Kredilerde Vergi İndirimi Olacak mı?

Doların ateşinin yükselmesi ile beraber ekonomik anlamda hükümet tarafınca bazı tedbirler alınmaya başlanırken, bu tedbirlerin genişletilmesi amacıyla bazı tedbirler ile ilgili de halen emek harcamalar devam etmektedir. Doların yükselişi aslen dünya genelinde yaşanmış olan bir konuyken kriz tellalcıları tarafınca bu durumun kullanılması ve piyasadan döviz çekilmeye başlanması ile beraber dolar iyice coştu diyebiliriz. Sadece azca ilkin de söylediğimiz suretiyle; hükümet bu mevzuda çalışmalarına çoktan başladı.

İhalelerin TL üstünden yapılması, kredilerde vergi indirimi, vs. benzer biçimde birçok mevzu şu an iktisat kulislerinde yüksek sesle konuşulan konulardan oldu. Bugünkü yazımızda bu konulardan kredilerde vergi indirimi olacak mı mevzusu üstüne konuşacak ve gidişat ile ilgili sizleri özetlemek gerekirse bilgilendirmeye çalışacağız.

Bildiğimiz suretiyle her tüketicinin kullandığı krediden; BSMV ( Banka Sigorta Işlem Vergisi ) adı altında devletin almış olduğu bir vergi bulunmaktadır. Bu vergide indirime gidilmesi ya da kaldırılması üstüne bir emek harcama yapılacağı yönünde bir ekip açıklamalar  yapılmış ve işaretler verilmiştir. Sadece tamamen kaldırılması muhtemelen gündeme gelmeyecektir. Şu sebeple bu vergi yardımıyla devletin kasasına giren meblağ senelik 10 milyar TL civarındadır. Kaldı ki bu mevzuda Maliye Bakanı Naci AĞBAL tarafınca da bir izahat yapılmış, BSMV ( Banka Sigorta Işlem Vergisi ) ‘nin kaldırılması yönünde bir emek harcama bulunmadığı belirtilmiştir. Bu yüzden BSMV ( Banka Sigorta Işlem Vergisi ) ile ilgili yapılacak bir düzenleme; en iyi ihtimalle bir indirim olacaktır, tamamen kalkması şu an için zor görünmektedir.

BSMV ( Banka Sigorta Işlem Vergisi ) hesaplanırken; kredi kullanan kişinin ödediği faiz üstünden hesaplanmaktadır. Bunun için belirlenen sayı % 5 ‘tir. Şu demek oluyor ki aylık 1000 TL faiz ödeyen bir şahıs buna ilaveten bir de 50 TL BSMV ( Banka Sigorta Işlem Vergisi ) ödemektedir.

BSMV ( Banka Sigorta Işlem Vergisi ) ‘de yapılacak bir indirim bilhassa yüksek miktarlı kredilerde hissedilir oranda bir rahatlama elde edecektir. Düşük miktarlı krediler bu  indirimden pek yararlanamayacak ta olsa gene de toplama vurulduğunda ortaya hatırı sayılır meblağlar çıkacaktır.

BSMV ( Banka Sigorta Işlem Vergisi ) ‘nin kaldırılmayacağı ihtimalinin ağır bastığını söyledik sadece buraya bir ayraç açmak gerekirse; iktisat uzmanları tarafınca meydana getirilen yorumlarda; BSMV ( Banka Sigorta Işlem Vergisi ) ‘nin tamamen kaldırılmayacağına katılmakla beraber, geçici bir dönem için kaldırılabileceği de belirtiliyor. Mesela 6 aylığına BSMV ‘yi kaldırmak benzer biçimde … Burada oluşacak bir açığın ise; hâli hazırda işletimde olan Varlık Barışı ( Vergi Affı ) ‘ndan gelecek kaynakla kapatılması da tartışılıyor. Devletin kasasına Vergi Affı ‘ndan şu ana kadar giren para 54 milyar Türk Lirası … Bu yüzden bu senaryoda kulaklara mantıklı geliyor ve olabilecek senaryolar içinde gösteriliyor.

Bundan önceki yazımız olan Ziraat Bankası 180 Ay Vadeli Konut Kredisi %0,99 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir