Memur Eş ve Çocuklarına Aylık Bağlanma Şartları

Vatanımızda kamu kapsamında birçok devlet memuru vazife almak ve bu devlet memurlarına kanunlar kapsamında çeşitli haklar bilinmektedir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda devlet memurları ile ilgili bilinmesi ihtiyaç duyulan her türlü informasyon yer verilmiştir. Aylık ve maaş durumları da buna dahildir. Bu kanun kapsamında memurun vefat etmesi durumunda geride kalanlara maaş bağlanabilmektedir. Ikimiz de bu yazımızda işyar eş ve çocuklarına aylık bağlanma şartlarını açıklayacağız.

Devlet memurları, işyar olabilmek için ilk olarak bir eğitim derecesini bitirmeleri gerekmektedir. Daha sonrasında ise Kamu Mensubu Seçme Imtihanı’na girerler ve belirli bir puan aldıkları takdirde tercih döneminde tercih yapabilirler. Tercihlerin açıklanmasından sonrasında yerleşen kişilerin aday memurluk süreci adım atar ve bundan sonrasında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa bağlı olarak çalışan bir devlet memuru sayılırlar.

Devlet memurlarına bu kanun kapsamında birçok hak tanınmıştır. Bazı durumlar sonucu kullanabilecekleri mazeret izinleri bunlardan bir tek birisidir. İzinlere ek olarak memurların vefat etmesi durumunda da geride kalan aile üyelerini kapsayan haklar da bulunmaktadır.

Işyar ferdin vefatından sonrasında geriden kalanlara dul ve yetim aylığı bağlanabilmektedir. Işyar eş ve çocuklarına aylık bağlanma şartlarının ise sağlanması ön koşuldur. Fakat işyar eş ve çocuklarına aylık bağlanma şartlarına geçmeden ilkin dul ve yetim aylığının tanımlamalarına bakmakta yarar var.

Dul ve Yetim Aylığı Nedir?

Işyar eş ve çocuklarına Aylık bağlanma şartlarının kapsamında bu kişilere dul ve yetim aylığı ödemesi yapılmaktadır. Dul ve yetim aylığı, vefat etmiş olan bir devlet memurunun geride kalan eşine, çocuklarına, annesine ve babasına bağlanan aylık ödenekler olarak tanımlanabilir. Bu dul ve yetim aylıkları Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı kanunu kapsamında düzenlenmektedir. Bu kapsamdaki dul ve yetim aylığının ödemesi ve miktarı bireyler içinde farklılık gösterebilmektedir. Bunun sebebi de işyar eş ve çocuklarına aylık bağlanma şartlarının değişken olmasıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Işyar eş ve çocuklarına aylık bağlanma şartları kapsamında ilk olarak vefat eden memurun eşine verilen maaşın şartlarına bakalım. Vefat etmiş olan memurun eşinin dul aylığı alması için sonradan yeniden evlenmemesi gerekmektedir. Eğer dul eş evlenirse dul aylığı kesilir ve ödenmez. Işyar eş ve çocuklarına aylık bağlanma şartları kapsamında dul aylığının miktarı da eşin çalışıp çalışmıyor olmasına bağlı olarak değişmiş olur.

Işyar eş ve çocuklarına aylık bağlanma şartları kapsamında vefat eden memurun çocuklarına da maaş bağlanmakta ve buna yetim aylığı denmektedir. Yetim aylığı için de belirli şartların sağlanması gerekmektedir. Yetim aylığı, çocuğun kız ya da adam olmasına gore de değişkenlik göstermektedir.

İlk olarak işyar eş ve çocuklarına aylık bağlanma şartlarından yetim aylığı için kız ufaklıklara yetim aylığı bağlanma şartlarına bakalım. Kız çocuğunun yetim aylığı alabilmesi için vefat etmiş olan ebeveynin hizmet süresinin 10 seneden fazla olması gerekmektedir. Ek olarak kız evladı nikahlı durumdaysa ve devlet memuruysa da yetim aylığı alamamaktadır. Evvelinde yetim aylığı alan kız evladı evlenirse ya da devlet memuru olarak atanırsa yetim aylığı kesilmektedir. Kız çocuklarına yetim aylığının ödenmesi 18 yaşına kadar şartsız olsa da sonrasında muhtaçlık sınırına gore ödeme yapılmaktadır.

Adam çocuklarda da yaş sınırı bulunmaktadır. Buna gore adam ufaklıklara da 18 yaşına kadar yetim aylığı şartsız ödenmektedir. Fakat sonrasında orta öğretimde eğitim görmekte olanlara 20, yüksek öğretimde eğitim görenlere ise 25 yaş dolana kadar yetim aylığı ödemesi devam eder. Yaş dolunca ise aylıklar kesilmektedir.

Işyar eş ve çocuklarına aylık bağlanma şartları bu şekildedir. Dul ve yetim aylığı ölüm geçmişine istinaden anneye ve ufaklıklara bağlanmaktadır. Dul ve yetim aylığının miktarı da önemlidir. Buna gore dul ya da yetim kalan şahıs bir kişiyse ödenen miktar devlet memurunun maaşının %50’sini geçmemektedir. Eğer dul ve yetim kalan sayısı 2 ise bu oran %80 ve üç şahıs ise %100 olarak belirlenmiştir.

tıkla sorunu sor

Işyar Eş ve Çocuklarına Aylık Bağlanma Şartları İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir