Mahkeme Kararı Sorgulama

Mahkeme dava dosyası sorgulama işlemleri, herhangi bir mahkeme yada herhangi bir dava için meydana getirilen işlemlerdir. Danıştay davaları, Yargıtay davaları, Asliye hukuk davaları, boşanma davaları ve icra davaları benzer biçimde tüm dava şekilleri bu sorgulama işlemi içinde mevcuttur. Dosya numarası bilinmiş olduğu takdirde ve herhangi bir davaya taraf olunduğu takdirde sorgulama işleminin yapılmış şansı ve hakkı bulunmaktadır. Ek olarak bu işlemi yapmak için, mahkeme salonlarına ya da adalet sarayı binalarına gitmeye gerek kalmamıştır. Vatandaşların ilgili takip işlemlerini kolay bir halde yapabilmesi için online olarak bazı sistemler geliştirilmiştir. Zamanlarını harcamadan bulundukları yerden bu işlemleri rahatça yapabilirler. Ikimiz de bu yazımızda mahkeme sonucu sorgulama işlemlerini anlatacağız.

Uyap Sorgulama Sms Informasyon Sistemi

Mahkeme sonucu sorgulama işlemini yapabilmenin en süratli ve kolay yollarından biri UYAP Sorgulama SMS Informasyon sistemini kullanmaktır. Hakkaniyet Bakanlığının yeni projesi olan UYAP kısaca öteki bir adı ile Ulusal Yargı Ağı projesi hayata geçmiştir. Bu proje yardımıyla ister yurttaş olsun, ister avukat olsun, isterse de dava açan ya da davalı olan şahıs olsun fark etmeden sorgulama yapabilir. Meydana getirilen mahkeme sonucu sorgulamaları UYAP sistemi içinde yer almış olduğu için güvenilir ve doğru bilgiler içermektedir.

Kullanımı kolay olan bu sistem, tüm cep telefonu şirketlerini kapsamaktadır. Yapılması ihtiyaç duyulan, kısa ileti bölümünün kullanılmasıdır. Mühim olan nokta ise GSM operatörlerinden alınan telefon numarasının TC kimlik numarasında yazan şahsın adına tanımlı olması,şahsın davaya taraf olması ve dava dosya numarasının bilinmesidir. Ileti kısmına, TC kimlik numarası yazılmalı, bir boşluk bırakılmalı, dosya numarası yazılmalı,bir boşluk bırakılmalı ve ileti kodu yazılmalıdır. Yazılan bu ileti 4060 numarasına gönderilmelidir. İşlemin yapılması bu kadar kolaydır.

Örnek vermek gerekirse; 44444444444 2016/1140 DURUSMA yazarak bu mesajın 4060’a gönderilmesi halinde şartlar da sağlanıyor ise cevabı anında cep telefonlarına gelecektir. Bu işlem için tüm operatörler tarafınca imzalanan protokol gereği 1 Türk Lirası olarak ücretlendirme yapılmıştır.

E-Devlet Üstünden Mahkeme Sonucu Sorgulama

Mahkeme sonucu sorgulamanın başka bir yolu daha vardır. İnternet vasıtasıyla E-Devlet kapısı üstünden mahkeme sonucu parasız bir halde sorgulanabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Vatandaşların E-Devlet üyeliği üstünden sisteme erişim sağlaması ve giriş işlemlerini yapması gerekir. E-Devlet şifresi PTT’den alınabilmektedir. PTT’ye gidip portal şifresi alınmalıdır. Alınan şifrenin sonrasında ilgili gizyazı alanına girilmesi kafi olacaktır. Böylece yalnız mahkeme ve dava sorgulama hizmetinden değil, devlet kapısı üstünden sunulan tüm devlet hizmetlerinden yaralanma imkanı bulunabilir. Vakamıza dönecek olursak E-Devlete girdiğimizde ilgili hizmeti seçersek tüm mahkeme durumu ekranda yayınlanacaktır. Mahkeme dosya sorgulama işlemi yardımıyla tüm mahkemeler ile ilgili detaylı tarih bilgilerine erişim sağlanabilir. Mahkeme dosya sorgulama haricinde yargıtay dosya sorgulama da buradan kolay bir halde yapılabilir durumdadır. Mahkeme sonucu sorgulama da buradan yapılmaktadır.

Belirtildiği benzer biçimde mahkeme dosya sorgulama işlemleri web üstünden tüm mahkeme işlemlerini yönetmeyi ve düzenlemeyi elde edecektir. İstenilen zamanda meydana getirilen mahkeme sonucu sorgulama ile beraber daima mahkeme bilgilerine erişim sağlanabilir. Bilhassa UYAP üstünden meydana getirilen sorgulama işlemlerinde yargıtay benzer biçimde mercilere kadar ulaşan davalar hakkında dahi takip yapılabilmektedir ve online olarak data alabilmek ve mahkeme sonucu sorgulaması yapmak günümüzde mümkün hale gelmiştir.

Günümüzde elektronik komünikasyon ve web çağı bu noktalara kadar gelmiştir. Her şey elimizin altında ve bizim onu kullanmamıza bakmaktadır. Mahkeme kararını adliyeye gidip de sormaya ve bir yığın işlemden geçmeye gerek kalmadan, sıra beklemeden, zahmetsiz ve uğraş vermeden mahkeme sonucu sorgulama yapılabilmektedir. Bu şekilde ücretsiz bir şekilde gösterilmekte olan hizmetler ile kişiler istedikleri kadar sorgulama yapabilirler ve istedikleri süre data alabilirler. Bu açıdan herhangi bir sınırlamanın olmayışı kişiler açısından avantajlı olmaktadır. İnternet üstünden çeşitli belgeler alınabilmektedir. Bu mevzuda yardım almak isteyen kişilerin E-Devlet sistemini kullanımı ve sabıka kaydı alma adımlarını takip ederek online olarak sabıka kaydı belgesi alması mümkündür. Alınan belge resmi belge niteliği taşımaktadır ve herhangi bir ihtiyaçta kullanılabilmektedir. Mahkeme sonucu sorgulama da artık yapılması kolay işlemlerden birisidir.

Sorgulama işlemini yapmak için TIKLAYINIZ!

tıkla sorunu sor

Mahkeme Sonucu Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir