Memur Emeklilerin Kazanımları Nelerdir?

Işgören, kamu ve kamu kurumlarında, devlet dairelerinde aylık maaş sistemiyle çalışanlardır. Işgören olmanın getirmiş olduğu avantajlardan faydalanmaktadırlar. Işgören emeklisi de kamu ve kamu kurumlarında, devlet dairelerinde emekli olana kadar kısaca emeklilik için lüzumlu olan primi doldurana kadar çalışıp emekliliğe ayrılan kesimdir. Emekliler, işyar emeklisi, Bağ-Kur emeklisi şeklinde ayrılarak değişik şekillerdedir.

Öğretmen, mühendis, hekim, akademisyen, hizmetli, albay, hemşire, sürücü, imam, avukat, müsteşar işyar sınıfına girmektedir. Bu mesleklere haiz memurların emek harcama hayatları süresince maaşları her birinden farklıdır. Aynı şekilde bu memurların zamlı aldıkları maaşlar da birbirinden farklıdır. Dolayısıyla işyar emeklilerin maaşları da birbirinden tamamen farklıdır ve emekliliklerine aldıkları zamlar da oldukça farklıdır. Işgören emeklilerin son dönem maaşları düzeltilmeye çalışılmaktadır. Işgören emeklilere verilen zamlar da iyileştirmeye yönelik görünmektedir.

Emekli memurlara ikramiye ne süre verilmektedir? Işgören emeklilere ikramiye bayram şeklinde hususi günlerde verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Türkiye’de ortalama 408 bin işyar emeklisi bulunuyor. 30 yıldan fazla çalışan işyar emeklilerin ikramiye hesaplamaları hakkında olan mesele çözülmüştür. Buna yönelik olarak 100 TL ödeme yapılacak.

Işgören emeklileri Işgören-Sen çalışmalarından, düzenlemelerinden de pozitif yönde yönde katkılar almaktadır.

2016 yılı işyar emeklisi maaşı yüzde 19,1 oranında artış göstermişti. Ek olarak toplu sözleşme ile de memurlara bir ekip toplumsal haklar getirilmişti.

Işgören emeklisi 2017 maaşı ise yüzde 4 toplu sözleşme zammı, yüzde 2.92 enflasyon farkı alacağı belirlendi. Işgören emeklileri son zamsız maaşlarını Ramazan Bayramı öncesi almışlardı. İlk zamlı maaşlarını ise Temmuz 2017 tarihinde aldılar. Bu zamlara kadar en düşük işyar emeklisi maaşı bin 750 civarında idi. Bu en düşük işyar emeklisi maaşı yeni düzenlemedeki yeni farkla beraber bin 871 TL’ye yükseltildi. Şu demek oluyor ki yüzde 6.92 oranında bir artış yapılmış oldu. Işgören emeklileri bu zamlı maaşları Ocak 2021 evveliyatına kadar almaya devam edecek olup Ocak 2021’den itibaren yeni zamlı maaşlarını almaya başlayacaklar.

Memuriyet hayatında aralıksız olarak 10 yılı tamamlayan memurlar yeni düzenleme ile emeklilik için geri kalan süreyi kendi istekleri doğrultusunda emek vermeden isteğe bağlı sigorta ile doldurarak yaş şartını da sağladıkları süre emekli olabilirler.

tıkla sorunu sor

Işgören Emeklilerin Kazanımları Nedir? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir