecek

Hükümetin son dönemdeki emek harcamaları içinde adını sıkça duyduğumuz KOBİ kredileri ile ilgili olarak da bir ayraç açmak gerekirse; kredi sicili bozuk olan ve bu yüzden KOBİ kredilerinden yararlanamayan esnaf ve KOBİ ‘ler; aftan yararlanmaları halinde, son olarak açıklanan KGF ( Kredi Güvence Fonu ) ile verilen KOBİ kredilerinden de yararlanma imkanı bulunacak. Sadece kesinlikle aftan yararlanarak, kredi sicilini temizlemesi gerekiyor.

Kredi Sicil Affından Yararlanamayanlara Ne Olacak?

Kredi sicil affından yararlanamayacak yurttaş, KOBİ, tüzel şahıs, gerçek şahıs, esnaf, vs. kim var ise; aynı yükümlülük ve sorunları devam edecek. Kredi sicilleri bozuk kalmış olduğu için gene bankalardan kredi, kredi kartı, KMH ( kredili mevduat hesabı ) vs. benzer biçimde ürünlerin temini mümkün olmayacak. Borçları ile ilgili var ise hukuki işlemler de aynen devam edecek.

Kredi Sicil Affına Başvuran Sadece 6 Ay İçerisinde Ödeme Yapamayanların Durumu

Bu mevzuda yürürlüğe giren Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişim Yapılmasına Dair Kanun oldukça açık ve net bir halde, aftan yararlanmak isteyenler 6 aylık bir süre veriyor. Bu süre kanunun yürürlüğe girmesi ile beraber başladı. Süreyi bigün dahi geçirecek olanlar yeni bir düzenleme gelmezse aftan yararlanamayacak ve kredi sicil kayıtları da aynı şekilde bozuk olarak duracak, kara listede adları yazmaya da devam edecek.

Bundan önceki yazımız olan Ziraat Bankası 180 Ay Vadeli Konut Kredisi %0,99 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


One comment

  1. Öncelikle saygılar sunarım

    26/03/2020 tarihinde 7226 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair kanunun 48. maddesinde 5834 sayılı kanunda değişiklik yapıldı ve geçici maddeler eklendi. Kanun yayımlandığı gün yürürlüğe girdi. bankalar kendilerine böyle bir resmi yazının gelmediğini söylüyor. Bu konu binlerce vatandaşı ilgilendiriyor? Konuyu gündeme getirebilir misiniz

    Saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir