Küçükbaş mı Karlı Büyükbaş mı? Güncel Hesaplama 2021

Hayvancılık sektörüne girmek isteyenler için en oldukça dört gözle beklenen konulardan bir tanesi büyükbaş hayvancılık ve küçükbaş hayvancılıktan elde edilecek olan kar oranlarıdır. Bu amaçla yatırım meydana getirecek olan girişimcilerin iyi bir sektörel araştırma yapmaları gerekmektedir. Hayvancılık faaliyetlerinde para olduğu bir gerçektir. Sadece yatırımcılar için mühim olan uygun sektörün bulunması olmaktadır. Sizler için hazırlamış olduğumuz içerikte en karlı hayvancılık sektörü ile ilgili detaylı detayları bulabilirsiniz. Hayvancılıkta iyi mi para kazanabileceğinize dair ip uçları da yazımızda mevcut olmaktadır.

Küçükbaş Hayvancılıkta Para Var mı?

Bu zamana kadar meydana getirilen açıklamalara gore küçükbaş, büyükbaş ve kanatlı sektörü içinde en oldukça gelir sektörün küçükbaş olduğu söylenmektedir. Sadece kar elde edebilmek için lüzumlu olan alt yapının oluşturulması gerekmektedir. Bu faaliyetleri yapmak isteyenlere işe ayıracak vakitleri ve nakitleri olmalıdır. Hayvancılık mevzusunda en oldukça ehemmiyet arz eden konulardan bir tanesi bir arazinizin olup olmadığıdır. Arazinin yaşamsal önemi vardır şundan dolayı hayvancılık faaliyetlerinin yapılması için bir meraya gereksinim duyulmaktadır.

küçükbaş-hayvancılıkta-para-var-mı
Küçükbaş hayvancılıkta para var mı?

Devamlı söylüyoruz. Bir işletme için temel gider yem maliyeti olmaktadır. Hayvanların yiyecekleri yem miktarları sayı ile doğru olduğundan neredeyse işletme giderlerinin bir çok yem mevzusunda olmaktadır. Bu amaçla bir araziye haiz olmalı, onu ekip biçmelisiniz ki sadece bu maliyet düşsün. Hayvanlar için lüzumlu olan yem bu amaçla meralardan da sağlanabilmektedir. Bilhassa mevcut bir tarlanız var ise bu tarlayı biçtikten sonrasında geri kalan anızlar hayvanların yetiştirilmesi için oldukça mühim olmaktadır. Bu işlem meraların dinlenmesine de destek sunar.

Mesela bu işe 50 koyun ile başladınız. Hayvanlarınız sonrasında yavrulayacağı için hayvan sayınız 2 katına çıkacak ve toplamda 100 hayvana haiz olmuş olacaksınız. 2 yıl sonrasında bu sayı gene 2 katına çıkacak ve 200 olacak. Kuzuların ikiz ya da üçüz doğurması aynı şekilde işletmenize kar olarak geri dönecektir. Düşük ana para ile karlı yatırım yapmak isteyenlerin tercihleri bu anlamda kesinlikle küçükbaş hayvancılık olmalıdır. Küçükbaş hayvancılık yetiştiriciliği iyi mi yapılır isminde içeriğimizden detaylı data alabilirsiniz.

Bu işten kazanabilmek için temel şart ise tüm ilginin hayvanlar üstüne yoğunlaştırılması ile mümkün olmaktadır. Tarlasını kendisi eken ile para verip hazır alanın kazancı normal olarak ki bir olmayacaktır. Büyükbaş hayvancılığın en avantajsız yönü yüksek ana para gerektirmesi olmaktadır. Sadece koyunların başlangıcında ne olursa olsun bir çoban olması gerekir. Yayılım ve çoban şartları tamamlandığında bu sektörde kazanmanızın önünde herhangi bir engel olmayacaktır. Bu işten kar sağlamak isteyenlerin ailecek bu işi yapmaları, süre ve emek harcamaları gerekmektedir.

İki tür hayvancılık bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi merada bir tanesi de ahır ya da ağıl benzer biçimde kapalı ortamlarda meydana getirilen hayvancılık olmaktadır. Ot bakımından varlıklı bir meraya haiz olan çiftçinin giderleri, 1 yıl süresince hayvanlarına ahırda bakan ve devamlı hazır yem veren biri ile aynı olmayacaktır. Dememiz o ki bu işten para kazanmak isteyenlerin arazi, data, iklim benzer biçimde temel şartları taşıması gerekmektedir.

küçükbaş-hayvancılık
Küçükbaş hayvancılık

Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği Karlı Mıdır?

Büyükbaş hayvan beslemenin karlı olmadığını söylemek mümkün değildir. Bu mevzuda en mühim olan ise yatırım için yüksek meblağlara haiz olunması gerektiğidir. Bu sektörde hayvan sayısının çoğalması ve beslenme şartlarının uygun olması temel amaç olmaktadır. Adam hayvanlar daha çok şişman olduğundan besicilik için tercih edilmektedir. Besicilik faaliyetleri için en oldukça tercih edilen türler içinde ise İsveç esmeri, Holstein ırkı tercih edilmektedir. Alınacak olan hayvanların muhakkak sertifikalarının olması gerekiyor.

Yerli ırklar ile öteki ırkların besiye alınacakları zamanlar farklılık göstermektedir. Yerli ırklar 2 yaşlarında besiye alınırken öteki ırklar için bu durum daha erken olmaktadır. Besi programları gene cinslere gore belirlenmektedir. Besiye alınacak olan hayvanlara verilecek olan yem miktarlarına gore hayvanların daha çok kilo alması sağlanmaktadır. Burada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan nokta kilo almakta sorun yaşayan hayvanların bir an evvel elden çıkarılması gerektiğidir. Hayvan yetiştiriciliğinde en mühim konulardan bir tanesi sıhhatli ırkların oluşmasının sağlanmasıdır. TKDK büyükbaş hayvan destekleri vermektedir.

Hayvanların besiye alınmalarında kullanılacak olan yem türleri ise kaba yem ve kesif yem olabiliyor. Sadece mera oluşturulması yem giderlerini düşüren en mühim unsurlar içinde yer almıştır. Hayvanların meralarda beslenmeleri durumunda kar oranları artarken yem maliyetlerinin de düşmüş olduğu bilinmektedir. Merada hayvanların beslenmesi için kafi ot olması gerekiyor. Bu otların meralardan sağlanamaması durumunda ne yazık ki maliyetler gene artmaktadır.

büyükbaş-hayvan-yetiştiriciliği-karlı-mıdır
Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği karlı mıdır?

Hayvanların beslenme süreçleri aşağıdaki benzer biçimde oluyor. 

  •  7 ay ve daha çok beslenme yapılması durumunda uzun soluklu beslenme yapılmış oluyor. 
  • 4 aydan azca olursa beslenme çeşidi kısa süreli olarak yapılmış sayılıyor. 
  • Eğer beslenme 4 ay ile 7 ay içinde yapılıyor ise beslenme uzun soluklu olarak yapılmış sayılmaktadır. 

Büyükbaş hayvancılıktan ciddi manada kazanmak isteyenlerin hangi amaçla bu işe yapacaklarının belirlenmesi gerekiyor. Bundan dolayı büyükbaş hayvancılığın da alt dalları bulunuyor. Süt için mi yoksa besi için mi hayvanları kullanacağınızın belirlenmesi gerekiyor. Ek olarak hayvanlara baktıktan sonrasında satışının yapılıp yapılmayacağının da belirlenmesi mühim olmaktadır. Sözgelişi düve yetiştiriciliğinde en mühim olan konulardan bir tanesi bu hayvanlara hangi amaçla bakım yapılacağının belirlenmesi olmaktadır. Tarım Kredi Kooperatifleri yem fiyatlarını inceleyebilirsiniz.

Büyükbaş sektörü bakanlık tarafınca ciddi manada desteklenmektedir. Bundan dolayı devamlı olarak et ihracatının yapılması ile ilgili mevzular gündeme gelmektedir. Et ithalatını azaltmak amacı ile çeşitli emek harcamalar yapılmaktadır. Sadece sektöre ciddi bir data ile başlanırsa kar getireceği kaçınılmaz bir gerçek olmaktadır. Aslına bakarsan işin ehilleri tarafınca tavsiye edilen konulardan bir tanesi ilkin küçükbaş, sonrasında büyükbaş hayvan yetiştiriciliğine yönelmek olmaktadır.

büyükbaş-hayvancılık
Büyükbaş hayvancılık

En Karlı Hayvan Üretimi

İşletmelerde karlılığı artıran pek oldukça etken bulunmaktadır. Bu etkenler sektörlere gore değişim gösterebilmektedir. Hayvancılık meydana getirecek olanların ilk dikkat etmeleri ihtiyaç duyulan mevzu hayvancılık yapılacak olan alanda bir araziye ya da tarlaya haiz olunması gerektiğidir. Yem maliyetlerinin azalması amacı ile bu uygulamaya oldukça sık rastlanılmaktadır. Ek olarak çiftliğin kurulacağı alandaki alt yapı da ehemmiyet arz etmektedir. Ağılların ya da ahırların su ve elektrik olduğu bölümlerde yer alması gerekmektedir. Yoksa alt yapı faaliyetlerine yüksek meblağların yatırılması gerekmektedir.

Öteki etken ise pazara yakınlık olmaktadır. Mesela büyükbaş hayvancılıkta süt üretimi yapmak isteyenler için en mühim konulardan bir tanesi sütün satılabilmesi olacaktır. Ya da canlı hayvan satımları için pazara yakınlık gene ehemmiyet arz etmektedir. Doğal olarak ne kadar para kazanacağınız da izleyeceğiniz yollara gore değişim arz edecektir. Bundan dolayı her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır hesabı her insanın bilgisi, becerisi ve zeka seviyesi değişik olacaktır. Büyükbaş hayvancılıktan da oldukça para kazanan yok değildir. 

Doğru ırkları beslemez, hayvanların bakım ve sıhhatli kontrollerini tertipli olarak yaptırmazsanız, ne yazık ki her iki sektörden de yüksek meblağlar kazanmanız mümkün olmayacaktır. Doğal olarak ki oldukça çalışan devamlı daha oldukça kazanacaktır. Burada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan işe ne kadar itina gösterileceğidir. Doğal olarak maliyetleri azaltmak için extra yöntemler de geliştirmeniz gerekmektedir. Anahtar teslim koyun çiftliği isminde içeriğimizden maliyetler ile ilgili detaylı data alabilirsiniz.

Hayvancılıkta Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hayvan seçimleri için en mühim olan konulardan bir tanesi hayvanların ırkları olmaktadır. Hemen sonra karar verilmesi ihtiyaç duyulan nokta hayvanlardan hangi amaçla yararlanacağınızdır. Bu amaçla çeşitli çalışmaların yapılması gerekmektedir. Mesela büyükbaş hayvancılıkta sütten mi etten mi gelir elde edileceği en mühim nokta olmaktadır. Bu sebeple en mühim olan mevzu hayvan seçimidir. Et elde etmek isteyenlerin et verimi elde edilecek cinsleri iyi belirlemesi gerekmektedir. Ek olarak verim ile iklim koşulları da doğru orantılı olmaktadır.

İşletmenizi oluşturmak için bankalar tarafınca verilen hayvan kredisine müracaat yapabilir ve lüzumlu evraklar ile beraber banka şubelerine gidebilirsiniz.

Azca yatırım ile yüksek meblağlarda gelir elde etmek isteyenlerin tercihleri küçükbaş hayvancılık olacaktır.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir