Malullük Durumu Tespiti Nasıl Yapılır?

Bilinmiş olduğu suretiyle SGK’nın hangi yapılanmasında olursa olsun çalışmakta olan kişilerin herhangi bir sebepten dolayı iş yaşamının erken sonlandırılması durumunda makullük tespiti yaptırılarak emekli edilmesi devlet tarafınca desteklenmektedir. Sadece ilkin belirli şartlara uyması gerekmektedir.

Malullük Tespiti İçin Lüzumlu Şartlar Nedir?

Her şeyden ilkin ferdin 4A, 4B ve 4C benzer biçimde bölümlerinde minimum 10 senedir çalışıyor olması şartı ile beraber işte malullük tespiti şartları:

 • Sigortalının minimum 1800 günlük prim ödemesinin yatmış olması,
 • İş akdinin sonlandırılması mevzusunda alacağı sıhhat raporunda ferdin minimum %60 ve daha fazlası oranında güç kaybı yaşadığının belirlenmesi,
 • Aynı sıhhat raporunda oluşan hastalık durumunun işe başlanılan tarihten sonrasında ortaya çıkması,
 • 4A’lı ise işten ayrılması ve 4B’li ise de ticari faaliyetlerine son vermiş olması ve de hiçbir sebepten dolayı geriye dönük prim borcunun bulunmaması şartları aranmaktadır. Ek olarak şahıs 4C’li ise gene işten ayrılmış olması gerekmektedir.

Malullük Tespiti İçin Geçerli Hastalıklar Nedir?

Eğer bir şahıs malulen emeklilikten yararlanmak istiyorsa ilkin aşağıdaki hastalıklardan bir tanesine haiz bulunduğunu hastane raporu ile kanıtlamalıdır:

 • Parkinson sendromu
 • Epilepsi ya da konvülsif epilepsi
 • Santral sinir sistemi hastalıkları
 • Serebral Palsi
 • Genetik bozukluklar
 • Kanser hastalığı ya da çeşitleri
 • Organ nakli ihtiyacı doğuran hastalıklar
 • İleri dereceye ulaşmış şeker hastalığı
 • Travma sonrası gelişen obsesif bozukluk ve stresten meydana gelen klinik rahatsızlıklar

Malullük Durumu Tespiti Iyi mi Yapılır?

Yukarıdaki şartları karşılayabilen bireyler için malullük durumu tespiti öncesi toplumsal güvenlik il ve ilçe müdürlükleri ile merkezlerden bir tanesine müracaat yapılması gerekmektedir. Sadece öncesinde müracaat dilekçesi ile beraber:

 • Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi
 • Askerlikle ilişiğin kesildiğine dair belge
 • Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesi (eğer işten ayrıldıktan sonraki ilk 10 gün içinde müracaat yapacaksanız)
 • Kimlik fotokopisi
 • Sıhhat raporu gerekmektedir.

Ayrıca yukarıda da belirtmiş olduğumuz suretiyle hazırlatıp sunacağınız sıhhat raporunuz elinizde olsa bile hala malullük durumu tespiti iyi mi yapılır mevzusunda bilmenizde fayda olan bir detay daha var. O da kurumun sizi yeniden onlar tarafınca belirlenen bir sıhhat kuruluşuna göndereceğidir. Bu hastane eğitim ve araştırma hastanesi olabileceği benzer biçimde devlet hastanesi ya da üniversite hastanesi ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı bir hastane de olabilmektedir. Sadece sizin burada belirleyici bir rolünüz olmayacağından dolayı nereye gönderilirseniz gönderilin itirazsız kabul etmeniz gerekecektir. Bu mevzu yoruma ve müdahaleye tamamen kapalıdır. Öte taraftan burada ikamet ettiğiniz adres de göz önünde bulundurulacak ve ona nazaran bir seçim yapılacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu ayrıntıdan sonrasında doğal olarak ki yönlendirildiğiniz hastaneye gidecek ve bir kere daha muayene olacaksınız. Çıkan sonucu da zaman kaybetmeden yeniden bağlı bulunduğunuz toplumsal güvenlik kurumuna ilettiğinizde artık yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey yalnız beklemek olacaktır.

Malullük Durumu Tespiti Sonrası Emeklilik İçin Maaş Iyi mi Hesaplanır?

Burada göz önünde tutmanız ihtiyaç duyulan en mühim detay prim gün sayınızdır. Şu sebeple maaşınız da bu oranlara nazaran değerlendirilecektir. Eğer 9000 günden daha azca prim gün sayınız var ise sizin için hesaplamaya katılacak sayı gene 9000 olacaktır. Şu demek oluyor ki 1800 gününüz de olsa 5600 gününüz de olsa gene 9000 gün yatmış benzer biçimde bir hesaplama yapılacaktır. Sadece 9000 günden daha çok prim gününüz var ise bu sefer de ne kadar gününüz var ise hepsi hesaba iştirak edecektir.

Malulen emekliliğin en güzel yanlarından bir tanesi kişilerin prim sayıları düşük diye öbürlerinden daha azca maaş almamalarıdır. Burada istenirse prim gün sayısında yükseltme yapılabilinmektedir.

Malulen Emeklilik Maaşı Hangi Durumlarda Kesilmektedir?

 • 5510 sayılı Kanun göz önünde tutulduğunda eğer şahıs yabancı bir ülkede çalışmaya adım atar ve bu vaka da tespit edilirse maaş direkt kesilecektir.
 • Tekrardan muayene yapıldığında eğer kişinin hastalık durumu ortadan kalmış ise gene maaş direkt kesilir. Sadece bu durum ferdin daha ilkin çalışmış olduğu iş koluna nazaran değişim göstermektedir.
 • Ek olarak kişinin bağlı olduğu sigorta türü de maaşın kesilip kesilmeyeceği hakkında söz sahibidir.

Rahatsızlığın Son Buldu. Yine İşime Dönebilir miyim? Dönersem Ne Olur?

Malulen emeklilik maaşları isteğe bağlı olarak kesile bilinir. Şu şekilde ki: Kişinin kanser hastası bulunduğunu düşünelim ve tedavi almaya başlıyor. Ayrıca da toplumsal güvenlik kurumuna başvurdu ve maaşı da bağlandı. Sadece bir süre sonrasında tedavisi pozitif yönde yönde sürdü ve bu hastalıktan kurtuldu. Bu durumda malulen emeklilik için almış olduğu maaşı kestirip işine dönebilir. Fakat bir süre sonrasında hastalık gene nüksettiğinde yeniden işten ayrılıp bir kez daha malulen emeklilik durum tespiti yaptırarak maaş almaya başlayabilir.

Malulen Emeklilik Maaşlarını Ne Etkisinde bırakır?

Ilk olarak kişinin hangi sigorta çeşidine bağlı olarak çalmış olduğu tespit edilir. Eğer şahıs 4A’lı ise prim günü 7200’e, 4B’li ve 4C’li ise prim günü 9000’e tamamlanır. Bu işlemden sonrasında yasada da belirtildiği suretiyle yıllın kazancın %60’ının 12’ye kısmı ile tam olarak aylık malulen emeklilik maaşları ortaya çıkmış olur. Sadece ferdin başkasının bakımına muhtaç olduğu da tespit edilirse bu %60’lık oran, %70 olarak da uygulanabilinmektedir. Sıhhat raporu ve devamında müracaat yapıldıktan bir ay sonrasında eğer malulen emeklilik onaylanırsa şahıs takip eden bir sonraki aydan itibaren maaş almaya başlayabilir.

2021 Senesinde Malulen Emeklilik Maaşı Ne Kadar?

Şahıs 4A’lı ise 800,00 TL ile 1.000,00 TL arası,

Şahıs 4B’li ise 800,00 TL ile 1.000,00 TL arası

Şahıs Ziraatçi Bağ-Kur’lu ise 600,00 TL ile 1.000,00 TL arası

Şahıs 4C’li ise 1.946,00 TL ile 2.100,00 TL arası maaş alacaktır.

Malulen Emeklilik ve Vergi İndirimi ile Erken Emeklilik Şartları Neler?

PTT Engelli Kredisi Nasıl Alınır?

Engelli Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

tıkla sorunu sor

Malullük Durumu Tespiti Iyi mi Yapılır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir