Kredimi Başka Şubeden Kapatabilirmiyim?

Türkiye’de son 10 yılda adeta kredi ile dönmeyen hiçbir sektör kalmadı. İş yaşamının yanı sıra artık yurttaşlarımız genel gereksinimleri için kredi çekmekte, taşıt almak, gayrimenkul almak için de bankalardan hususi krediler çekmektedir. Kredi faizlerinin yüksek olması ve alım gücünün de hızla azalması sebebiyle bu kredilerin bankalara ödenmesi zorlaşmaktadır. Alım gücünün düşüş oranı ile maaşların orantılı olarak karşılanamıyor olması sebebiyle bilhassa maaşlı kesim almış olduğu kredileri ödemekte güçlük çekmekte ve yasal takibe girme riskiyle karşı karşıya kalmaktadır. Bu şeklinde durumlarda alan kişi zarar görmemek için değişik yollara başvurmaktadır, bunlardan birisi de ödeyemediği kredisini başka bir şubeden kapatması yada başka bankalardan kredi çekme yoluna başvurmasıdır.

Banka kredilerini nakit ön ödeme şeklinde yüksek faizli çekimlerde ödeme yoluna gitmenizi kesinlikle önermiyoruz zira onu da ödeyemediğiniz durumda bileşik faiz yansıyacağı için borcunuz her geçen gün katlanarak artacaktır.

Başka Şubeden Kredi Kapatma

Türkiye’de kredi borcunu ödeyemediği için bankalar tarafınca avukat ve hukuk bürolarına verilen takip dosyalarının sayısı bir tek 2021 senesinde 100 bin üstüne çıkmıştır. Hal bu şekilde olunca ekonomiyi dahi derinden etkileyecek bu mesele için bankalar da müşterilerine çözüm yolları sunmaktadır. Çektiniz krediyi 3 aylık sürenin sonunda ödeyemediğiniz durumlarda yasal takip işlemleri adım atar. Bu duruma gelmeden bir kaç gün ilkin borcunuzu hakkaten ödeyemeyeceğinize karar vermeniz ile birlikte harekete geçmelisiniz. Bu süreden ilkin yeniden 2. bir krediye girmenin manası yoktur, ilk hedefiniz devamlı öz kaynaklarınız ile kredi borcunuzu ödemek olsun, en zararsız çıkacağınız seçenek budur. Son raddeye gelen durumlar için çözümleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Başka bankanın kredisini ‘borç kapatma yöntemi’ ile geçirme eden bankalar

Bu yöntemle mevcut borcunuzu yapılandırarak başka bir bankaya geçirme olabilirsiniz. Faiz normal olarak birazcık daha yüksek olacaktır fakat yasal takibe takılmıyor olmanız bile sizin için bir avantaj olacaktır.

Güvence bankası, Ziraat bankası, Akbank, QNB Finansbank, ING bank, Deniz bank ve Şekerbank vatanımızda borç kapatma kredisi veren bankalar arasındadır. Her bankanın kampanyaları değişik olduğundan faiz oranları ve vade süreleri farklılık göstermektedir.

Bankaların buradaki amacı faiz geliri elde etmektir fakat bunun da önünde yeni bir alan kişi kazanmaktır, aslen bu banka için oldukça riskli bir oyundur. O sebeple faiz oranları da düzgüsel kredilere nazaran yüksek olacaktır.

Borç kapatma kredisine iyi mi başvurulur?

Düzgüsel kredi başvurularındaki rutin uygulanmaktadır. Yukarıda listelenen bankalardan seçtiğiniz bir şubeye kimliğiniz, ikameti gösteren bir satmaca, maaş bordronuz ve sigorta dökümünüz ile başvurunuz. Bunların yanında borçlu olduğunuz bankaya ilişik borç dökümü ve hesap bilgilerini gösteren bir çıktı almayı da unutmayınız.

Bazı bankalar borç kapatma kredisi başvurusunu telefon bankacılığı ve online şube hizmeti ile de almaktadır, yukarıda listelenen bankaların web sitelerinden bu işlemi yapmış olup yapmadıklarını da denetim edebilirsiniz.

Konut kredisi transferi yapılabilir mi?

Yukarıda listelediğimiz tüm bankalar konut kredisi transferi mevzusunda destek sağlamıyor. Bankaların bir çok risklerini yükseltmemek adına borç kapatma kredilerinde yüksek miktarlardan kaçınıyor fakat arkasında devlet gücü olan Ziraat bankası, müşterinin mali durumunu da göz önünde bulundurarak konut kredisinde dahi borç kapatma işlemi uygulamaktadır.

Kredi transferi

Borç durumu olmaksızın da kredi transferi yapabilmeniz mümkün. Hatta bir çok süre aynı faiz oranları ile bankalar alan kişi kazanmak adına öteki bankaya olan borcunuzu tamamen ödeyerek kalan tutarı size kredi olarak verip kendi bankalarından devam etmenizi sağlamakta ve bunun için hakkaten çaba göstermektedirler.

Bundan önceki yazımız olan Ziraat Bankası 180 Ay Vadeli Konut Kredisi %0,99 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir