Memurlara Yıllık İzin Müjdesi

Memurların mevcut yasaya gore dinlence günleri izinden sayılıyor. Dini ve ulusal bayramlarda memurların kullanmış oldukları izinlerin senelik izinden sayılıp sayılmayacağı devamlı tartışılan bir mevzu. Işyar temsilcileri mevzuyu artık ciddi bir halde gündemine aldı. Besin Ziraat ve Hayvancılık Bakanlığı kurul toplantısında gündeme gelen memurların izin sürelerinin Cumartesi Pazar, Dini ve Ulusal Bayramlar’ a denk gelen günleri senelik izinden sayılmaması mevzusu Kamu Mensubu Danışma Kurulu’na götürüldü. Kurul mevzuyu değerlendirip komisyonda görüşülmesine karar verip, yürürlüğe girmesi halinde 2 milyon 450 bin işgören daha çok izin kullanabilecek.

Vatanımızda Hangi Günler Resmi Dinlence ?

Türkiye’de dini ve ulusal bayramların yanında son yıllarda meydana getirilen düzenlemelerle beraber ülkemiz için büyük öneme ve değere haiz olayların anılması için yeni resmi dinlence günleri de eklendi. Resmi dinlence günleri nedir?  Ulusal bayramlarımız olarak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Mustafa Kemal Atatürk’ü Anma Gençlik ve spor Bayramı ve 30 Ağustos Zafer Bayramı; Dini bayramlarımız olarak Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı resmi dinlence kabul ediliyor. Bu bayramalar haricinde mevcut yasada yürürlükte olan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü, ve 1 Ocak Yılbaşı da resmi dinlence günlerimizden.

Memurlar Kaç Gün Senelik İzin Kullanabiliyor ?

Mevcut yasada memurlar, 1 yıldan 10 yıla kadar olan memurlar 20, 10 yıllıktan fazla olan memurlar 30 gün senelik izin kullanabiliyor. Gündeme gelen düzenleme yasalaşırsa 1 haftalık (7 gün) senelik izne çıkan bir işgören haftalık dinlence günlerinin izin günlerinden sayılmaması ile beraber 9 gün izin kullanacak. Senelik izin sürelerinin bir tek iş günlerinden ibaret olması memurlar tarafınca heyecanla umut ediliyor.  Memurların izin sürelerinin uzamasının Ülke Turizmine de katkıda bulunacağı öngörülüyor.

Sponsorlu Bağlantılar

tıkla sorunu sor

Memurlara Senelik İzin Müjdesi İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir