Memur Babaya Yarı Zamanlı Çalışma Fırsatı

Ülkemiz şartlarında eşlerin beraber çalmış olduğu ve çocuk sahibi olan yada olmak isteyen çiftlerimiz ciddi sıkıntılar yaşamaktadır. Çocuk sahibi olan çiftlerimizden bayanların kullandığı doğum iznin bitmesi üstüne kullandıkları yarım günlük süt izinleri ile evlatlarının yanlarında kalabiliyorlar. Sadece belli süre sonrasında süt izninin bitmesiyle aslolan sorun baş göstermektedir. Çocuğa kimin bakacağı mevzusunda yaşanılan sıkıntıları ya eve alacakları bakıcı yâda babaanne, anneanne ile bu işi çözüme kavuşturmaya çalışmaktadırlar. Kendi şehrinden değişik şehirde vazife icra eden eşler ise bakıcı bulmakta zorlandıkları için mecburen ufak yaşta olsa dahi çocuklarını kreşlere göndermek zorunda kalıyorlar. Son zamanlarda gündemde olan işyar babaya yarı zamanlı emek harcama fırsatı babalara büyük bir imkân sağlamaktadır.

Çocuk olduktan sonrasında 672 sayılı kanuna bakılırsa baba 10 gün izin kullanırken, işçi kanunlara doğal olarak bulunan işçiler için babalık izni 5 gün olarak belirlenmiştir. Ek olarak çocuğunun hastalığı durumunda yıl içinde 10 gün izin kullanmak hakkı bulunmaktadır. Bununla beraber anneye hamilelik öncesinde ve sonrasında da izin verilmektedir. Hamileliğini son 8 haftası ile doğumdan sonraki 8 hafta süresince izne ayrılabilmektedir. Bununla birlikte 6 ay süresince parasız izne ayrılma hakkı bulunmaktadır. Bundan sonraki süreçte çocuğunun 1 yaşına gelene kadar günlük 1,5 saat emzirme hakkı bulunmaktadır. Bu emzirme hakkını ister {özel sektör} ister kamuda çalışsın verilemek zorundadır. Bunlar kafi bulunmadığı düşünülerek işyar babaya yarı zamanlı emek harcama fırsatı gündeme gelmiştir.

Yeni Yönetmeliğin Getirdikleri İle Işgören Babaya yarı Zamanlı Emek harcama Fırsatı

Yeni yönetmeliğin en büyük faydası anneler için tanınan yarımgün emek harcama fırsatının babalara da tanınmasıdır. {Özel sektör} yada kamuda çalışan tüm babalar bu haktan yararlanacaklardır. 10 Şubat 2016 tarihinde gösterilen 6663 sayılı kanun yasalaşmasıyla çalışanlar ve işverenlerin aklında da birçok sual oluşmaya başladı.

 • En mühim sorunlardan bir tanesi olarak görünen doğum iznine ayrılan eşinin maaşı yatmakta iken bulunmuş olduğu ilin vazife süresi ile aşama ve kademesi doğum izninde bulunmuş olduğu süre zarfında durmaktaydı. Artık bu yasa ile bu mesele ortadan kalkmış durumdadır.
 • Doğum iznine ayrılan eşin hakkından herhangi bir yitik yaşanmamaktadır. Bilhassa vazife süresine bağlı vazife icra eden memurlar bu hak kaybını yaşamamış olacaklardır. Işgören babaya yarı zamanlı emek harcama fırsatı ile mevzularda bu yönetmelikte yer bulmuştur.
 • Doğum öncesi alınan 8 haftalık doğum izni içinde erken doğum olması halinde doğum sonrası 8 haftalık izin süresi adım atar ve erken doğumdan meydana gelen iznin yanması sonraki izne dâhil edilmezdi. Sadece bu yönetmelikle artık bu mümkün hale gelmiş olarak doğum öncesi kalan haftalar doğum sonrasına eklenmektedir.
 • Doğum icra eden anneye isteği üstüne birinci doğumunda 2 ay, ikinci doğumunda 4 ay, üçüncü doğumunda 6 ay süresince yarı zamanlı emek harcama hakkı bulunmaktadır. Burada yalnız bayanların doğumuna bakılırsa hak verilmiştir.
 • Işgören babaya yarı zamanlı emek harcama fırsatı ile ilgili olarak çocuğunuzun ilköğretim çağına gelene kadar yarı zamanlı emek harcama fırsatı bilinmektedir. Sadece bu emek harcama esnasında maaşlarının yarısını alırlar. Ek olarak aşama ilerlemesinde yıl süresince alacağı kademeyi alamayarak yarım zamanlı çalmış olduğu süre esas alınarak hesaplanır.
 • Çocuk evlat edinmeniz durumumda ise eşiniz çalışsın yada çalışmasın sekiz haftalık izin uygun bulunmuştur. Bu durum evladı evlatlık aldığınız günden itibaren başlamaktadır.
 • Babanın sigortalı yada kendi işini yapmasında bile evladı olması durumunda süt parası almaktadır. Eşi çalışmayan kişilerin süt parası alması için 120 gün sigorta priminin olması gerekmektedir.

Işgören Babaya Yarı Zamanlı Emek harcama Fırsatı Avantajları ve Dezavantajları

Işgören babaya yarı zamanlı emek harcama fırsatı yönetmeliği yeni getirmiş olduğu avantajları olmasıyla birlikte dezavantajlarının da olduğu bir gerçektir. Daha ilkin anneler verilen bu hak babalara da tanınmış olduğu büyük avantajlar sağlamış olduğu kesindir.

 • Sadece yarım zamanlı çalıştığınız dönemlerde maaşlarınızda kesintiler olmasıyla birlikte aşama ilerlemesinde de kesinti olacaktır. Kısaca 400 TL maaşla çalışan bir baba iki yıl süresince yarı zamanlı çalmış olduğu vakit 2000 TL maaş alacaktır. Ek olarak her yıl alacağı kademeyi iki yılda bir alacaktır. Bu durum yalnız memurlarda geçerli değildir.
 • Ek olarak eşi çalışmayanlar bu fırsattan yaralanamayacaktır.
 • Gene hususi sektörde çalışan ve bu haktan yararlanmak isteyenlerin maaşlarında da kesinti olacaktır.
 • Bunun yanında bilinmesi ihtiyaç duyulan hususlardan bir tanesi de; Hususi sektörde çalışan ve doğum sonrası yarı zamanlı ücret almak isteyen bayanların doğumdan önceki süreçte 600 gün işsizlik priminin bulunması gerekmektedir.

Bu fırsattan yararlanmak isteyen babaların aynı çocuk için müracaat etmemiş olmaları gerekmektedir. Çocuğun sıhhatli doğması ve kendisinin yada eşinin doğum yapması gerekmektedir. Işgören babaya yarı zamanlı emek harcama fırsatı yönetmeliğinden yararlanmak isteyen babalar bunu durumu dilekçe ile bulundukları işyerlerine müracaat etmeleri gerekmektedir. Kurumu tarafınca yapılacak araştırma sonucunda emek harcama esasına bakılırsa günlük emek harcama saatleri ayarlanarak, mesaisinin başlangıç ve bitiş zamanları belirlenir. Burada yapmış olduğu iş göz önüne alınarak planlama yapılmaktadır. Meydana getirilen planlamaya bakılırsa haftanın 3 günü ve 8 saati geçmeyecek şekilde ayarlama yapılır. Haftalık emek harcama saatinin yarısı olarak hesaplama yapılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Işgören babaya yarı zamanlı emek harcama fırsatı anne ve babalar için en büyük kolaylığı sağlayacağı kesindir. Bu sayede devamlı evlatlarının yanlarında bulunma imkânı kabul eden anne babalar çeşitli alternatifler aramak zorunda kalmayacaklardır. Bir ihtimal birazcık maddi anlamda sorun yaşayacak olabilirler sadece dünya kıymetli evlatları için buna katlanmak zorunda kalacaklardır.

tıkla sorunu sor

Işgören Babaya Yarı Zamanlı Emek harcama Fırsatı İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir