Küçükbaş Hayvancılık Koyun Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? Devletin Desteği 2021

Koyun ve keçi yetiştiriciliği vatanımızda yaygın olarak meydana getirilen hayvancılık faaliyetleri içinde yer almıştır. Siz de küçükbaş hayvancılık yapmak isterim diyorsanız ilk olarak bir koyun yetiştiriciliği projesi hazırlamanız gerekiyor. Yatırım gerektiren bir iş olduğundan dolayı, yatırım maliyetinin boşa gitmemesi adına kursa katılarak öncesinde informasyon alabilirsiniz. Forum sitelerinden ya da kitaplardan da koyun yetiştiriciliği hakkında informasyon edinebilirsiniz. Enstantif koyun yetiştiriciliği de yapabilirsiniz.

Koyun yada keçi yetiştiriciliği yaparak para kazanmak isteyen yurttaşlarımıza ithafen bu yazıyı hazırladık. 100 bin lira sermayesi olup, 50 kuzulu koyunla bu işe girmeye çalışanlar, hayvan bakmaktan asla anlamamasına karşın keçi beslemek isteyenler, köye dönüş yaparak 10 kuzulu koyun alarak süt sağmak, peynir ve yoğurt yaparak satmak ve bu sayede evini geçindirmek isteyen sayın girişimcilerimiz, bu içeriğimiz de;

 1. Koyun çiftliği iyi mi kurulur?
 2. Koyun yetiştiriciliği iyi mi yapılır?
 3. Maliyeti ne kadardır?
 4. Besicilik hakkında mühim bilgiler?
 5. Karlı bir iş midir?
 6. Bu iş iyi mi olmalı ?
 7. Fizibilite araştırması yer almıştır.

Koyun Çiftliği Iyi mi Kurulur?

Küçükbaş hayvan çiftliği kurarken iyi bir araştırma yapılmalı ve bu araştırma dahilinde projenin hedefleri belirlenmelidir. Köye dönüş icra eden yada çiftlik kuran çiftçimiz bu işi hobi olarak yapmış olup yapmadığı mühim olduğu benzer biçimde, ne kadar para kazanmak istediğini de en mühim unsurdur. Çiftlik kurma aşamaları; Projenin hazırlanması, pazar araştırması, sermayenin bulunması, çiftliğin inşası, hayvanların tespiti ve satın alınması olarak sıralanabilir.

Koyun Çiftliği Kurma

Koyun projesi hazırlama; Keçi yada koyun yetiştiriciliğinde herhangi bir hedef belirlemeden yola çıkmak hüsrana yol açabilir. Bu sebeple çiftçimizin kafasında iyi bir proje yer almalıdır. Mesela 50 koyun satın alarak, bu koyunları yazları belirlenen otlakta otlatmak, yazları temin edilen yemler ile kış süresince bakmak, kurban bayramında belirli sayıda hayvanı satmak, 2 yıl sonunda şu sayıda hayvana haiz olmak hedeflenebilir.

Çiftlik kurulacağı bölgenin seçimi; Eğer köyünüz, mahalleniz yada semtiniz küçükbaş hayvan yetiştiriciliği için uygun bir bölge ise, iklim, otlak ve arazi koşulları izin veriyorsa bu bölge seçilebilir. Kuracağınız çiftliğin arazisi size ilişkin ise bir adım önde başlarsınız. Hatta daha öncesinden inşa edilmiş hazır bir dam, ahır yada ağılınız var ise harcamaları oldukça azaltabilirsiniz. Eğer araziniz yada ahırınız yoksa, en uygun bölgede bir arazi kiralayarak, kira sözleşmesi yapabilir ve uzun vadeli olarak değerlendirebilirsiniz. Çiftlik binası ile beraber yemlerin depolanacağı alan, (yem deyip geçmeyin, mesela balya stoğu yapmak isterseniz büyük bir alana ihtiyacınız var) çoban barınağı, kuzuların barınacağı alan hesaplanmalıdır. Hayvanların yazları çiftlikten çıkarak otlağa, meraya yada araziye ulaşımını da düşünmeli, çevrede aynı işi icra eden çiftçiler ve üreticilerden örnek alarak istişare etmelisiniz. Arazide ki ot durumu, bu otlarla hayvanların doyurulup, doyurulmayacağı, endüstri bölgelerine ve meskun mahallere uzaklığı da ehemmiyet arz etmektedir.

Koyun Yetiştiriciliği Iyi mi Yapılır?

Koyun yada keçi yetiştiren çiftçilerimiz bu hususta en doğru bilgiyi ve desteği bağlı bulundukları Ziraat ve Orman Müdürlüklerinden alabilirler. En doğru yemin seçimi, hayvanların küpe kayıtları, baytar hizmetleri, yemleme usulü ve küçükbaş hayvancılıkta gereksinim duyulan en doğru detayları Ziraat ve Orman Bakanlığı’ndan öğrenebilirler.

Sürü yönetiminde tecrübeli çobanlar tercih edilmelidir.

Bakanlığın sitesinde Ağıl inşası, melezleme, yetiştirme sistemi, damızlık koyun seçimi, sürünün hazırlanması, çiftlikte gerekenler, koç seçimi, koyunların sağılması, sürünün ayıklanması, yün kırkma, hayvanların beslenmesi, anaç koyunların koçların ve kuzuların beslenmesi, zehirlenmeler, yazları ki beslenme usulleri, hayvan aşıları, hastalıkları önleme şekilleri mevcuttur. Bu mevzuda hazırlanan PDF Dokümanını incelemelisiniz.

Küçükbaş Hayvancılığın Maliyeti Ne Kadardır?

Maliyet hesaplaması çiftçinin tercihine bağlı bir durum olduğu kesindir. Satın alınacak keçi ve koyun sayısı, 2-3 yıl sonrasında kaç tane hayvana bakılacağı önemlidir.

Çiftlik Kurulumu için Maliyetlerinizi İyi Hesaplayın!

Binanın inşaatında prefabrikasyon malzemeler son yıllarda sıkça kullanılmaktadır. Prefabrik küçükbaş hayvan çiftliklerinin inşası kolay, kışa ve soğuğa karşı dayanıklı, portatif olarak taşınabilir olması sebebiyle tercih sebebi olmaktadırlar. Ustalaşmış olarak prefabrik yada çelik malzemeden hazır koyun çiftliği kurulumu icra eden firmalar mevcuttur. Sahibinden sitesinde kullanılmış çiftlik olabilecek eski yapılar mevcuttur. Bu yapılar satın alınarak çiftliğe dönüştürülebilir.

Eski yemekhane konteynırları, inşaatlarda kullanılan büyük prefabrikler, eski prefabrik evler uygun fiyata satın alınarak çiftliğe dönüştürülebilir. Koyun çiftliği inşası için fazlaca fazla seçenek bulabilirsiniz. Gene çoban barınağı için betonarme bir bina inşa etmek yerine çelik danışım evleri tercih edebilirsiniz.

Prefabrik Koyun Çiftliği Görseli

Galvanizli saç malzemeden üretilmiş prefabrike yapılarda çiftlik için iyi bir tercihtir. Temizliği, ara bölümlere ayrılması, taşınması ve satışı betonarme yapılara bakılırsa daha uygundur. Resimde görüntülenen şekilde bir çiftlik averaj 100 bin liraya mal olmaktadır. Doğal olarak bu yapının ısı yalıtımı, havalandırması, su ve gider hatları, elektrik tesisatı ve bu malzemelerin kaliteleri mevzusunda firmalar ile görüşebilir, uygun yada pahalı fiyat tercih edebilirsiniz. Malum, ne kadar para o denli işçilik prensibiyle cebinizde ki ana paraya bakılırsa çiftliğinizi inşa ettirebilirsiniz.

 • Eğer arsanız var ise, arsa maliyeti gerekmeyecektir.
 • Daha öncesinden hazır bir ağılınız var ise, 100 bin lira ahır harcamasını düşün. Eğer sermayeniz çoksa, 100 başlık koyun keçi ağılı inşa ettirerek, sürü yöneticisi kulubesinden depolara kadar iyi bir yatırım ile ustalaşmış bir çiftlik kurdurabilirsiniz.
 • Kuzulu koyun tutarları averaj 1.000 TL. civarındadır. 50 hamile damızlık koyun için 50 bin liraya yakın ana para gereklidir. İnternetten kuzulu koyun fiyatlarını inceleyebilirsiniz.
 • Kışlık yem ihtiyacı için 100 koyun yada keçi besleyen bir çiftçinin minimum 50 bin liraya yakın kenarda sermayesi olması tavsiye edilmektedir. Asla parası olmadan bu işe başlayanların kışlık yem ihtiyacını düşünmesi ve buna bakılırsa maliyet hesabı yapması önerilir.

ORTALAMA HESAP;

Çiftlik inşası : 100 bin lira,
Koyun-keçi alımı : 100 bin lira,
Yem giderleri : 50 bin lira,
Öteki harcamalar : 20 bin lira 

Hayvan ayırma çitleri, çoban barınağı giderleri, yemlikler, suluklar, yem hazırlama makineleri, otlak ve arazi kiralanması benzer biçimde giderler de unutulmamalıdır.

benzer biçimde bir maliyet hesabı ortaya koyduğumuzda, 100 tane kuzulu koyunla küçükbaş hayvancılık yapmak isteyen çiftçinin cebinde minimum 300 bin liraya yakın para bulunmalıdır. Ek olarak ilk 1 yıl süresince çiftçinin bu hayvanlardan para kazanmayacağı da düşünüldüğünde, çiftçinin 1 yıl süresince ailesinin geçimini sağlayacak kadar kenarda parasının bulunması gerekir.

Koyun Çiftlikleri Iyi mi Olmalıdır?

 1. İnşa edilecek bölgenin mevsim şartlarına uygun olması gerekir.
 2. Bina büyüklüğü koyun, keçi, kuzu ve tekelerin barınacağı kadar büyük inşa edilmelidir.
 3. Hamile koyun ve keçiler için 2 buçuk m. kare büyüklüğünde inşa edilen yapılar adam hayvanlar için yarım metre kare, koçlar için 1 buçuk metre kare üstünden hesaplanmalıdır. Her koyun için 1 metre kare alan hesaplanmalı, kuzular içinse 3 kuzu bir metre karelik alan olarak değerlendirilmelidir.
 4. Hayvanlar için ayrılacak açık alan hayvan başına minimum 2 metre kare olması tavsiye edilir. Sadece açık alanın büyük olması hayvan sağlığı açısından faydalıdır.
 5. Çiftliğin inşasında U düzeni en fazlaca tercih edilen seçenektir. Koçlar, koyunlar, kuzular için ayrı ayrı bölmeler mevcut olmalıdır. Ek olarak çiftlikte doğum locası, yemlik, yün kırma kısmı ve hasta hayvanların tedavisi için ayrılan bir bölüm olmalıdır.
 6. Ahırın inşasında ustalaşmış bir firmadan kapı ve pencere boyutları, havalandırma sistemleri, hayvan başına ayrılacak alanların inşası mevzusunda destek alınmalı, eğer danışmanlık firmalarına başvurulacak durum yok ise, daha ilkin bu işi icra eden profesyonellerin deneyimlerinden yararlanmanız öngörülür.
 7. Çiftliğin tabanında ızgarı listem yada toprak zemin tercih edilir. Zemine kafi seviyede sap yada saman yayılmaktadır. Yeni koyun çiftliklerinde kullanılan ızgaralı sistem topraktan 50 yada 60 santimetre. yukarıya inşa edilir ve bu alanda gübrenin saklanması sağlanır. Ek olarak bu sistem hayvan hastalıklarının önlenmesine mühim seviyede katkı sağlamaktadır. Bunun haricinde temizliği toprak zemine bakılırsa fazlaca daha kolaydır.
 8. Çiftlikte hayvanlar için kafi sayıda yemlik, yalak ve suluklar bulunmalıdır. Hayvan başına yemlikler ölçülerek inşa edilmelidir.
 9. Çiftlikte yeni doğan kuzu yada tekeler için ayrılan alanın birazcık daha sıcak olması tercih edilir. Bu bölümde extra ısıtma malzemeleri kullanılır. Ya da bu bölüm ahırın en sıcak güneş görebilen bölgesine yapılır.
 10. Çiftlik sahibinin yem taşıma, getirme götürme işleri için ufak bir pikabının olması önerilir.
 11. Çiftlik bahçesine hayvan ayrıma işlemleri için ufak çitlerin kurulması gerekir.
Örnek koyun çiftliği görselidir.

Hayvan Seçimi Iyi mi Yapılır?

Koyun çiftliklerinde Türkiye’de ki kamu kurumlarının destekleme verdiği, mevsim şartlarına en uygun hayvan cinsel seçilmelidir. Et ve süt oranı yüksek olduğundan yurt haricinde yada başka illerde bakılan hayvanların seçimi, mevsim şartlarına uygun olmaması durumunda zarar ettirebilir. Hayvanlar mevsime uyum sağlayarak istenen verimi vermeyebilir. Bu sebeple koyun yada keçi cinsel seçimi mevzusunda bağlı bulunduğunuz Besin Ziraat ve Hayvancılık İl İlçe Müdürlüklerine başvurmanızı önemle tavsiye ederiz.

Et ve Süt Kurumunca belirlenen yerli etçi koyun ırkları şunlardır;

Koyun ve keçi cinsel seçimi önemlidir!

Karacabey merinos, Bafra,  Dorper, Ortadoğu Merinosu,  Shrophire, Corradale, Asaf,Targhee,  Suffolk, Alman siyah baş et koyunu, Menemen, Colubia koyunlarıdır.

Keçi ırkları ise şunlardır;

Kıl (Kara Keçisi), Norduz, Kilis,  Damaskus (Şam Keçisi), Honamlı, Ankara (Tiftik Keçisi) Türk Saanen,  Malta Maltız),  Etçi Boer keçileridir.

Satın alınacak hayvanların Bakanlığın Koyun Keçi Bilgi Sistemine kayıtlı olmaları önerilir.

Koç seçiminde döl verimine haiz olan sıhhatli koçlar seçilmelidir.  25 koyun başına 1 koç yeterlidir.

Koyunların alımında ilk kuzularına hamile olmaları yada bundan ilkin en fazla 1 kez kuzulamış olmaları gerekir.
Satın alınacak hayvanların genç olması sürü sağlığı açısından önemlidir.
Hayvanlar kamu kuruluşu olan TİGEM‘den temin edilebilir.
Köylerden yada tanıdıktan satın alınacak olan hayvanların sıhhat kontrollerinin yapılması gerekir.

Koyun ve Keçilerin Beslenmesi Iyi mi Yapılmalıdır?

Hayvanlar yazları çiftliğe yakın olan otlak ve meralarda otlaması en sıhhatli olanıdır. Hayvanlar sabah otlağa salınmadan ilkin yemlenmeli ve akşam otlak dönüşünde kesinlikle yem verilmelidir. Verilecek yemin gramajı ve miktarı otlağın durumuna ve hayvanın aç olup olmamasına bakılırsa değişkenlik gösterir.

Otlaklar verimli kullanılmalıdır!

Kış aylarında hayvanlar otlağa salınamayacağından dolayı her hayvan başına 400 gram civarından yem verilmelidir. Kuzulayacak olan koyunlar için bu zamanda yem fazlalaştırılır. Koç katım dönemininden belirli bir süre ilkin hayvanlar besiye çekilir. Günlük averaj olarak koyunlar 6 ile 7 kilo esnafkredi.net içinde kuru yem tüketmelidir. Eğer meranızda ki otlar yetersizse, hayvanlarda kilo azalması görülürse bu oran GTHM Ziraat Mühendislerine danışılarak belirli oranlarda attırılıp azaltılabilir. En ideal mera otunun yonca olduğu ve 50 koyun için 30 dönüm meranın kafi olduğu söylenir.

Kuzulayacak olan koyunlar, kuzulamaya son 1 ay kala kesif yemi ilaveli olarak beslenmelidir. Eğer koyun ve keçiler kamu arazilerinde otluyorsa, otlaklar bölümlere ayrılır ve her otlak dönüşümlü olarak kullanılır. Aynı otlağın üst üste kullanılması durumunda merada ot kalmayacağı için hayvan ahıra aç dönebilir.

Yeni doğan kuzular ana koyunların yanında 2 buçuk ay süresince beslenmeye doğal olarak tutulmalıdır. 2 buçuk ay süreden sonrasında kuzularda kuzu yemleri ile beslenmeye devam etmelidir.

Koçlar ise en kaliteli kaba yemler ile beslenmeli ve çiftleşme dönemlerine yakın kesif yemi ile beslenme sağlanmalıdır.

Küçükbaş hayvan çiftliğinin kurulduğu bölgenin mevsimleri ve meralarda otlatmanın başladığı dönemler tespit edilerek kış aylarında verilmesi ihtiyaç duyulan yem stoğu hesaplanmalıdır. Hayvanların birkaç gün süresince aç bırakılması mühim problemler doğurabilir.

Küçükbaş Hayvan Sağlığı

Hayvanlar satın alınmadan ilkin ve belirli periyotlarda baytar kontrolünden geçirilmeli ve her ay tertipli aşıları yaptırılmalıdır. Baytar doktor tarafınca hayvanlar için bir aşı kartı oluşturulur ve her ay tertipli olarak aşıları yapılır. Koyunlara meydana getirilen aşılar şunlardır;

 • Ocak ayı: SEPTİSEMİ AŞISI
 • Şubat ayı: ENTEROTOKSEMİ (Mera) AŞISI
 • Mart: Şap ve Ektima aşısı,
 • Nisan: Keçi ciğer aşısı ve agalaksi aşıları,
 • Mayıs: İç ve dış paraziter aşıları,
 • Haziran: Pseudeotübercüloz aşısı,
 • Ağustos: Çiçek ve topallık aşısı,
 • Eylül ayı: Koyun keçi şap aşıları, Keçi veba aşısı,
 • Ekim: Çelertme ve iç parazit aşısı,
 • Kasım: Agalaksi süt kesen aşısı,
 • Aralık: Septisemi aşısı

Küçükbaş hayvanlar Haziran yada Mayıs ayında kırkılır. Kırkım tarihinde bigün ilkin hayvanlar aç bırakılır. Averaj bir koyun 2 kilogram. civarında yün verecektir. Merinos adında olan koyunun yapağı oranı öteki cinslere bakılırsa daha fazladır.

Koyun sayısına bakılırsa her yıl averaj 500 kilogram. civarında gübre üretirler. Yazları koyunlar otlaklarda oldukları için gübre verimi fazla olmaz. Koyun gübresi tarımsal alanlarla en fazlaca kullanılan organik gübre çeşididir.

Ek olarak lüzumlu olan finansmanı sağlamak adına 7 sene vadeli hayvan kredisi bağlantısından detaylı informasyon alabilirsiniz.

100 Koyundan Oluşan Sürünün Kurulması

100 koyun satın alınarak başlanan bir küçükbaş hayvan çiftliği için 4 tane koç almak gerekecektir.  Koyunların 1 buçuk ve 2 yaş aralığında olmalısı önerilir. Her yıl doğan dişi kuzulardan bir kısmı damızlık olarak ayrılmalıdır.

Otlak için çiftlik bölgeleri tespit edilmeli ve hayvanların yazları otlama planı yapılmalıdır. 100 koyun için mümkün olduğunca büyük bir arazi tespit edilmelidir.

100 koyunun barınacağı ve eğer hedef 200-300 koyun ise bu kadar koyunun kalabileceği bir kapalı ağıl inşa edilmelidir. Mevcud ahıra bölümler eklendikten sonra büyütülmelidir.

Küçükbaş hayvanlar baytar kontrolünde aşılanmalıdır!

Eğer çiftçimiz 200 koyun kapasiteli bir çiftlik oluşturmak istiyorsa, damızlık dişi hayvan sayısını bu orana bakılırsa hesaplamalı ve azca sayıda koyun satmalıdır. Kuzulamaların bahar aylarına denk gelmesi sağlanmalıdır.

Otlak bölgelere veterinerlerce tavsiye edilen tuz taşları koyulmalı, hayvanların tuz gereksinimleri karşılanmalıdır.

Otlama sürecinin sonlarına doğru, hayvanların mera otundan ağıl besisine geçişleri kontrollü olarak ve yavaş yavaş yapılmalıdır.

Hasta olan hayvanlar sürüden uzaklaştırılarak, hastalığın öteki hayvanlara da bulaşması engellenmelidir. Eğer sürüye yeni hayvan alınacak ise, bu hayvanlar 15-20 gün ayrı bir bölümde sıhhat açısından gözlemlenmeli sonrasında sürüye katılmalıdır.

Sürüde birlik ve bütünlük denetim edilmeli sürüden ayrılan ve uzakta kalan hayvanların kontrolü sağlanmalıdır.

Hayvanların kiloları ve beslenmeye karşılık verip vermedikleri tartılarak denetim edilmelidir.

Küçükbaş Hayvancılık İçin Banka Kredileri

Sermayesi olmayan çiftçilerimize tüm BBDK kayıtlı bankalar tarımsal krediler vermektedir. Sadece Türkiye’de en uygun hayvan kredisi Ziraat Bankası vermektedir. Bu kapsamda krediyle bu işe girecek vatandaşa Ziraat Bankasını önermekteyiz. Senelik küçükbaş hayvan kredisi faiz oranı %5 civarında olup, bu da aylık %0,41 oranına gelmektedir. En düşük faiz oranı budur. Ödeme periyotları ise müracaat sahibinin KKB notuna ve ipotek gösterebileceği arazi ve mal varlığına bakılırsa değişim izah edebilir.  Ziraat Bankası hayvancılık kredisi geri ödeme planı linkinden daha ilkin oluşturulan bir finans planını görüntüleyebilirsiniz.

Devlet Hayvancılık Destekleri

Ziraat ve Orman Bakanlığı her yıl koyun ve keçi yetiştirmek isteyenlere 30 bin lira bağışlama vermektedir. Bununla beraber Kırsal Kalkınma Destekleri adında olan TKDK kurumunca küçükbaş ve büyükbaş hayvancılığa çeşitli bağışlama yatırım destekleri verilmektedir. TKDK Kırsal Kalkınma IPARD Hibe Destekleri adlı içerikten detaylı informasyon alabilirsiniz.

Eğer koyun ve keçi yetiştiriciliği hakkı ile yapılırsa, karlıdır ve iyi para kazandırır. Besicilik hakkında informasyon sahibi olmadan fizibilite raporu hazırlamadan örnek projeleri incelemeden bu işe teşebbüs etmeyin. Maliyetinizi iyi hesaplayın. Geride fena günler için kesinlikle bir miktar paranız olsun. 50 bin lira kredi çekip, hepsinle koyun alırsanız, kısa sürede hayvanları satarsınız. Tanrı emeğinin çalışanın karşılığını devamlı nasip eder. Hayırlı işler dileğimizle..

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir