Motor Ehliyeti

Yeni yasa ile gelen 01.01.2016 tarihindeki yönetmeliğe nazaran motor ehliyetinin adı farklılaştı. Ek olarak A sınıfı yeterlik için 2 yıl (24 yaşından büyük olan kişiler için bu koşul aranmaz) tecrübe lüzumlu kılındı.

 

Yeni Yasa Motor Ehliyeti

Eski yönetmeliğe nazaran yalnızca A1 ve A2 sınıfı ehliyetler varken yeni yasa ile M, A1, A1, A şeklinde sınıflara ayrılmıştır.

M derslik sürücü belgesi, motosiklet (moped) kullanacak olanlara verilir. 2, 3 yada 4 tekerlekli olarak değişim gösterebilmektedir. Yaş bakımından kişinin minimum 16 yaşlarında olması gerekir. Motor ehliyeti olan kişiler, sınıfı ne olursa olsun motorlu bisiklet kullanabilirken ehliyeti olmayanlar kullanamamaktadır, bu kişilerin minimum M sınıfı yeterlik almalar gerekir. Yönetmeliğe nazaran “Azami hızı saatte 45 kilometreyi, içten yanmalı motorlu ise silindir hacmi 50 santimetreküpü, elektrik motorlu ise azami devamlı güç çıkışı 4 kilovatı geçmeyen iki tekerlekli motorlu bisiklet” şeklinde ifade edilmektedir.

A1 sınıfı sürücü belgesi, 2 tekerlekli yada 3 tekerlekli olmak suretiyle özelliklerine nazaran farklılıklar izah edebilir. A1 sınıfı sürücü belgesi olan kişiler ek olarak motosiklet kullanabilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

  • 2 tekerlekli olan motosikletler için silindir hacmi en fazla 125 santimetreküp, gücü sınır olarak 11 kilovatı aşmayan, kv/kilogram
  • 3 tekerlekli olan motosikletler için gücü sınır olarak 15 kilovat olarak belirlenmiştir. Minimum 16 yaşlarında olma şartı aranır.

A2 sınıfı sürücü belgesi2 tekerlekli yada 3 tekerlekli olmak suretiyle özelliklerine nazaran farklılıklar izah edebilir. A2 sınıfı sürücü belgesi olan kişiler ek olarak motor bisiklet ve A1 sınıfı araçları kullanabilirler.

  • 2 tekerlekli olan motosikletler için gücü sınır olarak 35 kilovat olan, kv/kilogram
  • 3 tekerlekli olan motosikletler için gücü sınır olarak 15 kilovat olarak belirlenmiştir. Minimum 18 yaşlarında olma şartı aranır.

A sınıfı sürücü belgesi, en geniş kapsamlı yeterlik sınıfıdır ek olarak 2 tekerlekli yada 3 tekerlekli olmak suretiyle özelliklerine nazaran farklılıklar izah edebilir. A sınıfı sürücü belgesi olan kişiler ek olarak motor bisiklet, A1 ve A2 sınıfı araçları kullanabilirler.

  • 2 tekerlekli olan motosikletler için gücü sınır olarak 35 kilovatı aşan, kv/kilogram>0,2 olacak şekilde belirlenmiştir.  Minimum 20 yaşlarında olma şartı aranır.
  • 3 tekerlekli olan motosikletler için minimum 21 yaşlarında olma şartı aranır. Ek olarak 2 yıl süreli tecrübeli olmak gereklidir.

Motor Ehliyeti ve Eğitim Süreci

Motor ehliyeti için eğitimlerin ilk süreci, genel olarak motoru tanıma, el-göz ve motor faaliyetlerini koordine etme, motor sürerken denge sağlama şeklinde eğitimlerdir. Ekipmanlarının da anlaşılması, motor tiplerinin öğrenilmesi üstüne motor üstünde ergonomik yapılmaya başlanır. Amaç adaya sürüş deneyimi katmaktır.

Koruyucu Elbiseler-Sürüş Öncesi Kontroller

Motor sürücülerini kendilerini motor sürüşü esnasında güvence altına alabilmesi için vücudu saran giysiler giymeleri gerekir. Tercihen dar paça pantolonlar, motora uygun çizmeler seçilebilir. Ek olarak kask ne olursa olsun dikkatsizlik edilmemelidir.

Kontrolleri yapmayı alışkanlık haline getirmiş bir motor sürücüsü, kazalara yol açan pek oldukça nedenin önüne geçer ve güvenli bir sürüş geçirir. Bunun için bakılması gerekenler yakıt seviyesine, motor yağına, lastiklerde bulunacak herhangi bir kesik olmamasına dikkat edilmeli, jantlar bakılmalı, zincir yağlı olmalı, motorda herhangi yağ kaçağı olmamalı, fren ve debriyajın balatalarının sınırlarının aşılmadığına güvenilir olunmalı, far-sinyaller-korna ve fren lambaları şeklinde tüm elemanlar muntazam çalışmalı ek olarak akü- ayna- civata ve somunların ayarları yapılmış olmalıdır.

 

tıkla sorunu sor

Motor Ehliyeti İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir