KYK Borç Ödeme

Kredi ve Yurtlar Kurumu, 5102 sayılı Yüksek Tahsil Öğrencilerine Burs/Kredi Verilmesine İlişkin Kanun doğrultusunda, maddi durumu yerinde olmayan yüksek tahsil öğrencilerine burs, öteki yüksek tahsil öğrencilerine de kültürel ve toplumsal hayatlarına destek olmak amacıyla kredi ödemesi yapmaktadır. Düzgüsel şartlar altında bursun geri ödenmesi istenmezken, müracaat esnasında meydana getirilen beyanların yanlış bulunduğunun tespit edilmesi ya da herhangi bir sebepten dolayı burs alan öğrencinin okumakta olduğu yüksek tahsil kurumuyla ilişiğinin kesilmesi durumunda KYK daha ilkin verilen bursun geri ödenmesini de talep edebilir. Böylece KYK borç ödeme işleminin başlatılması gerekir.

Kredi borçları ise mezuniyet tarihinden iki yıl sonrasında adım atmak suretiyle Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafınca taksitlendirilir. Talebe her ay taksiti son gününe kadar ödemekle yükümlüdür. KYK borç ödemenin çeşitli şekilleri vardır.

KYK Kredi Borcunu Öğrenme

KYK borç ödeme durumunda, KYK kredi borcunu öğrenmenin üç yolu vardır:

  1. Kredi ve Yurtlar Kurumunun sitesinden istenen detayları nüfus cüzdanınızla eşleşecek şekilde doldurduktan sonrasında sisteme giriş yaparak KYK kredi borcunuzu görebilirsiniz.
  2. E-devlet sistemi üstünden TC Kimlik Numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yaptıktan sonrasında e-hizmetler listesinden “Yüksek Tahsil Kredi ve Yurtlar Kurumu” nu bularak “Tahsil / Katkı Kredisi Geri Ödeme Sorgulama” linkine tıklayarak KYK kredi borcunuzu öğrenebilirsiniz.
  3. KYK aslına bakarsan kredi ve burs hizmetlerinde Ziraat Bankası ile anlaşmalı olduğundan kredi borcunu öğrenmek için Ziraat Bankası’nın sistemi de kullanılabilir. Yazımızın sonunda verdiğimiz linkten, lüzumlu olan TC Kimlik Numarası ve güvenlik kodu girilerek KYK kredisi sorgulama ekranına giriş yapılabilir.

KYK Borçlarının Ödenme Zamanı

KYK tarafınca belirlenmiş tarihlerde KYK borç ödemelerinin yapılması gerekmektedir. Bu dönemler şöyleki belirlenmiştir:

  • KYK borç ödemede, borçlu tahsil ya da katkı kredisi taksitini her devrin son ayının en geç sonuncu iş günü mesai bitimine kadar ödemekle yükümlüdür. KYK borçlarının taksitleri daha sonraki bir tarihte ödeyenler zamanında ödememiş sayılırlar.
  • KYK borç ödemede, ödemeyi ve gününü kanıtlama yükümlülüğü borçluya ilişkin olup, ödemelerde bir ihtilaf halinde kurum kayıtları esas alınacaktır.
  • KYK borç ödeme günü (borcun aylıktan kesilmesi hali hariç) taksitin ödenmesi ile ilgili banka dekontunun tarihidir.
  • İvedilik kazanan borçlar bu tarihten başlayarak 6183 sayılı Kamu Alacaklarının Öğrenim Usulü Hakkında Kanun Hükümlerine bakılırsa vergi daireleri yada mal sandıklarınca eğitim olunarak, kurum hesabına aktarılır.
  • Tahsil ve katkı kredisi borçlusu olup, borç taksitlerini zamanında ödemeyenlerin birinci defada, borçlarının bir yıllığı, tekrarında ise tamamı ivedilik kazanmaktadır.

KYK Borcunun Silinmesi

KYK borç ödeme mevzusu kapsamında KYK borcunun silinmesi de bulunmaktadır. Tam teşekküllü bir hastanenin sıhhat kurulundan “yaşamını emek vererek kazanamaz” ibaresi bulunan bir sıhhat raporu alanların, kredi alırken yada aldıktan sonrasında vefat edenlerin, KYK borçları silinmektedir. KYK borç ödemesi yapmalarına gerek kalmaz.

Sponsorlu Bağlantılar

KYK Borcunu Erteleme

Daha ilkin Kredi ve Yurtlar Kurumundan almış olduğu kredinin ödeme vakti gelmesine karşın hala çalışmayanlar Toplumsal Güvenlik Kurumu’ndan alacakları, çalışmadıklarını belirten belge ile Kredi ve Yurtlar Kurumuna başvurabilirler. Bu durumda kredi borcunun ödenmesi bir yıl ertelenir. Bu sürenin sonunda hala çalışmayanlar bir kez daha SGK’dan belge alarak borçlarını erteletebilirler. Yalnız bu erteleme sürecinde borca ek faiz eklendiğini söylemekte yarar var, doğrusu borcunuzu ertelediğiniz her yıl birazcık daha çok ödeme yapmanız gerekecek.

KYK borç ödemede, işsizlik durumunun haricinde başka bir sebepten dolayı borcunu ertelemek isteyenler ise linkini verdiğimiz e-devlet sistemine  TC Kimlik numarası ve e-devlet şifresiyle giriş yapılmalıdır. Arkasından, e-Hizmetler sekmesinden  Yüksek Tahsil Kredi ve Yurtlar Kurumunun sayfasında bulunan “Kredi Geri Ödeme Erteleme Başvurusu” linkine tıklayarak Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafınca verilen kredi borcunun geri ödeme tarihini ertelemek için başvuruda bulunabilirsiniz. Sadece bunun yalnız müracaat bulunduğunu hatırlatmakta yarar var, KYK isterse borcun ertelenme talebini reddederek derhal ödenmesini talep edebilir.

KYK Kredi Borcu Yapılandırma

2016 yılının Ağustos ayında meclisten geçen yeni poşet yasa kapsamında Kredi ve Yurtlar Kurumundan alınan kredilere ilişkin geri ödemenin yapılandırma hakkı da geçti. KYK bu yasayla eğitim edeceği borçtan vazgeçiyor değil, yalnızca daha evvel kredi alan öğrencilere ödeme kolaylığı sağlayıp borca eklenen faizin düşürülmesi adına kredi borcunun tekrardan yapılandırılması söz mevzusu. Yasaya bakılırsa bu yapılandırma Gelir Dairesi Başkanlığına meydana getirilen müracaat sonucu mümkün olabilecek. Ayrıntılar hemen hemen kati olmamakla birlikte, başvuruların web şubesinden alınması söz mevzusudur.

KYK borcunu öğrenmek için TIKLAYINIZ!

Ziraat Bankasından KYK borcunu öğrenmek için TIKLAYINIZ!

tıkla sorunu sor

KYK Borç Ödeme İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir