Meslek Odaları Nedir? Ne İşe Yararlar?

Meslek Odaları; vatanımızda ve dünyada etken olarak hizmet vermekte olan meslek odaları senelerdir bünyesinde bulunan birçok kuruluşa hizmet vermektedir. Halen birçok şahıs tarafınca meslek odaları nedir ve ne işe yaradıklarını bilen yoktur. Aslen üyeleri tarafınca bile ne işe yaradıklarını halen bilende bulunmayan meslek odaları; bünyesinde yer edinen tüm üyelerin sesi konumundadır.

Üyelerinin her türlü gereksinimlerini karşılama, sektör olarak yapılacak olan değişiklerin onaylanması ve neler yapılabileceği, meslek çıkarlarını koruma ve sektörün içinde yer edinen firmaların birbirleri ile her daim kontakt içinde olmalarını sağlamaktadır.

Hükümet’in yapacağı bir değişim paketinde sektöre ne benzer biçimde artılarının yada eksilerinin olacağı mevzusunda meslek odaları söz sahipliği yapmaktadır.

Meslek odaları ne işe yarar sorusun yanıtı olarak bilhassa bağlı bulunulan yasa ve kanunlara bakılırsa üyelerinin dikkat etmesi ihtiyaç duyulan noktaları fazlaca iyi irdelemektedir. Yapılacak olan yanlışların neticesinde ne benzer biçimde problemler ile karşı karşıya kalınabileceği mevzusunda dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan noktaları meslek odaları üyelerine yansıtır. Meslek odalarının gerçekleştirmiş olduğu işlemlerden biri de üyelerinin talep ve isteklerine çözümler sunmalarıdır. Bilhassa meslek odasının uygulamaya koymak istediği bir ekip hususları üyelerin karşılayamayacak durumda olmasını meslek odaları dikkate alması gerekmektedir. Yapılacak olan istişare toplantıları ile ortaya konulması gerekmektedir. Aksi halde konuşulmadan dayatma politikası ile ortaya konulacak olan bir sistemin ne kadar geçerli olacağı tartışılacak olan mevzular arasındadır.

Meslek odaları nedir sorusu ile başladığımız yazımız ile ilgili olarak bilhassa meslek odasının yönetim ve öteki kurullarının üye seçiminde bir ekip hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Yapılacak olan seçimlerde her üyenin söz sahibi olabilmesi noktasında objektif bir uygulama yapılması gerekmektedir. Her insanın temsil edilmesinin zor olduğu noktalarda demokratik yollarla seçim yapılması ve temsil sayısının arttırılması noktasında da gerekenin yapılması gerekmektedir. Meslek odalarının ne işe yararlar sorusuna verilebilecek en iyi cevap bu olsa gerektir. Yönetim kademesine getirilecek olan kişilerin temsil yeterliliğine ve objektif davranmasına itina göstermeleri gerekmektedir.

Bundan önceki yazımız olan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer? Düşer? 2021 [Çözüldü.] başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir