Kyk Burs Başvurusu

Her yıl lise son derslik öğrencilerinin lisans eğitimi alabilmek için girmiş olduğu belirli sınavlar vardır. Mart ayı ile başlamış olan bu sınavlar oturum şekilde yapılarak Haziran ayının sonuna doğru son bulur. Üniversitelerin bölümlerine yerleşebilmek için girilen bu sınavlara sonucunda her yıl bir milyona yakın talebe yerleştirilir. Bu öğrenciler, meydana getirecek oldukları tercihlere gore puanlarının yettiği üniversitelerin bölümlerine yerleştirilirler. Bunun sonucunda Temmuz aylarında kayıtlarını yaptırarak büyük bir heyecanla üniversite hayatlarının başlamasını beklerler. Bazı öğrenciler bulundukları yerdeki üniversitelerin bölümlerini tercih ederken geriye kalan büyük bir çoğunluk ise değişik illerde bulunan üniversitelerin bölümlerine kayıtlarını yaptırırlar. Meydana gelen kayıtlar sonucunda öğrenciler değişik şehirlerde ailelerinden uzakta yaşamaya başlarlar. Bu da asla kolay değildir. Bilhassa de maddi yönden düşünülecek olursa değişik bir şehirde talebe okutmak asla kolay değildir. Öğrencinin duracak yerin parası, harçlığı, harcamaları derken maddi açıdan pek oldukça aile zorlanır. Bu yüzden devlet üniversite öğrencilerine maddi açıdan destek olur. İşte bu öğrenciler kredi ya da burs alabilmek için “KYK Burs Başvurusu“nda bulunurlar. Bizde şimdi KYK Burs Başvurusu ile ilgili bilmenizde fayda olan şeylere bir göz atacağız.

KYK Bursu Nedir?

Kredi Yurtlar Kurumu uzun senelerdir vatanımızda hizmet veren bir kurumdur. Devlet tarafınca oluşturulan bu kurum öğrencilerin üniversite eğitim hayatındaki maddi zorlukları kolaylaştırmak için vardır. Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencilere yurt ve burs imkânı vermektedir. Üniversite imtihanlarının yapılmasından sonraki yerleştirme sürecinde öğrenciler bulundukları şehirlere kayıtlarını yaptırdıktan sonrasında büyük bir heyecanla KYK yurt başvurularını beklerler. KYK yurtları devlet yurtları olarak bilinmektedir. Bu yurtların aylık ücretleri oldukça uygundur. Dört, altı ve sekiz kişilik odalarda kalmayı hak kazanan öğrencilerin yurt kayıtları da Eylül ayının başlangıcında gerçekleştirilir. Yurt başvurularının sonucunda da döneme başladıklarında ekim aylarında öğrenciler KYK burs başvurularını gerçekleştirirler. KYK bursu her ayın belirli günlerinde devlet tarafınca öğrencilere yatırılan bir paradır. Öğrencilerin T. C. kimlik numaralarının son hanesinde bulunan sayı ile ayın ilk on günü eşleştirilir. Böylelikle her ayın ilk onundan birinde öğrencilerin paraları yatmış olur.

KYK bursu, tahsil gören öğrencilerin tüm lisans eğitimi süresince öğrencilere karşılıksız olarak verilmektedir. Sadece bu KYK bursunda öğrencinin devamlı başarıları denetim edilir. Başarısızlık sonucunda almış olduğu bu burs devlet tarafınca kesilir. Öğrencinin isteği üstüne de burs krediye döner. KYK burs başvurusu meydana getiren öğrencilerin bir tek azca bir kısmına bu burs imkânını tanır. Geriye kalan öğrencilere de kredi imkânı sunar. Dileyen öğrenciler bunu onaylayarak KYK kredisi alırlar. Sadece KYK kredisi alan öğrenciler eğitim hayatlarının sonucunda girmiş oldukları işte bir yıl çalıştıktan sonrasında artık almış oldukları kredileri devlete geri ödemeye başlarlar. Sistem bu şekilde yürütülür.

KYK Burs Başvurusu Nereden Ve Iyi mi Yapılır?

Lisans eğitimi almaya hak kazanan öğrenciler KYK burs başvurusu tarihlerini en güncel şekilde resmi sayfalardan takip etmelidirler. Piyasaya çıkan bazı haberlerde de KYK burs başvurularının başladığını öğrenebilirler. Üniversiteye başladıkları ilk sonbahar periyodu içinde burs başvuruları yapılır. Yılbaşı itibari ile burslarını da almaya başlarlar. KYK burs başvurusu için öğrenciler artık eski zamanlarda olduğu şeklinde çeşitli kurumlara gitmezler. Düzenlenen yeni sistemler sonucunda online şekilde KYK burs başvurularını gerçekleştirebilirler. Devletimiz pek oldukça hizmetlerini vatandaşlara web yolu ile sunmaktadır. Kredi Yurtlar Kurumu adı altında verilen burs hizmetinden yararlanmak isteyen öğrenciler de başvurularını devletin resmi sayfası olan e devlet üstünden gerçekleştirebilirler.

İçerisinde binlerce kurum ve kuruluşların işlemlerini barındıran E Devlete giriş yapmak da bir fazlaca kolaydır. E Devlet girişi için öğrenciler ilk olarak en yakın postaneleri ziyaret etmelidir. Güvenlik açısından her vatandaşın kendine hususi bir giriş şifreleri vardır. bu şifreleri almak için de PTT’lere başvurulur. PTT şubelerine giden vatandaşlar ilk olarak görevli memura E devlet şifreleri almak istediklerini belirtsinler. Sonrasında nüfus cüzdanları ve 2 TL işlem ücretini görevli memura takdim ederek zarflarını alırlar. Bu zarfın içinde bulunan E Devlet şifresi ile birlikte T. C. kimlik numaranızı sisteme giriniz.

Sponsorlu Bağlantılar

İnternet ile erişim sağladığınız her türlü ortamda E Devlete giriş yapabilirsiniz. E Devlet sitesinin sol kısmında E Hizmetleri kısmı bulunmaktadır. E hizmetler bölümünde sistemin içinde bulunan ve yapılabilecek olan tüm işlemler yer verilmiştir. KYK burs başvurusu için Kredi Yurtlar Kurumunun adını bu alana girmeniz kafi olacaktır. Genel olarak Ekim ayı sonu şeklinde KYK başvuruları gerçekleştiği için sizler de sisteme o zamanlarda girdiğiniz KYK burs başvurunuzu yapmak için oluşturulan belgeyi görmüş olacaksınız. Bu sayfalara ihtiyaç duyulan tüm detayları doğru bir halde girmeniz gerekir. Arkasından tüm bilgilerinizi kaydederek gönderirsiniz. KYK burs başvurularının son geçmişine kadar gönderdiğiniz detayları değiştirebilirsiniz. Sadece KYK burs müracaat zamanı sona erdiğinde ise artık başvurunuzu değiştiremez, sisteme girip müracaat yapmak için ilgili sayfayı bulamazsınız. Bu yüzden müracaat tarihlerini dikkatli bir halde takip etmeniz gerekmektedir. Bulunduğumuz yıl itibari ile KYK bursları ve kredilerine 25 TL zam gelmiştir. Her yıl bu şekilde ek ücretler getirilerek öğrencilerin gereksinimleri hafifletilmeye çalışılmıştır. KYK bursu alan öğrenciler de KYK kredisi alan öğrenciler de aynı oranda para alırlar.

tıkla sorunu sor

Kyk Burs Başvurusu İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir