Malulen Emeklilik Aylığı Hangi Durumlarda Kesilir?

Vatanımızda malullük, malul olan bireylerin zor durumda kalmaması için yasalarla güvence altına alınmış bir olgudur. Malulen emeklilik kapsamında bazı şartlar bulunmaktadır. Detaylı detayları ve “Malulen Emeklilik Aylığı Hangi Durumlarda Kesilir?” sorusunun yanıtını haberimizin devamından okuyabilirsiniz.

Malulen Emeklilik Nedir?

Malullük ve malulen emeklilik kavramları, vatanımızda yürürlükte olan 5510 sayılı Toplumsal Sigortalar ve Genel Sıhhat Sigortası Kanunu’nda yasalarla belirlenmiş ve tanımlanmış kavramlardır. Malullük 4A’lı olarak doğrusu hizmet akdine ve iş sözleşmesine gore çalışan işçilerin ve 4B olarak malum kendi adına ve hesabına bağımsız olarak çalışan esnaf, zanaatkar vs. ya da kamuya ilişkin olan kurum ve kuruluşlarda işgören olarak çalışan bireylerin herhangi bir iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma güçlerini kaybetmesidir. 5510 sayılı Toplumsal Sigortalar ve Genel Sıhhat Sigortası Kanunu ne yazık ki meslekte kazanma enerjisini kaybeden her bireyi malul olarak tanımlamamaktadır. Bir kişinin malul olabilmesi için meslekte kazanma gücünün %60 oranında kaybedilmesi gerekir. Kişiler %60 oranında meslekte kazanma enerjisini yitirmiş ve vazifelerini yerine getiremeyecek halde kalmışlar ise SGK doğrusu Toplumsal Güvenlik Kurumu Sıhhat Kurulu tarafınca malul sayılırlar.

Bu aşamada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir unsur bulunmaktadır. Sigortalı olarak çalışan bireyler herhangi bir hastaneden kendilerine ilişkin sıhhat kurulu raporları alırlar ise; bu onların malul sayılmaları için kafi değildir. Bundan dolayı kişinin maluliyetinin kesinlikle Toplumsal Güvenlik Kurulu tarafınca tespit edilmesi gerekir.

Malulen Emeklilik İçin Aranan Şartlar Nedir?

Kişinin malulen emeklilik aylığından yararlanabilmesi için bazı şartlar bulunmaktadır.

  • Kişinin malulen emeklilik aylığından yararlanabilmesi için ilk koşul minimum 10 senedir sigortalı bir halde çalışmasıdır. Ek olarak malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarını kapsayan uzun vadeli sigorta kolları dahilinde 1.800 gün süresince prim ödemesi gereklidir. Eğer şahıs başka bir kişinin bakımına muhtaç derecede malul ise ve yaşamı süresince asla çalışmadıysa ya da çalmış olduğu süreler malulen emeklilik aylığı almasına yetmiyor ise; bu aşamada bir başka kişinin malul olan şahıs adına uzun vadeli sigorta dalları prim ödemesini yapması gerekir.
  • Kişinin malulen emeklilik aylığından yararlanabilmesi için bir öteki koşul ise malul olan kişinin sigortalı halde çalmış olduğu iş yerinden fiili olarak ayrılmasıdır. Doğrusu artık şahıs o iş yerinde çalışamaz. Görevinden ayrılmak durumundadır.
  • Kişinin malulen emeklilik aylığından yararlanabilmesi için bir başka koşul ise bilhassa Bağ-Kurlu olarak adlandırılan kendi adına ve hesabına bağımsız çalışan kişilerin Toplumsal Güvenlik Kurumu’na herhangi prim borçlarının olmaması gerekir.
  • Kişinin malulen emeklilik aylığından yararlanabilmesi için son koşul ise Toplumsal Güvenlik Kurumu’na yazılı bir dilekçe ile olmak suretiyle başvuruda bulunmasıdır.

Malulen Emeklilik Aylığının Kesildiği Durumlar

5510 sayılı Toplumsal Sigortalar ve Genel Sıhhat Sigortası kapsamında ve Toplumsal Güvenlik Kurumu bağlamında malul sayılan kişiler bahsettiğimiz şartları yerine getiriyor ise emekli edilirler. Bu durum re’sen emeklilikten değişik olduğundan dolayı malulen emeklilik olarak adlandırılır. Malulen emeklilik aylığının bağlanması ve kesilmesi mevzusunda kişilerin merak ettikleri pek oldukça mevzu vardır. Mesela, birden fazla sigorta kolunda çalışmış olan kişilere malulen emeklilik aylığının iyi mi bağlanacağı mevzusu önemlidir. Bu aşamada mesela şahıs ilkin 4A’ya doğal doğrusu hizmet akdi ile çalışan işçi ise (SSK’lı ise) ve daha sonradan 4B’ye doğrusu kendi adına ve hesabına bağımsız olarak çalışmaya başlamış ve Bağ-Kurlu oldu ise iş kazası ya da meslek hastalığında Bağ-Kurlu olması dikkate alınmaktadır. Bu sebeple kişinin son olarak çalışmış olduğu sigorta kolu Toplumsal Güvenlik Kumu tarafınca esas alınmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Malulen emeklilik aylığının bağlanması için malul sayılan ve sigortalı olarak çalışan kişinin ya da o kişinin işvereninin malul durumunun tespit edilmesi için olayın gerçekleştiği ildeki Toplumsal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne başvurması gerekir. Yazılı dilekçe ile başvurulmasından sonrasında Toplumsal Güvenlik Kurumu Sıhhat Kurulu kişiyi muayene ederler ve ona bir sıhhat raporu verirler. Verilen sıhhat raporunda eğer şahıs meslekte kazanma enerjisini minimum %60 oranında yitirdiyse malulen emeklilik aylığı bağlanmaktadır.

Malulen emeklilik aylığının hangi durumlarda kesileceği mevzusu ise gene 5510 sayılı Toplumsal Sigortalar ve Genel Sıhhat Sigortası Kanunu’nda açıkça belirtilmiştir. Buna gore malulen emeklilik aylığı alan malul şahıs 5510 sayılı Toplumsal Sigortalar ve Genel Sıhhat Sigortası Kanunu’nda belirtildiği şeklinde herhangi bir işte çalışmaya başlarsa malulen emeklilik aylığı kesilir. Ek olarak yalnızca bizim ülkemizdeki kanun kapsamında değil; hem de yabancı ülkelerde yer edinen kanunlar kapsamında da çalışmaya başladığı zaman gene aynı şekilde malulen emeklilik aylığı kesilir. Malulen emeklilik aylığı bir tek bu durumda kesilmez. Ek olarak malul sayılan kişinin denetim muayeneleri Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafınca yapılmaktadır. İşte bu muayene kontrollerinde malul sayılan kişinin artık maluliyetinin ortadan kalkması durumunda malulen emeklilik aylığı kesilir.

Tüm bu unsurların yanı sıra malullük oranı %60 oranının altında olanlara da belli şartları sağladıklarında malulen emeklilik aylığı bağlanır. Eğer kişinin malullük oranı %60 oranının altında fakat %40 oranının üstünde ise meslekte kazanma enerjisini değil; emek harcama enerjisini yitirmiş anlama gelir. Bu aşamada 5510 sayılı Toplumsal Sigortalar ve Genel Sıhhat Sigortası Kanunu bu durumları yasa ile güvence altına almıştır. Eğer kişinin malullük oranı %50 ile %59 oranı içinde ise ve 16 yıldan beri malullük, yaşlılık, ölüm mevzularını kapsayan uzun vadeli sigorta kolları primi ödemiş ve 4.320 gün prim ödeme gün sayısı var ise bu kişilere de malulen emeklilik aylığı bağlanır. Ek olarak eğer kişinin malullük oranı %40 ile %49 oranı içinde ise ve 18 yıldan beri malullük, yaşlılık, ölüm mevzularını kapsayan uzun vadeli sigorta kolları primi ödemiş ve 4680 gün prim ödeme gün sayısı var ise bu kişilere de malulen emeklilik aylığı bağlanır.

tıkla sorunu sor

Malulen Emeklilik Aylığı Hangi Durumlarda Kesilir? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir