Kredi Yıllık Maliyet Oranı Nedir? Nasıl Hesaplanır?

KREDİ YILLIK MALİYET ORANI HESAPLANMASI

Kredi Yıllık Maliyet Oranı Nedir?

Kredi maliyet oranı; kişinin kullandığı kredinin geri ödemelerinin toplamıdır. Bu oran ise kredi çeken kişinin toplam kredi borcundan, kullandığı kredi tutarının çıkarılması ile elde edilir. Kredi maliyet oranının senelik bazda hesaplanması da senelik kredi maliyet Oranı‘dır ve kredinin aylık maliyet oranının bir yıl içinde 12 ay olması sebebiyle 12 ile çarpımından elde edilir. Kredi maliyetleri içinde dosya harcamaları ve faiz şeklinde harcamalar bulunmaktadır. Kredi senelik maliyet oranı iyi mi hesaplanır?

Kredi Senelik Maliyet Oranı Iyi mi Hesaplanır?

Kredi maliyet oranının hesaplanmasında kredi çeken kişinin bankaya yapacağı tüm ödemeler katılmalıdır. Tüm maliyetler katılmadığında fazlaca doğru olmayan sonuçlar çıkacağından yalnız faiz ve dosya harcamaları katılmamalıdır. Kredi türüne gore de maliyet oranları normal olarak değişmektedir. Konut kredisi, vasıta kredisi ve gereksinim kredisinde maliyetler değişik olmaktadır. Genel olarak değerlendirilmesi durumunda ise kredi maliyet oranının hesaplanmasında baz alınan tüm harcama ve giderler şu şekildedir.

Kredi Senelik Maliyet Oranının Unsurları

  • Dosya harcaması,

  • Hukuki hizmet bedeli,

  • Kredi tahsis tutarı,

  • Kasko maliyetleri,

  • Ekspertiz harcaması,

  • Kredi yaşam sigortası,

  • İstihbarat harcaması

Tüm bu masrafların haricinde her bankaya gore değişen bazı ek maddeler de bulunabilmektedir. Bu maddelerin neler olduğunda kredi çekme esnasında imzalayacağınız kredi sözleşmesini detaylı okuyarak da öğrenebilirsiniz. Bu maddelere, çekilecek kredinin aylık faiz oranı da eklenmiş olur ve bu şekilde kredinin maliyet oranı hesaplanmış olur.

Kredi Senelik Maliyet Oranı Iyi mi Hesaplanır? Kredi maliyet oranı yukarıdaki maddeler baz alınarak yapılmaktadır. Kredi çekecek şahıs, kredi çekerken daha fazlaca bankaların aylık faiz oranlarını dikkate alarak bankalara yönelmektedir ve kredi maliyet oranlarını fazlaca dikkate almamaktadır. Oysa kredi çeken şahıs aylık faiz oranları kadar, kredi maliyet oranlarını da dikkate almalıdır.

Bundan önceki yazımız olan Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusu 2021 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir