Mama ve Bez Yardımı İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Mama ve bez desteği, toplumsal devlet ilkesi doğrultusunda toplumsal yaşamın her kademesine yapmış olduğu üstün dereceli destek ve yardımlarını her alanda ve her geçen gün arttıran devlet kurumları tarafınca halk içinde pek de bilinmeyen bir yardım olmakla beraber bu yardımların en ilgi çekicilerinden birini oluşturmaktadır. Desteğin kapsamı değişkenlikler içerebilse de bilhassa gelecek dönemde bu desteğin daha da yaygınlaştırılması umut ediliyor.

Mama ve Bez Yadımı Nedir?

Çoğul gebelikler başta olmak suretiyle, yeni çocuk sahibi olan ve maddi yetersizlikler yaşayan ailelere devlet tarafınca mama ve bez yardımı adı altında çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Bilhassa 2015 sonrasında dünyaya gelmiş her bebek esasen doğum yardımı adı altında bir defaya mahsus doğum yardımı alıyor olsa da bunun haricinde bebeğin temel gereksinimleri olan mama ve bez masraflarının karşılanması da aileler için oldukça önemlidir. Yeni doğan bebeğe bez ve mama yardımı olarak da nitelendirilebilen bu yardım başta muhtaç aileler olmak suretiyle hane gelir toplamı belli bir rakamın altında olan ailelere de verilmektedir. Aynı şekilde çoğul gebeliklerde, ilgili bakanlığa (Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı) ve SGK‘ya meydana getirilen başvurularda ki yıl süreyle aylık tutarlar dahilinde mama ve bez yardımı yapılmaktadır.

Yeni Doğan Bebekler İçin Verilen Yardımlar:

Halk içinde süt parası, doğum parası, süt bedeli ve doğum yardımı olarak da vasıflandırılan bu yardımlar koşulsuz şartsız tüm ailelere verilen bir yardımdır. Bez yardımı nereden alınır sorusundan ilkin yeni doğum yapmış bir anneye ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve ondan sonra doğacak her bir çocuk için de 600 TL nakdi yardım yapılmakla beraber, 2021 yılı için belirlenen süt yardımı parası tutarının da 149 TL olduğu belirtilmelidir. Bu yardımların bir özelliği de hiçbir vergi kesintisine doğal olarak olmaması ve hiçbir şekilde bir borç için icra edilememesidir. Bu yardım için annenin doğumu takip eden altı ay içinde Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneklerine bizzat ya da elektronik ortamda yapacakları başvuruların derhal arkasından PTT şubeleri vasıtasıyla ödenmektedir.

Yılı Bez Ve Mama Yardımı:

Bebek bez parası olarak açıklanan yardım da yukarıdaki yardımla benzerlikler içerde de doğum yardımı her çocuk için yalnız bir defaya mahsus olarak alınabilse de bez ve mama yardımı doğumu takip eden iki yıl içinde aylık olarak alınabilir. Bunun için bebeğin anne ya da babasının gelir durumlarını gösteren belge, (var ise) kimlik belgesi ve bebeğin T.C kimlik numarasının üstünde olduğu nüfus cüzdanıyla beraber SGK il ve ilçe merkezleri ya da Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlık’larına müracaat yapmaları gerekmektedir. Meydana getirilen incelemeler sonucunda en geç 30 gün içinde sonuçlandırılan başvurular için bebeğin anne ya da babasına aylık bez ve mama parası ödeneği ayrılmaktadır. Bu ödenek miktarı 2021 yılı için maksimum 239 TL olarak belirlenmiş olsa da meblağ üstünde yıl sonuna kadar yine bir düzenleme yapılması beklenmektedir.

Bez ve Mama Yardımı Öteki Yardımlarla Karıştırılmamalıdır?

Aslen bebekler için bu yönde meydana getirilen yardımın bir dengi bulunmasa da bez ve mama yardımı başvurusu doğum yardımı ile karıştırıldığı görülmektedir. Ek olarak bakıma muhtaç durumdaki yaşlı vatandaşlar için de bez yardımı adı altında bir toplumsal hizmet daha bulunmaktadır. Bez parası yardımı sorgulama için belli bir web sitesi ve yöntem bulunmamakla beraber, müracaat sonucu kişilerin cep telefonlarına SMS olarak gönderilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ölüm Yardımı Ödeneği Kimlere Ödenir?

Rapor Parası Nereden Alınır?

Süt Parası Başvurusu Süt Parası Nasıl Alınır

tıkla sorunu sor

Mama ve Bez Yardımı İçin Nereye Müracaat Yapılır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


6 comments

  1. Selamun aleyküm. Hayırlı akşamlar. 3 aylar mübarek olsun. Allah Ramazan ayını görmeyi nasip etsin. 2 yaşında bebeğim var. İş veren müşteri gelmiyor, para kazanmıyoruz demiş. Çıkarmış eşimi. İş kura gittik, işsizlik maaşı baş vurusu yapmak için. Sigortalı olarak 700 gün çalışmış olması gerekiyormuş. Sigortalı olarak 350 gün çalışmış. İşsizlik maaşı vermiyorlar. Eşimin boşanmış olduğu evliliğinden 3 tane çocuğu var. 3 tane çocuğu için her ay nafaka ödemesi gerekiyor. Cep telefonunu sat yazacaksınız. İletişim kurmak için cep telefonu kullanmak zorundayım. Allah rızası için destek olurmusunuz?

  2. Eşim 2 milyar 300 TL maaş ile çalışıyor. İkamet ediyor olduğumuz daire kira. Elektirik faturası, su faturası, mutfak masrafı. 15 aylık bebeğim var. Bebek bezi, ıslak mendil, erzak ihtiyacım var. Para istemiyorum. Dolandırıcı değilim. Allah korkusu olan insanım. İnsanın başına her şey geliyor. Düşmeyen Allah’tır. Allah rızası için destek olurmusunuz?

  3. Benim 2yadinda kızım var bizim bebek bezi ve süte ihtiyacımiz var virus nedeniyle eşim calismiyorrr lütfen yardım edin

  4. eşim işsiz evimiz kira çocuğumun mamasını ve bezini alamıyoruz yardımcı olurmusunuz

  5. Benimde ihtiyacım var sosyal hizmetten aldım yardım yetmiyor evim kira eşimden boşandım ikitane oğlum var kıyafet çocuk için beze ihtiyacım var yardımcı olurmusunuz allah rızası için

  6. İyi günler ben vesile ilhan Antalya murat paşa güzel oba mahallesi de oturuyorum eşim yemmiye işine gidiyor bir yaşında kızım var gerçekten çok kütü zaman geçiyoruz maddi sıkıntıdayiz sizden kızım için bez mama yardımı istiyorum neolurrrr ona alamıyorum sikintidayiz hiç bir gelirim yardımın yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir