KYK Yurt Başvurusu

Siz kıymetli okuyucularımız için bu yazımızda bahsedecek olduğumuz mevzu günümüzde üniversite öğrencileri için oldukça mühim bir mevzudur. Bu mevzu üniversite okumak için ailesinden ayrı şehirlere giden öğrencilerini yakından ilgilendirmektedir. KYK şu demek oluyor ki açılımı ile Kredi Yurtlar Kurumu üniversiteyi dışarıda okuyacak olan öğrencilere duracak bir yurt sağlamaktadır. Bu yardımı gereksinim duyan öğrencilere öncelik vererek yapmaktadır. Bu yardımdan yararlanabilmek için müracaat yapmanız gerekmektedir. Başvurular değerlendirildikten sonrasında sonuçlar açıklanacaktır. Bu süreç içinde müracaat formunu doğru ve eksiksiz bir halde doldurmanız gerekmektedir. Bundan dolayı müracaat formunuzu dikkat ederek doldurmanızı tavsiye ederiz.

KYK Yurt Başvurusu Iyi mi Yapılır?

KYK yurt başvurusunu yapabilmek için ilk olarak bir E-Devlet hesabınızın olması gerekmektedir. Eğer bir E-Devlet hesabınız yoksa hesabınızı oluşturabilmek için bir E-Devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. Bu şifreyi size en yakın PTT şubesine giderek 2 TL işlem tutarı ödeyerek alabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonrasında E-Devlet’e ilişkin resmi siteye T. C. kimlik numarası ve almış olduğunuz şifreyi yazarak giriş yapabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonrasında KYK yurt başvurusu yapabilmek için yazımızın son kısmında sizler için vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklayınız. Bağlantı adresine tıkladığınızda karşınıza çıkacak olan sayfada bulunan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine tıklayınız. Bu seçeneğe tıkladıktan sonrasında E-Devlet girişinizi yapmanız ihtiyaç duyulan bir sayfa açılacaktır. Bu giriş sayfası üstünde bulunan ilgili alanlara T. C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi yazarak girişinizi yapmanız gerekmektedir. Bilgilerinizi doğru ve eksiksiz yazdığınızdan güvenilir olduktan sonrasında “Sisteme Giriş Yap” seçeneğine tıklayınız. Böylelikle E-Devlet sistemine giriş yapmış olacaksınız.

Girişinizi yaptıktan sonrasında karşınıza çıkacak olan sayfada KYK yurt başvurusunu detaylı olarak özetleyen bir bölüm bulunmaktadır. Bu sayfa üstünde KYK yurt başvurusu hakkında öğrenmek istediğiniz her şeyin yanıtını bulabilirsiniz. Sayfanın alt tarafında başvuruya ilişkin bilgiler ile beraber sözleşmeyi kabul ettiğinize dair “Kabul ediyorum.” seçeneği bulunmaktadır. Bu seçeneği işaretleyip, alt tarafta bulunan “Devam Et” seçeneğine tıklayınız. Ondan sonra karşınıza çıkacak olan sayfada bulunan kimlik bilgilerinizi denetim edip, doğruluğundan güvenilir olduktan sonrasında “Devam Et” seçeneğine tıklayınız. Şuan başvurunuzun 3. aşamasına geçmiş bulunmaktasınız. Bu müracaat 9 aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamalar şöyledir;

  1. Müracaat Detayları
  2. Kimlik Detayları
  3. Tahsil Detayları
  4. Bilgilendirme Mesajı
  5. Adres Detayları
  6. Hususi Durum Detayları
  7. Aile Detayları
  8. Önizleme
  9. İşlem Netice

Bu işlemleri tamamladıktan sonrasında başvurunuz sisteme kayıt olmuş olacaktır. Bu başvurularda kimlik bilgilerinizden sonrasında girmeniz ihtiyaç duyulan bilgiler tahsil bilgilerinizdir. Tahsil bilgilerinizi eksiksiz ve doğru bir halde girdiğinizden güvenilir olduktan sonrasında öteki adıma geçebilirsiniz. Bu aşamada bir bilgilendirme mesajı alacaksınız. Bu bilgilendirme mesajından sonrasında adres bilgilerinizi yazmanız gerekmektedir. Adres bilgilerinizi de aynı şekilde doğru ve eksiksiz olarak yazdıktan sonrasında hususi durum bilgilerinizi sisteme girmeniz gerekmektedir. Var ise bir hastalığınız yada sürekli kullandığınız ilaçlar benzer biçimde. Hususi durum bilgileriniz ile alakalı detayları tamamladıktan sonrasında aile bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. Ailenizin beraber mi ayrı mı olduğu ebeveyne ilişkin maaş detayları ve buna benzer detayları doğru ve eksiksiz bir halde yazmanız gerekmektedir. Ondan sonra bu adımı geçiniz. Karşınıza çıkacak olan yeni sayfada başvurunuzun ön izlemesi ekrana gelecektir. Müracaat bilgilerinizi denetim edip, hata var ise düzeltebilirsiniz. Başvurunuzda bir hata yoksa netice kısmına geçip işleminizi tamamlayabilirsiniz. Bilgilerinizi doğru girmeniz oldukça önemlidir. Başvurular incelendikten sonrasında gerekseme sıralamanıza bakılarak yurt yardımından yararlanıp yararlanamayacağınız belli olacaktır ve bu değerlendirme ailenize ve size ilişkin bilgilerle yapılmaktadır. Başvurunuza başlayabilmek için yazımızın sonunda bulunan bağlantı adresine tıklayınız.

KYK Yurt Başvurusu İçin TIKLAYINIZ!

tıkla sorunu sor

KYK Yurt Başvurusu İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir