Malulen ve Vergi İndirimi ile Erken Emeklilik Şartları ?

Malulen emekli olmak ve vergi indirimi devlet tarafınca emek harcama gücü kaybı yaşayan kişilere sağlanan haktır. Bağımsız olarak çalışmakta olan 4B kapsamında sigortalı esnaflara ve 4A kapsamında iş sözleşmesine bakılırsa çalışmakta olan sigortalı kişilere, işçi ve memurlara iş güçlerini kaybetmeleri sonucunda uygulanmaktadır.

Malulen emeklilik şartlarına uyum elde eden kişiler sıhhat problemleri yaşamaları halinde devlet tarafınca emeklilik yaşları geri çekilerek daha erken emekliye ayrılma hakkına haiz olmaktadır. Tam teşekküllü devlet hastaneleri tarafınca verilen sıhhat kurul raporu alarak Toplumsal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunan hak sahipleri malulen emekliye ayrılmaya hak kazanmaktadır. Malulen ve vergi indirimi ile erken emeklilik şartları nedir mevzuları hakkında detaylar yazının devamında paylaşılmıştır.

Malulen Emeklilik Nedir?

Malulen emeklilik zamanından ilkin emekliye ayrılmak için olanak elde eden bir emeklilik çeşididir. Malulen emekli olmaya hak kazanmak isteyen kişilerin sigorta kurumlarına başvuruda bulunmaları ve başvurunun arkasından kurum tarafınca yönlendirilerek sıhhat kurul raporu almaları gerekmektedir. Emek verme gücünün belirli oranda yitirdikleri rapor ile beyan edilen kişilerin minimum 10 senelik sigorta süreleri olması gerekmektedir. Malulen emeklilikte başvurular kişilerin bağlı bulundukları sigorta birimlerine istenen belgeler ile gitmeleri sonucunda gerçekleşmektedir. Malulen emeklilikte başvuruda bulunan kişiler şartlara uyum sağlamaları sonucunda erken emekliye ayrılmaya hak kazanırlar.

Vergi İndirimi İle Emeklilik Nedir?

Vergi indirimi ile emeklilik malulen emeklilikte olduğu şeklinde zamanından ilkin emekliye ayrılmak için olanak sağlamaktadır. Malulen emeklilik ve vergi indiriminden yararlanarak gerçekleşen emeklilik için aranan şartlar değişik olmaktadır. Vergi indirimi ile emeklilik için başvuruda bulunulması ihtiyaç duyulan yer vergi daireleri olmaktadır. Vergi dairelerine başvuruda bulunan kişiler vergi dairesi tarafınca meydana getirilen yönlendirmeler ile sıhhat raporu almaktadır. Vergi indirim başvurularını meydana getirecek olan kişilerin çalışmakta oldukları işverenlerden çalıştıklarına dair belge ya da Toplumsal Güvenlik Kurumundan hizmet dökümü almaları gerekmektedir. Rapor sonucunda %40 ve üstünde engel durumu olduğu beyan edilen kişilerin raporları vergi daireleri tarafınca Maliye Bakanlığının sıhhat kuruluna gönderilmektedir. Rapor hakkında son onay Merkez Sıhhat Kurulu tarafınca verilerek onaylanan rapor sahiplerine vergi indirimi vergi daireleri tarafınca uygulanmaktadır.

Malulen Emeklilik Şartları

Malulen emekliye ayrılma şartlarına uyum elde eden kişiler erken emekliye ayrılmaya hak kazanmaktadır. Malulen erken emekliye ayrılmak için lüzumlu olan şartlar şunlardır;

Sponsorlu Bağlantılar

 • 4A, 4B ve 4C sigorta kollarında sigortalı olarak minimum 10 yıl çalışmış olunması gerekmektedir.
 • 10 senelik sigortalılık süresinde minimum 1800 prim günü ödemesi bulunması gerekmektedir.
 • 4A Toplumsal Sigortalar Kurumu kapsamında hizmet veren sigortalıların işten ayrılmış olması gerekmektedir.
 • 4B Bağ kur kapsamında çalışmış olan kişilerin faaliyetlerine son vermiş olmaları ve geçmişe yönelik prim borçlarının bulunmaması gerekmektedir.
 • 4C kapsamında çalışan kişilerin malulen emekli olmak için görevlerinden ayrılmış olmaları gerekmektedir.

Malulen Emeklilik Sıhhat Raporu Şartları

Malulen emekliye ayrılmak için kurul raporu ile belirlenen oranlarda fizyolojik ve ruhsal olarak emek harcama enerjisini yitirmiş olmak gerekerek bu durum rapor ile belgelenmelidir. Kişinin haiz olduğu değişik rahatsızlıklara bakılırsa emeklilik şartları değişim göstermektedir.  Sıhhat kurul raporu alan bir kişinin malulen emekliye ayrılması için lüzumlu olan şartlar şunlardır;

 • Sıhhat kurul raporunda %80 ve üstünde engel durumunun belirtilmiş olan kişiler birinci derecede engelli sayılmakta ve erken emekliliğe hak kazanmaktadır.
 • Sıhhat kurul raporunda %60 ile %79 içinde engel durumu belirtilmiş olan kişiler ikinci derecede engelli sayılmakta ve erken emekliliğe hak kazanmaktadır.
 • Sıhhat kurul raporunda %40 ile %59 içinde engel durumu belirtilmiş olan kişiler üçüncü derecede engelli sayılmakta ve erken emekliliğe hak kazanmaktadır.

Vergi İndirimi Emeklilik Şartları

Vergi indirimi ile emeklilik kişilerin belirlenmiş olan şartlara uyum sağlaması ile gerçekleşmektedir. Toplumsal Güvenlik Kurumuna vergi indirimi alarak başvuruda bulunan kişilerde aranan şartlar şunlardır;

 • Sigortalı olarak çalışmak,
 • Minimum %40 oranında engelli olunduğunu beyan eden sıhhat kurul raporunun tam teşekküllü hastanelerden temin edilmesi ve
 • Vergi daireleri ile vergi muafiyetine hak kazanmış olunması gerekmektedir.

Tam teşekküllü sıhhat kurumlarından %40 oranında engelli olunduğunu gösteren kurul raporu alım işlemini tamamlayan kişilerin onaylanmış olan raporu Gelir İdaresi Başkanlığı Vergi Dairesine iletmeleri gerekmektedir.

Vergi İndiriminden Kimler Yararlanır

Vergi indiriminden yararlanarak erken emekliye ayrılmaya hak kazanan kişiler şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Etkinlik gösterdikleri alanlarda gelir vergisi mükellefi olanlar,
 • Finans ve bankacılık sektörlerinde çalışan kişiler,
 • Sigorta şirketleri,
 • Yatırım fonları hariç emekli olanlar vergi indiriminden yararlanmaktadır.

Vergi indiriminden yararlanacak kişilerin;

 • Kanun süresinden sonrasında pişmanlık ya da düzeltmek amacı ile verilmiş olan beyanları vergi indiriminden yararlanmalarına engel olmamaktadır.
 • Vergi indiriminin hesaplanması yapılacak yıl itibarı ile belirlenen sayı üstünde vergi ceza ve borcu bulunmaması gerekir.
 • Beyanda bulunan kişinin Vergi indirim beyanı yapmış olduğu yıl ve öncesini kapsayan 4 senelik süre içinde kaçakçılık suçlarının bulunulmaması gerekir.

Erken Emeklilik Bilgileri

Engelliler adına uygulanan erken emeklilik ile ilgili detaylar kanunlarla belirlenmekte ve engelli seviyesine bakılırsa değişim göstermektedir. T.C. vatandaşı olan kişilerin çalışmasına engel olan durumlara bakılırsa belirlenen emeklilik şartlarının bilgileri şu şekildedir;

 • %80 ve üstünde engel durumu raporu olan kişiler 15 yıl sigorta süresi ve 3600 prim günü şartı ile emekliye ayrılabilmektedir.
 • %60 ile %79 içinde engel durumu raporu olan kişiler 18 yıl sigorta süresi ve 4000 prim günü şartı ile emekliye ayrılabilmektedir.
 • %40 ile %59 içinde engel durumu raporu olan kişiler 20 yıl sigorta süresi ve 4400 prim günü şartı ile emekliye ayrışabilmektedir.

Kanser hastaları malulen emeklilik hakkına haiz olmakta ve kanser teşhisi konulmuş olan tarihten sonraki 18 aylık süre içinde malulen emekli maaşlarını almaya başlamaktadır. Kanser hastalarına avantajlar sağlayarak emeklilik fırsatı sunan devletimiz hastalığın derecesi ve türüne bakılırsa prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık süresi koşullarını sağlayarak kanser hastası olan kişilerin erken emeklilikten yararlanmasına olanak sağlamaktadır.

Kanser hastalıklarından başka malulen emeklilik gerektirecek ve maluliyet verilmiş olan mühim hastalıklar şunlardır;

 • Kemik iliği nakli hariç tüm organ nakilleri
 • Tedavisi olmayan ve kişinin çalışmasına engel genetik sinir hastalıkları
 • Kalp yetmezliği, sindirim sistemi kanamaları ve şeker hastalıkları
 • Solunum aletine bağlı olan hastalar ve verem hastalıkları
 • Astım ve koah şeklinde solunum sistemi hastalıkları şeklinde hastalıkları bulunan kişiler malul kabul edilmektedir.

Vergi İndirimi Sorgulama

Vergi indirimi sorgulama işlemi için İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığının https://eviss.ivdb.gov.tr/ web sitesine tıklanması gerekmektedir. Eviss engelli vergi indirimi sorgulama sitesi üstünden meydana getirilen sorgulamalarda ulaşılabilecek bilgiler şunlardır;

 • Başvuruda bulunulmuş olan tarih
 • Evrak durumu hakkında bilgiler ve
 • Vergi indirimine ilişkin olan tüm bilgiler sorgulanmaktadır.

Vergi indirimi sorgulama işlemini gerçekleştirmek için yapılması gerekenler şunlardır;

 • Belirtilen web adresine tıklanarak sistem ana sayfası açılmalıdır.
 • Ana sayfa üstünde istenen bilgiler T.C.kimlik numarası ve soyadı olacaktır.
 • İstene bilgilerin girilmesi arkasından sorgulama ekranına giriş butonuna tıklanarak girilebilmektedir.

Erken Emeklilik Şartları

Malulen Emeklilik Şartları

Malulen Emekliliğe Başvurdum Maaşım Ne Zaman Bağlanır?

tıkla sorunu sor

Malulen ve Vergi İndirimi ile Erken Emeklilik Şartları ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir