Maaşa Göre Kredi Kartı Limitleri (MAAŞIN KAÇ KATI)

Kredi kartı limitleri gelir durumuna bakılırsa belirlenmektedir. En yüksek limitli kredi kartlarına başvurabilir ve limit sorgulaması yapabilirsiniz. Kredi kartı limitleri genel kaide olarak maaşın 2 katı olabilmektedir. BDDK’ nın düzenlemesine bakılırsa 2. yıl ise gelirin 4 katına çıkabilmektedir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafınca geçtiğimiz yıl limit düzenlemesi yapılmış oldu. İçinde bulunduğumuz yıl itibari ile kart limitleri ne durumda? En yüksek limiti hangi banka veriyor? Sizler için araştırdık.

En Yüksek Kredi Kartı Limiti Ne Kadar?

Vatanımızda 190 milyon tane kredi kartı var. Bu sayı bile durumun ciddiyetini gözler önüne seriyor. Emekliler, tertipli gelire haiz olanlar, ev hanımları ya da öğrenciler gereksinimlerini  ve alışverişlerini taksitlendirmek için kredi kartına gereksinim duyuyor. Sadece bankaların başvuruları kabul etmeleri için bazı şartları bulunuyor. Ilk olarak kredi çekmek ya da kredi kartı alabilmek için tertipli gelire haiz olmak gerekiyor. Bankaya gelir durumunun beyan edilmesinde ve müracaat yapılmasından sonrasında banka müracaat icra eden şahısların hakkında bir araştırma başlatıyor. Bu incelemede sicil durumuna ve kredi notuna bakıyor. Eğer şahısların kredi notu düşükse bankalar kredi taleplerini geri çeviriyorlar. Kimi zaman de kefil ya da güvence isteyebiliyorlar.

Kredi kartları ise Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu‘ nun sonucu neticesinde gelirin 2 katı olabiliyor. Kredi kartının %80 limitini tertipli olarak kullanan ve geri ödemelerine dikkat eden tüketicilerin kredi kartlarının limiti 2. yıl 4 katına çıkabiliyor. Yüksek limitli kredi kartı veren bankalar da bulunuyor. Sadece bu tamamen kart hamillerinin elinde olan bir durum. Limit artırımının yanı sıra bankalar eğer asgari tutarı ya da taksit tutarlarında düzenleme ödeme yapılmadığını tespit ederse kredi kartı limitini kart sahibinin bilgisi olmadan düşürebiliyor. Limitsiz kredi kartı diye halk içinde dolaşan bir tabir var. Limitsiz kartlar genel anlamda tanınmış kişilere ve meşhur iş adamlarına veriliyor. Zira bunların geri ödeme yapacaklarına banka tarafınca itimat sağlanıyor.

en-yüksek-kredi-kartı-limit-ne-kadar
En yüksek limitli kredi kartı limiti ne kadar?

Kimi zaman de bu limitsiz kartlar ile toplumsal medya hesaplarında oldukca sayıda takip edeni olan kişiler reklam yapabiliyor. Sadece geliri standart olan kişilere limitsiz kredi kartı verilmesi benzer biçimde bir durum söz mevzusu değildir. Zira belirttiğimiz benzer biçimde esasen kredi kartı limitleri gelir durumu dikkate alınarak düzenlenmektedir. Sadece ticari kredi kartlarının limitlerinin daha yüksek bulunduğunu söylemek mümkündür. Ticari kredi kartı limitleri işletmelerin cirolarına ve bilanço defterlerine bakılırsa belirlenmektedir.

Kredi Kartı Limiti En Azca Ne Kadar Olabilir?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafınca bir limit düzenlemesi yapılmıştır. Bu düzenlemeye bakılırsa mali geçmişinde, kredi notunda, gelirlerinde herhangi bir engel tespit edilmeyen kişiler için kullanım limitleri belirlenmektedir. Bu limitler ilk ay averaj gelirin 2 katı, sonraki seneler 4 katını aşamayacaktır. Doğrusu 2 bin TL geliriniz var ise banka tarafınca adınıza tanımlanacak olan kredi kartı ürününün üst limiti 4 bin TL olacaktır. Sadece kart limitlerinizi artırmanız da mümkündür. Bunun için ilk olarak ödemelerinizi tertipli yapmanız gerekiyor. Öteki yol ise ipotek göstermek amaçlı bir hesap açmaktır. Açtığınız hesaba 10 bin TL para yatırdığınızda hesaba bloke koydurabilir ve bu sayede yüksek limitli kredi kartı alabilirsiniz.

limit-artırmak-için-yapılması-gerekenler
Limit çoğaltmak için yapılması gerekenler

Sizlere tavsiyemiz; 

  • Adınıza tanımlanan limitin yüzde 80′ ini tertipli olarak harcıyorsanız 3 aylık periyotlar ile limitiniz artırılabilir. 
  • Asgarisi ödenen kartlar için banka limit artırma taleplerini kabul etmez. 
  • Bankalarda otomatik limit artırma seçeneği bulunmaktadır. Bu iki şartı taşıyanlar yönerge vererek bankanın limitini artırmalarını isteyebilir.

Kredi Kartı Limitini Öğrenme

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir