Maaşın Alındığı Bankadan En Çok Maaşın Kaç Katına Kadar Kredi Çıkar?

2016 Ekim ayı krediler açısından oldukça verimli bir ay olarak geçti diyebiliriz. Kredi faiz oranlarının düşmesi ile beraber kredi kullanmayı düşünen tüketiciler bu ay içinde bankaların kredi tekliflerini tekrardan yakından incelemeye başladı. Sadece bankalar kampanya üzerine kampanya yaptıkları için biz tüketiciler olarak hangi bankayı seçeceğimizi şaşırmaktayız.

Ek olarak mevzuya yabancı olanlar ise; bana kredi çıkar mı, çıkarsa da ne kadar kredi çıkar diye kimi zaman kaygı duyabiliyor. Biz de bugünkü yazımızda bu mevzuda bilinmeyenlere ışık tutmak amacıyla maaşın alındığı bankadan en oldukca maaşın kaç katına kadar kredi çıkar hususunu ele almaya çalışacağız.

Bildiğimiz suretiyle; kredi çekerken süreç, kredi başvurusu, kredi onayı, kredi ödemesi şeklinde üç ana aşamadan oluşmaktadır. İlk olarak biz tüketiciler, bankalar içinde araştırma yaptıktan  sonrasında hangi bankadan kredi çekeceğimize karar verip, sonrasında ilgili bankaya kredi başvurusu yaparız. Başvurumuzu değerlendiren banka, bizim mali geçmişimize ve mevcut mali durumumuza bakarak kredimizi onaylamakta ya da reddetmektedir. Kredimiz onaylanırsa; kredi sözleşmesini imzalar ve parayı bankadan çekeriz.

Böylece kredi çekme sürecini tamamlamış oluruz. Bankaların kredi onayı yapması mevzusunda baz almış olduğu en mühim iki kriter ise; aylık belgelenebilir gelirimiz ve kredi notumuzdur. Daha evvel bankaya ödenmemiş bir borcumuz yok ise ve borcumuza da sadık bir tüketici isek kredi notu mevzusunda sorun yaşanmayacaktır. Kalan kısım ise aylık belgelenebilir gelir miktarıdır.

Aylık gelirimizin mühim olmasının sebebi; bankanın bizlere vereceği kredi miktarı bu gelirimize gore belirlenmektedir. Belgelenebilir gelir diyince ilk aklımıza gelen maaşımızdır. Kısaca maaşımızın ne kadar olduğuna gore banka bizlere kredi vermektedir.

Bankalar genel anlamda bir tüketicinin ödeyebileceği aylık taksit miktarını hesaplarken maaşın % 40 ‘ı civarında bir rakamı baz almaktadır. Bu sayı kredi notunuz ve öteki mAli unsurlarda göz önüne alınarak birazcık daha arttırılabilir. Bir örnek vermek gerekirse; aylık geliri 3 000 TL olan bir çalışanın ödeyebileceği taksit miktarı; aylık gelirinin % 40 ‘ı şu demek oluyor ki en fazla 1 200 TL olacaktır. Bundan dolayı bu kişinin alabileceği en fazla kredi hesaplanırken 1 200 X Vade süresi işlemi kullanılacaktır.

Her ne kadar bu şekilde bir hesaplama yapsak ta; maaşlı çalışan bir tüketici, maaşın en fazla 22 katına kadar kredi çekebilmektedir. En üst limit budur. Aylık ödeme miktarı X vade süresi, maaşın 22 katını geçse de banka tarafınca bu meblağ, maaşın 22 katına kadar sınırlandırılmıştır.

Maaşın çekilmiş olduğu bankadan kredi çekmek isteyenler açısından ise; bu sayı oldukca fazla değişmemekle beraber azca bir miktar daha yukarı alınabilir. Sadece bu tamamen bankanın inisiyatifinde olan bir durumdur. Hesaplanandan daha çok krediye ihtiyacı olanların ise; bir kefil göstermek ya da herhangi bir malını ipotek ettirmek suretiyle kredi limitini artırma yoluna gidebilir.

Bundan önceki yazımız olan Ziraat Bankası 180 Ay Vadeli Konut Kredisi %0,99 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir