Nafaka Gelir Beyan Edilerek Bankadan Kredi Çekilir mi?

Kredi ve kredi kartları ile ilgili yeni düzenleme Başbakan tarafınca açıklandıktan sonrasında gene vatandaşlar olarak kredi hesaplamaları hayata geçirmeye başladık. Bilhassa bireysel gereksinim kredilerinde vadenin yine 48 aya çıkması hepimizi mevcut nakit gereksinimlerimiz için gene kredi çekmeye doğru yöneltti. Burada minik bir hatırlatma yapalım, bizce her ne olursa olsun mühim ihtiyaçlarınız haricinde krediden uzak durmak gerek, boş yere borçlanmamak gerek diye düşünüyoruz. Bugünkü yazımızda kredi çekme ile ilgili olarak oldukca kafa karıştıran bir mevzu olan nafaka gelir beyan edilerek bankadan kredi çekilir mi hususunda sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

Nafaka İle Kredi

Bildiğimiz suretiyle herhangi bir bankadan kredi başvurusu yapmak istediğimizde; bankaların bizlerden istediği ana belgeler içinde gelir belgesi bulunmaktadır.

Doğrusu banka aylık gelirinizin ne kadar bulunduğunu bilmek istemektedir. Şundan dolayı buna gore size kredi finansmanı verecektir. Aylık iade edebileceğiniz sayıları buna gore hesaplayacak, buradan da size verebileceği maksimum kredi miktarını belirleyecektir. Bir kişinin isterse aylık 10 bin TL geliri de olsa; bunu belgeleyemedikten sonrasında banka nezdinde hiçbir hükmü yoktur. Hatta bu kişinin kredi alması bile zora düşebilir. Bundan dolayı gelirin belgenebilir olması gerekmektedir. Belgelenebilen gelir derken; aylık maaş geliri, var ise kira geliri ( belgelenebilir olmalı mesela kira kontratı benzer biçimde), nafaka geliri, vs. öteki gelirler bu kapsamdadır.

Yazımızın aslolan mevzusu nafaka gelirine dönelim ve öncelikle nafakanın nedir tanımını yapalım.

Nafaka Nedir?

Nafaka; evli çiftlerin boşanması sonrası, bayanların ve evlatların bir güvencesi olarak, adamın aylık ödemesi ihtiyaç duyulan bir para olup, bu meblağ boşanma davasına bakan Aile Mahkemesi Hakimi tarafınca belirlenmektedir. Verilen mahkeme sonucu sonrası, gene kararda belirtilen vakit aralıklarında, nafaka parası tertipli olarak hanıma ve ufaklıklara adam tarafınca ödenmesi gerekmektedir. Ödenmediği takdirde mahkeme sonucu ile ilamlı icra takip edeni yapılabilir.

Nafaka Geliri ile Kredi Çekilir mi?

Nafaka geliri; belgenebilir bir gelir olduğundan kredi başvurularında değerlendirilmektedir. Nafaka diyince aklımıza 300 – 400 TL benzer biçimde azca tutarlar gelmektedir. Sadece her insanın almış olduğu nafaka bu kadar azca değildir. Aylık 10 bin – 20 bin TL nafaka ödemesine karar verilerek sonlandırılan evliliklerde bulunmaktadır. Bu aylık gelir ise bir çok çalışanın bile alamadığı bir tutardır. Hal bu şekilde olunca; aylık 10 bin – 20 bin TL nafaka geliri olan bir kişiye bankalar da kredi vermekte güçlük çıkarmayacaktır. Sadece nafaka geliri düşük olan kişilerin ise kredi kullanma durumları birazcık daha zor olacaktır.

Bir de burada minik bir ayraç açmak gerekirse; nafaka gelirine haciz koyulamadığı için bankalar nafaka gelirine gore kredi verirken, düzgüsel maaşlı gelire haiz bir kişiye gore daha titiz davranacaktır. Şundan dolayı kredinin geri ödemesinin yapılmaması halinde alacağını öğrenim için icra takibine başladığında nafakayı haczetmesi kanunen mümkün değildir.  Sadece borçlunun ödeme taahhüdünde bulunması durumlarında ise vaka değişmektedir. Bundan dolayı nafaka gelirlerine binaen kredi çekmek isteyen kişilerin aylık gelirleri yoksa bile en azından bir kefil ile müracaat etmeleri işlerini daha da kolaylaştıracaktır.

Bundan önceki yazımız olan Ziraat Bankası 180 Ay Vadeli Konut Kredisi %0,99 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir