Merak Edenler İçin KOSGEB Kredi Alanların Yorumları

KOSGEB Kredi Alanların Yorumları

KOSGEB ile kendi işini oluşturmak isteyen tüm girişimciler ve mevcut işini büyütmek isteyen şirket yada şahısların son zamanlarda KOSGEB hakkında daha oldukca araştırma ve müracaat yapması öne çıkmaktadır. KOSGEB desteğinden faydalanan tüm girişimci ve yatırımcılar kısa zamanda başarıya ulaşabilmeleriyle de tanınmayı başarmışlardır. KOSGEB kredi alanların yorumları ile bu destekten yararlanmak isteyenleri sayısı daha da artacaktır.

KOSGEB Kredisi Almanın Şartları

Kosgeb Kredisi; Bilim Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı Kosgeb Ufak ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığınca verilen krediler olarak tanımlanır. Ilk olarak 50 bin TL hibe ile 100 bin TL geri ödemesiz kredi destekleri verilmektedir. Kosgeb vasıtasıyla girişimcilik kredisi almak için bir tek KOSGEB tarafınca düzenlenen Girişimcilik Eğitimine katılmak gereklidir. 32 saat devam eden bu eğitim sonunda girişimcilere sertifikalar verilmektedir. İş oluşturmak isteyen girişimciler sertifikalarını aldıktan sonrasında KOSGEB’e müracaat yaparak bir biçim doldurmaları gereklidir.

Müracaat formunun doldurulmasından sonrasında müracaat yapanların işletmesini sektör, kar potansiyeli ve benzeri durumlara bakılırsa değerlendiren Kosgeb red yada kabul onayı verecektir. Talebi kabul edilen girişimci ise 90 gün içinde Kosgeb veri tabanına kayıt edilerek krediye hak kazanacaktır. Arkasından girişimci bir taahhütname imzalayacak ve 90 gün içinde bu süreçleri tamamlamayan girişimcilerin talepleri ise otomatikman reddedilecektir. Her girişimci en fazla 3 kez destek başvurusu yapabilirken bir tek 1 kez girişimcilik destek programından yararlanabilecektir. Kosgeb kredi alanların yorumları içinde en oldukca yorum alan müracaat ve kabul sürecinin girişimciler için mühim bir adım olduğudur.

KOSGEB

Kosgeb kredi alanların yorumları içinde genel anlamda bu kredinin başvurudan sonrasında kazanılması süreci dikkat çekmektedir. Kosgeb tarafınca meydana getirilen desteklemeler sonrasında, destek almaya hak kazanan girişimciler Kosgeb yetkileri tarafınca 3 yıl süresince denetlenmektedir. 3 yıl süresince düzgüsel şartlarda işletmenizi kapatmamanız lüzumlu olurken batkı vb. muhteşem şartlar bu kapsamda değildir. Girişimci tarafınca herhangi bir halde Kosgeb tarafınca alınan kredi ile satın alınan tüm malzemelerin satılması, kötüye kullanılması ya da herhangi bir fena niyetli davranışın oluşmasında Kosgeb tarafınca verilmiş olan krediler yasal faizi ile beraber girişimciden öğrenim edilmektedir. Bu paranın devlete geri ödenememesi durumunda da icra ile öğrenim yoluna başvurulmaktadır.

Mühim!  KOSGEB’den Esnafa Hususi İşyeri Açma TEŞVİK KREDİSİ

KOSGEB Kredisi İle Başarı göstermiş Olanlar

Kosgeb kredisi ile işini kuran girişimcilerin büyük bir çoğunluğu işini büyütürken pek oldukca kişiye de istihdam sağlamaktadır. Mesela; Gülfer Kızılçay isminde bir girişimci 43 bin TL’lik bir KOSGEB kredisi ile kendi işinin patronu olurken tarlasından toplamış olduğu samanları işleyerek, yurtdışına ihraç etmeyi başarmıştır. Noel çelenkleri ve kuru çiçek imalatında kullanılan samanları Avrupa ülkelerine satan Gülfer Kızılçay, işçileriyle beraber imalat hayata geçirmeye devam etmektedir. Kosgeb kredi alanların yorumları tüm girişimciler ve girişimci adayları için dikkat çekerken Kosgeb kredilerinin kendi işini oluşturmak isteyenler için büyük bir kaynak bulunduğunu belirten Kosgeb’li işletmeciler, bu desteklemelerle beraber daha kolay ve sağlam kaynaklı bir iş sahibi olabilmenin mümkün bulunduğunu belirtmektedirler.

Kosgeb yardımıyla yatırımlarını genişleten ve işletmelerini büyüterek istihdam elde eden işletmeciler ise KOSGEB kredi alanların yorumları içinde dikkat çeken ayrı bir öneme sahiptirler. Kosgeb yardımıyla ameliyathane terlikleri üretimi işini genişleten Gökçen Bahadır Darı; aile şirketinden ayrılarak kendi şirketini oluşturmayı başaran bir girişimcidir. Türkiye’nin en büyük tıbbi aletler imalatçısı olan Bahadır Tıbbi Aletler şirketinın 2. nesil sahibesi olan Gökçen Bahadır Darı, kosgeb yardımıyla işini süratli bir halde büyüterek genişleten girişimciler içinde yer almayı başararak yüksek ihracat sayıları ile de dikkat çekmektedir.

Bundan önceki yazımız olan KOSGEB 50 Bin TL Kredi Başvurusu 2021 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir