Odeabank Bireysel Emeklilik

Günümüz standartlarında sürdürülen yaşam koşulları kişilerin emeklilik çağlarına geldiklerinde de sürdürmeleri ihtiyaç duyulan unsurlardandır. Emeklilik öteki çağlara nazaran daha rahat bir yaşam zamanlarıdır. Kişiler artık emek verme hayatlarını sonlandırmışlar ve emek verme hayatları süresince ödedikleri uzun vadeli sigorta kollarından olan yaşlılık sigortası yardımıyla emekli maaşı almaya başlarlar. Bu aşamada yalnızca Toplumsal Güvenlik Kurumu’nun kişilere bağlamış olduğu emekli maaşı yetmemektedir. Ikimiz de sizler için Odeabank bireysel emeklilik mevzusundaki bilgileri derledik.

Bireysel Emeklilik (Bireysel Emeklilik Sistemi) Nedir?

Bireysel emeklilik ya da bireysel emeklilik sistemi (BES) vatanımızda hemen hemen yeni yeni adımların atılmış olduğu bir sistemdir. Kişiler iş gücü piyasasına girip çalışmaya başladıkları andan itibaren esasından emeklilik dönemlerine yatırım yaparlar. Bireysel emeklilik sistemi ise devletin de içinde bulunmuş olduğu bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. BES kısaca bireysel emeklilik sistemi devlet tarafınca desteklenen bir uygulamadır. Bireysel emeklilik sistemine dahil olabilmek için kişilerin eylem ehliyetine haiz olması gerekir. Eylem ehliyeti 18 yaşını doldurmuş olan kişilerin kazanılmış olduğu bir ehliyettir. Vatanımızda bireysel emeklilik ve bireysel emeklilik sistemi yeni yeni oluşan bir kavram olduğundan vatandaşlar hemen hemen bu sisteme oldukca dahil olmamaktadırlar.

Bireysel emeklilik sistemi pek oldukca yönden avantajlıdır diyebiliriz. Mesela kişilerin emeklilik çağlarında Toplumsal Güvenlik Kurumu kişilerin emek verme hayatları süresince yatırmış oldukları uzun vadeli sigorta kollarından olan yaşlılık sigortasına bakarlar. Prim gün sayıları ve yatan sigorta maaşları üstünden kişilere emeklilik maaşı bağlanır. Fakat Toplumsal Güvenlik Kurumu’nun kişilere bağladığı emekli maaşı bir çok vakit kafi seviyede değildir. Bu yüzden pek oldukca şahıs emekli olduktan sonrasında da iş gücü piyasasına devam eder ve çalışırlar. Bu durumda bireysel emeklilik hizmeti devamlı daha avantajlıdır. Bu yüzden Odeabank da bireysel emeklilik kapsamında müşterilerine hizmet vermektedir.

Odeabank’ta bireysel emeklilik sisteminin kapsamı, özellikleri ve detaylarına açıkça belirtilmiştir. Odeabank’ta bireysel emeklilik sistemi gönüllü katılımın esas olduğu bir sistemdir. Günümüzde bireysel emeklilik sisteminin mecburi olacağına dair haberler çıksa da hemen hemen devlet tarafınca bu şekilde bir zorunluluk getirilmiş değildir. Bu yüzden bireysel emeklilik sistemine katılımda gönüllülük esastır. Odeabank’ta da öteki bankalar benzer biçimde bireysel emeklilik sistemine katılım yaşı 18’dir. Odeabank bireysel emeklilik mevzusundaki bir öteki nokta ise şudur: Odeabank çalışan ve bireysel emeklilik sistemine katılım göstermek isteyen bireylerin hangi iş kolunda ya da sigorta kolunda bağlı çalıştıklarına bakmaz. Kişilerin işçi, işgören ya da kendi adına ve hesabına bağımsız çalışan oldukları mühim değildir. Dileyen hepimiz bireysel emeklilik sistemine katılabilir.

Tüm bu ayrıntıların yanı sıra Odeabank bireysel emeklilik mevzusundaki bir öteki nokta ise, bireysel emeklilik sistemine katılacak olan kişiler yatıracakları tutarları kendileri belirler. Odeabank kişilere her ay yatırılması mecburi tutarlar belirtmez. Bunun yanı sıra Odeabank’a yatırılan bireysel emeklilik tutarları bireylerin isteği doğrultusunda onlara geri ödenebilir. Odeabank bireysel emeklilik, 2013 senesinde uygulamaya konmuş bir sistemdir. Ek olarak bu tarihten itibaren bireyler tarafınca ödenen bireysel emeklilik sistemi tutarlarının %25’i devlet tarafınca onlara geri ödenmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Odeabank Bireysel Emeklilik Avantajları

  • Ilk olarak Odeabank bireysel emeklilik sistemine katıldığınızda emeklilik çağınızda Toplumsal Güvenlik Kurumu’ndan alacak olduğunuz emekli maaşından oldukca daha fazlasını sağlayabilirsiniz.
  • Odeabank bireysel emeklilik sistemine katılıp katkı oranı ödeyen kişiler, ödedikleri katkı paylarının %25’ini devlet tarafınca geri alırlar.
  • Odeabank bireysel emeklilik sisteminden yalnızca katılan kişinin kendisi değil bununla beraber ailesi de faydalanabilmektedir.
  • Ek olarak bu sistem güvenilir ve tertipli bir sistemdir. Bu sistemde kişinin yatırmış olduğu bireysel emeklilik sistemi katkı payları her ay uzmanlar tarafınca incelenmekte ve değerlendirilmektedir. Eğer kişilerin hesaplarında aksi ya da istenmeyen bir durum oluşursa uzmanlar buna müdahale etmektedirler.
  • Odeabank bireysel emeklilik sistemine katılan ve katkı oranı yatıran bireyler istedikleri zamanda bu katkı paylarını geri alabilirler. Ek olarak eğer Odeabank’ta bireysel emeklilik sisteminin haricinde başka bir hesabınız var ise o hesaptan bireysel emeklilik sistemi hesabına da ödeme toptan ya da ara ödemeler yapabilirsiniz.
  • Bu sisteme dahil olan ve katkı oranı yatıracak olan kişiler, katkı oranı ödeme düzenlerini kendileri oluşturabilirler. Bunun için her ay tertipli olarak katkı oranı yatırmaları benzer biçimde bir koşul ya da şart bulunmamaktadır. Odeabank yetkilileri bu aşamada bireysel emeklilik sistemi katkı oranı yatıracak olan kişilere uygun bir ödeme planı oluştururlar.
  • Odeabank bireysel emeklilik için asgari katkı oranı 182 TL olarak belirlenmiştir. Ek olarak bu katkı oranı ödemelerini bundan önceki maddede de belirttiğimiz benzer biçimde kişiler kendileri belirler. Aylık, 3 ya da 6 aylık periyotlar ya da senelik ödeme şeklinde kişiler kendilerine uygun olan ödeme planını seçerler.
  • Sisteme giriş aidatının ertelenmiştir. Odeabank bireysel emeklilik sistemine dahil olan kişilerin giriş aidatlarını 5 yıl benzer biçimde bir süre ile ertelemiş bulunmaktadır.
  • Bireyler fon dağılımlarında yılda 6 kez olmak suretiyle değişim yapabilirler.

tıkla sorunu sor

Odeabank Bireysel Emeklilik İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir