Malulen Emeklilik Sorgulama

Malulen emeklilik durumu, insanların sigorta iş sözleşmesinde bulunan ilgili maddeler kapsamında, SSK toplumsal güvencesine haiz olarak çalmış olduğu iş yerinde herhangi bir iş kazası yaşanmasının sonucunda ya da kendi iş yerinde BAĞ-KUR toplumsal güvencesine bağlı olarak vazife meydana getiren bir kişinin iş gücünün, herhangi bir iş kazası sebebiyle yüzde altmışını kaybetmesi durumunda emekli olma şekline verilen isimdir. Sigortalı olarak çalışan bireyler çalışırken geçirdikleri iş kazası sebebiyle iş gücünün % 60’ını kaybetmesi durumunda Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafınca malulen emekli sayılırlar. Malulen emeklilik sorgulama işleminizi web üstünden Toplumsal Güvenlik Kurumu’nun web sitesinden süratli bir halde gerçekleştirebilirsiniz.

Kamu kurumlarında sigortalı olarak vazife meydana getiren memurlar, Emekli Sandığı toplumsal güvencelerinin kapsamında, emek harcama esnasında geçirdikleri herhangi bir kaza sonucunda iş gücünün % 60’ını kaybetmeleri durumunu sıhhat kuruluşları tarafınca bu iş gücü kaybı tespit edilir ve lüzumlu raporlarla kanıtlandıktan sonrasında, Toplumsal Güvenlik Kurumu malulen emekli olma hakkı tanımaktadır. Malulen emekli olup olmadığınızı, işleminizin tamamlanıp tamamlanmadığını malulen emeklilik sorgulama hizmeti ile kolayca öğrenebilirsiniz. İş gücünün % 60’ını yitirmiş olan bireyler malullük durumlarını sıhhat kurumları tarafınca verilen raporla desteklemeleri ve kanıtlamaları gerekmektedir.

Malulen Emeklilik Şartları Nedir?

Sigortalı olarak çalışan bireyler yaşadıkları herhangi bir iş kazasında yüzde altmış şeklinde bir oranda iş kaybının olması neticesinde malulen emeklilik şartlarının tümünü sağlıyorlarsa malulen emekli olma hakkına sahiptirler. Buna nazaran, malulen emekli olup olmadığını bireyler malulen emeklilik sorgulama sistemi ile kolayca öğrenebilirler. Bu kişiler hem malulen emeklilik maaşı alabilirler hem de devamlı iş göremezlik maaşı da alabilirler. İş kazası sonucunda malul sayılan bireyler iki maaşı aynı anda alabilmektedirler fakat iki maaşın tamamını alamıyorlar. Daha çok olan maaşın tamamını, azca olan maaşın ise yarısını alabilmektedirler.

Sigortalı olarak çalışan bireylerin malulen emeklilik sorgulama kapsamında emekli sayılabilmeleri için ilk olarak yüzde altmış oranında iş gücü kaybı yaşadığına dair sıhhat kurumlarından bir belge almaları gerekmektedir. İş kaybının yüzde altmış kısmını yitirmiş olan bireylerin malulen emekli olabilmeleri için ihtiyaç duyulan şartlar 10 yıl sigortalılık süresine haiz olmaları ve 1800 yaşlılık, malullük ve ölüm sigorta prim ödeme gün sayısına haiz olmaları gerekmektedir. Malulen emekli olup olmadığınızı malulen emeklilik sorgulama sistemi ile kolay bir halde öğrenebilirsiniz.

BAĞ-KUR güvencesine haiz olan, malulen emekli olmak isteyen bireyler için de aynı şartlar geçerlidir. Buna nazaran malulen emekli olup olmadığınızı malulen emeklilik sorgulama sistemi ile kolayca öğrenebilirsiniz. 10 yıl sigortalılık süresi ve 1800 yaşlılık, malullük ve ölüm sigorta prim ödeme gününe haiz olmaları gerekmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri kuruluşunda sigortalı olarak çalışan bireylerin herhangi bir iş kazası sonucunda yüzde altmışlık bir oranda iş enerjisini kaybetmeleri durumunda malulen emeklilik sorgulama sistemi kapsamında malulen emekli sayılabilmeleri için bazı şartlara haiz olmaları gerekmektedir. Bunlar 10 sigortalılık süresi, 1800 yaşlılık, malullük ve ölüm sigortası primlerine haiz olmaları gerekmektedir. Türk Silahlı Kuvvetlerinde vazife yapması imkansız raporu da malulen emeklilik şartları içinde yer verilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Malulen Emeklilik İçin Müracaat Iyi mi Yapılır?

Malulen emeklilik sorgulama kapsamında malulen emekli olabilme şartlarından olan 10 yıl sigortalılık süresi, 1800 yaşlılık, malullük ve ölüm sigorta primleri gününe haiz olmak ve iş gücünün yüzde altmış oranında yitirmiş olmak şeklinde şartlarının tümünü sağlamaları durumunda lüzumlu belgelerle beraber, malulen emekli olmaya hak kazanabilmeniz için Toplumsal Güvenlik Kurumu’nun İl Müdürlüğü’ne ya da Toplumsal Güvenlik Merkez Müdürlüğü’ne teslim edilmesi gerekmektedir. Maluliyet raporu almak isteyen bireyler Sıhhat Bakanlığı’na bağlı eğitim ve araştırma hastanelerinden, devlet üniversitesi hastanelerinden, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı olarak hizmet veren eğitim ve araştırma hastanelerinden iş gücünün yüzde altmışını kaybettiklerine dair malullük raporu alabilmektedirler. Malulen emekli olup olmadığınızı Toplumsal Güvenlik Kurumu’na giderek öğrenmek yerine web üstünden malulen emeklilik sorgulama sistemi ile kolayca öğrenebilirsiniz.

Malul Emekli Maaşı Ne Kadar?

Malulen emekli olabilmek için malullük emeklilik şartlarının hepsine haiz olduktan sonrasında belgelerinizle beraber Toplumsal Güvenlik Kurumu İl Merkezi’ne ya da Toplumsal Güvenlik Merkez Müdürlüğü’ne teslim etmeniz gerekmektedir. Meydana getirilen işlemler neticesinde malulen emekli olmanızda herhangi bir problem yoksa, başvurunuz 3 ya da 4 ay içinde sonuçlanarak, malulen emekli olmaya hak kazanabilirsiniz. Malulen emeklilik sorgulama sistemi kapsamında emeklilik aylığı Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafınca yürütülen yasalara nazaran 971 TL olarak belirlenmiştir.

Malulen Emeklilik Sorgulama Iyi mi Yapılır?

Malulen emeklilik sorgulamanızı yapabilmeniz için direkt malulen emeklilik interaktif sayfası bulunmamaktadır bu sebeple size en yakın olan Toplumsal Güvenlik Kurumu şubelerinden malulen emeklilik durumunuzla ilgili istediğiniz her türlü bilgiyi elde edebilirsiniz.

tıkla sorunu sor

Malulen Emeklilik Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir