Maliyeden Hacizli Satılık Araçlar 2021 (İcralık – Yedieminli)

2. el vasıta satın almayı düşünüyorsanız size bir önerimiz var! Maliye’den satışa çıkarılan 2. el hacizli araçları ihale ve pazarlık şekilleri ile satın alabilirsiniz. Bankalar da ihale usulü ile 2. el vasıta satışı yapmaktadır. Sadece Maliye’ye  borcu olanların ya da icraya mevzu olan ve yedieminde bulunan araçları da satın almak mümkündür. Şimdi sizlere icralık otomobilleri iyi mi satın alabileceğinizi anlatacağız.

Maliyeden İcralık Vasıta Almak

Devlete borcu olanların borçlarına karşılık araçlarına el konulmaktadır. Bu araçlar bazı usuller ile satışa çıkarılarak, borçların tahsilatı gerçekleştirilmektedir. Bu durumun sağlamış olduğu pek oldukca avantaj vardır. Ilk olarak satışa çıkan araçlar devlet güvencesinde olduğundan karşınızda bir muhatap bulunabilir ve negatif bir durumla karşılaştığınızda itiraz hakkınız olabilir. Şahıslardan vasıta olmanın birçok dezavantajı vardır. 2.el vasıta alımlarında birçok hile ile karşılaşılmaktadır. Araçların hasar detayları alıcıya söylenmemekte ve kilometre bilgisi düşürülmektedir. Sadece maliyeden vasıta almak güvenilirdir. Satışa çıkarılan bu araçlar ile borcun tahsilatı gerçekleşeceğinden bir an evvel satılması adına fiyatlar da uygun olmaktadır. İcralık araçların satış işlemleri de tamamen devlet kontrolünde gerçekleşmektedir. Ek olarak ihaleler kamera tarafınca denetim altına alınmaktadır. Bu sebeple ihaleye fesat karışması benzer biçimde durumların söz mevzusu olmadığını söylemek yerinde olacaktır. Beğendiniz araca belirli yöntemler ile talip olabilirsiniz. Şimdi bu yöntemlerden söz edeceğiz. Denizbank icralık araçlar hakkında data almak için tıklayınız.
maliyeden-satılık-araçlar
Maliyede satılan araçlar yediemin depolarında bulunmaktadır.

Hacizli Araçların İhale Yöntemi İle Alınması

Hacizli araçların iki yöntemle satın alınması mümkündür. Bunlardan bir tanesi pazarlık, diğeri de ihale usulüdür. Vergi Dairelerinin resmi web sayfalarında vasıta detayları, hasar durumları ve tutarları yer verilmiştir. Burada yer edinen fiyatlar, piyasada yer edinen denk özelliklerdeki araçların incelenmesi sonucunda elde edilmiştir. Ek olarak araçlar eksper tarafınca da incelenmiştir. Fiyatlandırma işlemi gene eksper tarafınca yapılmıştır.

İhale yönteminde yapılacak olan ihaleye katılmak için bir karşılık yatırmanız gerekiyor. Kayıt için lüzumlu olan tek evrak T.C. kimlik belgesidir. İhaleye katılmak için bedelin peşin olarak yatırılması gerekmektedir. Güvence mektubu ile ihale bedelini ödemek de mümkündür. İhalelerin devlet kontrolünde yapıldığı söylemiştik. Bu anlamda yedieminler göreve getirilmiştir. İcrada araçların teslimi meydana getirilen ve bu araçlara netice sonuçlanana kadar göz kulak olan güvenilir kimselere yediemin denilmektedir. İhaleler yediemin otoparklarında gerçekleşmektedir. Otopark görevlileri, bazı durumlarda polis ve ihaleyi duyuran tellal bu otoparklarda hazır bulunmaktadır. İhale alanı gece gündüz kameralar ile izlenmektedir. Devlet kontrolünde bu ihaleler gerçekleştirilir. Fesat karıştırma benzer biçimde bir durum olması durumunda cezalar hapis boyutuna ulaşmaktadır.

İhaleye Katılma Şartları

İhaleye katılmak için aslen oldukca fazla prosedür bulunduğunu söylemek doğru olmayacaktır.

  • T.C. vatandaşı olmak
  • 18 yaşını tamamlayarak reşit olmak gerekmektedir. 
Bu şartları taşıyan kişiler vergi dairelerine kimlik belgeleri ile başvurarak ihaleye katılım hakkı elde edeceklerdir. Ondan sonra ihaleye katılmak için bahsettiğimiz güvence tutarını yatırmanız gerekmektedir. Size yetkililer tarafınca verilen formu eksiksiz bir halde doldurmalısınız. Bu işlemleri tamamladıktan sonrasında tek yapmanız ihtiyaç duyulan ihalenin sonuçlanmasını beklemek olacaktır. Yapı Kredi İcralık Araçlar hakkında bu linkten data alabilirsiniz.

Pazarlık Yöntemi ile İcralık Araçların Alınması

Öteki yöntem ise pazarlık usulüdür. Araçların satışa çıkarılacağı ve satış işlemlerinin ihale değil pazarlık usulü ile olacağı ilanen duyurulur. Pazarlık yöntemine karar verilebilmesi için meydana getirilen ihalenin pozitif şekilde sonuçlanmaması, herhangi bir vaka neticesinde aracın ivedilikle doğrusu acele bir halde elden çıkarmanın gerekliliği, ihalenin Ar-ge çalışmalarına mevzu olamayacak seviyede olması, olayın karmaşık olması sebebi ile vasıta hakkında bilgilerin elde edilememiş olmasıdır. Pazarlık yöntemi ile satışa çıkan araçların vergi dairelerinin resmi web sayfalarında ilanları mevcuttur. Burada ilanı olan araçları inceleyerek maliyeye bildiriniz. Bir orta yol bulmak suretiyle maliye ile pazarlığa giderek aracı satın alabilirsiniz. Vasıta pazarlık yöntemine sunulduğunda ihale yönteminde belirlenen tutardan oldukça yüksek oranlarda indirime uğramaktadır.

pazarlık-yolu-ile-araç-alımı
Pazarlık yöntemi ile vasıta satışı

Satış İşlemleri

İhale ya da pazarlık şekilleri ile aracı almaya hak kazandıktan sonrasında, aracın bedelini ödeyerek ve sözleşmeyi imzalayarak satış işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekiyor. Vasıta ile ilgili bilgiler internette mevcuttur. Bankalardan vasıta aldığınızda sonradan aracın herhangi bir sıkıntısı olması ya da arıza meydana gelmesi halinde hiçbir mes’uliyet kabul edilmemekteydi. Sadece burada devlet güvencesinin bulunduğunu söylemiştik. Aracın arıza, ya da vasıta bilgilerinde yazan arıza haricinde herhangi bir probleminin olması halinde şahıs satış işlemlerinin iptalini talep edebilmektedir. Yediemin otoparklarında bulunan araçların hazırlanan rapor haricinde oluşacak herhangi bir probleminden alıcı şahıs görevli olmamaktadır.

İhale aşaması tamamlandıktan doğrusu en yüksek bedeli teklif eden kişiye vasıta satıldıktan sonrasında lüzumlu tutarın yatırılması gerekmektedir. Bu meblağ, güvence tutarından düşülecektir. Eğer araçla ilgili herhangi bir sorun oluşursa ve satışın iptal edilmesini isterseniz, 7 iş günü içinde yatırdığınız meblağın iadesi yapılacaktır. Resmi herhangi bir sebepten dolayı, paranın tarafınıza yatırılmasında herhangi bir sorun olması halinde, paranıza gecikme faizi işleyecektir. Kısaca paranızı geç olsa da faizli bir halde alacaksınız. Yatırdığınız öteki tutarlar ile ilgili herhangi bir sorun olmayacaktır. Tüm meblağların geri ödemesi yapılacaktır. Herhangi bir hak yitirilmesine uğramayacaksınız ve anlaşmadan caydığınız için hiçbir cayma bedeli de ödemenize gerek olmayacak.

Tüm işlemleri halletmeniz ve aracı yediemin otoparkından almanız averaj 2 hafta sürmektedir. İhaleyi kazandıysanız belirlenen süre zarfında ödemeyi yapmanız gerekiyor. Ödemeyi yapmamış, aracı almaktan vazgeçtiğinizi hiçbir makama bildirmemeniz durumunda güvence tutarınızı geri alma hakkınızı da kaybedersiniz. Ek olarak bankalardan icralık araçları almanız durumunda herhangi bir KDV ödemezsiniz. Şu sebeple bazı bankalar KDV mükellefi değildir. Sadece maliyeden alınacak olan araçların Katma Kıymet Vergileri alıcıları tarafınca ödenecektir. TEB icralık araçları satışa çıkarıyor.

İcralık Araçları Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • İlk olarak araçları web üstünden inceleyin. Marka ve modellerine, yaşlarına ve kilometre bilgilerine bakın. Ek olarak sistem üstünde hasar kayıtları da yer verilmiştir. Fotoğraflar da paylaşılmıştır. İncelemeleriniz sonucunda aracı beğeniyorsanız ihaleye katılmaya karar verin.
  • Aracın devlete herhangi bir borcu olup olmadığını iyi öğrenin. KDV, ihale bedeli ve aracın tutarına ek olarak bir de borç ödemek durumunda kalmayın.
  • Yediemin depolarında vasıta ile ilgili incelemede bulunun. İnternet üstünde yazan bilgiler, tamamlanmamış ya da hatalı olabilir. Hasar durumlarını birebir olarak incelemeniz daha mantıklı olacaktır. Verilen bilgiler ile vasıta içinde bir fark olup olmadığını gözlemleyin. İleride araçta herhangi bir sorun olması halinde satış iptali için uğraşmanıza gerek kalmaz.
  • Dosya numaranızı öğrenin ve bu numarayı not edin. İşinize yarayacaktır.
  • Her icra müdürlüğünde ihale süreleri farklıdır. Bu tarihleri iyi öğrenin. İlk ihale duyuru edilen tarihte yapılır. Usulen ilk ihalede satış eğer olmazsa bir ihale daha yapılır.
ihale-ile-haiczli-araç-satışı
İhale yöntemi ile hacizli araçlar satılmaktadır. Bu araçlar satılmazsa pazarlık usulüne başvurulmaktadır.

Maliyeden Satılık İcralık Vasıta İlanları

Her Vergi Dairesi’ nin web üstünde interaktif vergi dairesi bulunmakta ve işlemler burada yapılmaktadır. Paylaşılan ilanlara aşağıdaki ilanlardan ulaşabilirsiniz.

Bu bağlantılar aracılığı ile satılık vasıta ilanlarına ulaşabilirsiniz, ihale ve pazarlık şekilleri ile satışa çıkarılan araçları alabilirsiniz. Araçta herhangi bir sorun olması halinde satış sözleşmesini feshedebilirsiniz.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir