Öğrenciler Nasıl Kredi Çeker? Alır?

Talebe Iyi mi Kredi Çekebilir?

Öğrencilik yaşamı süresince borç ve kredi işlemleri hakkında oldukca başımız ağrıyabilir, sadece gene de öğrenciyken buna katlanılır. Talebe olmak paraya ihtiyacı olmak anlamına geliyor ne yazık ki devletimizde durum bu şekilde. Hepimiz de bu durumu inceledik ve öğrenciye kredi veren bankalaröğrenciye gerekseme kredisi veren var mı yok mu araştırdık. Buna istinaden siz kıymetli öğrencilere birkaç informasyon vermeye karar verdik. Yazımızı dikkatlice okuyan bir talebe kredi çekebilir hatta krediyle kendisine yeni başlayanlar için küçük çapta bir motosiklet bile alabilir.

İlk çözüm ne olursa olsun bir kefil göstermektir. Hatta en kolay yol budur diyebiliriz. Sadece kefiliniz yoksa aşağıdaki iki yolu deneyebilirsiniz. Çalışan bir öğrenciyseniz aslına bakarsanız bu yolları denemenize gerek kalmamıştır maaş dekontunuz ile beraber bankadan direkt olarak kredi çekim işlemi yapabilirsiniz.

Üniversite talebesi iyi mi kredi çekebilir?

Üniversite öğrencisisiniz ve aileniz size aylık olarak bir miktar para gönderiyor ise şanslısınız anlama gelir. Bu durumda yapılacak işlem daha kolay oluyor. Aileden para gelmediği durumlarda işlem birazcık daha zor olacak buna da değineceğiz. Ailenizden örnek rakamlarla konuşmak gerekirse aylık olarak 500 lira banka hesabınıza yatıyor diyelim. Bankaya gittiğiniz vakit daha ilkin kredi kartı almadıysanız kredi notunuz sıfır olarak görünür. Zira daha ilkin kredili işlem yapmadığınız anında sisteme düşmektedir. Bu açıdan sizlere kredi vermeleri mümkün değildir.

Kredi notu, kredi alırken temel esastır ve tanıdığınız yoksa not haricinde kredi almanız olanaksız gibidir. Ilk olarak aslına bakarsanız aylık 500 lira geliyorsa küçük bütçeli bir kredi kartı almanızı öneriyoruz. Kredi kartınızın limiti 500 lira diyelim. Aylık olarak küçük değerlerle harcamalar yaparak kredi notunuzu fazlalaştırabilirsiniz. Bu da kredi almanıza daha büyük referans elde edecektir. Aylık 50 lira harcayıp ay sonunda kartın ödemesini tertipli olarak üç yada dört ay yaptıktan sonrasında kredi başvurusu yapabilirsiniz. Ihtimaller içinde hesaplar ile bu şekilde meydana getiren bir talebe ortalama olarak 1.000 TL ile 3.000 Tl arası kredi çekebilir.

Ailemden para gelmiyor iyi mi kredi çekebilirim?

Gelelim ailesinden para gelmeyen öğrencilerimize. Bu öğrencilerimizin ya part time bir işte emek vermesi gerekiyor ya da kredi yurtlar kurumundan kredi ya da burs alması gerekiyor. Burs alan bir talebe ise gene yukarıdaki taktiği uygulayıp kredi kartı alıp tertipli ödeyerek kredi notunu arttırabilir. Sonrasında kolaylıkla kredi çekebilir.

KYK kredisi alan bir talebe ise kredi kartından nakit ön ödeme ile 2 kredi ödemesi birden alabilir. Bu nakit ön ödeme çekimini çeşitli kuyumcu ve marketler küçük komisyonlar ile yapmaktadır. Örnek olarak 600 TL KYK kredisi alıyorsanız aniden 1.200 TL elinize geçebilir hatta ziraat bankası kredi kartı beraber yollanır. Onun da limiti 500 TL’dir. Toplam 1.700 TL birden elinize geçebilir. Fakat dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan nokta şudur ki öteki ay ortalama 650 TL ödeme yapmanız gerekecektir. Bunu yapmadığınız taktirde bursunuza ya da kredinize el konabilir.

öğrenciye kefilsiz kredi ve kredi kartı veren bankalar

Öğrenciye kredi

Öğrenciye kredi veren bankalar hangileridir ?

Öğrenciye kredi veren bankalar içinde en iyisi gene ziraat bankasıdır. Zira kredinizi ya da bursunuzu güvence olarak izah edebilirsiniz. KYK ile işim yok diyorsanız, QNB Finansbank enpara kullanabilirsiniz. Enpara güvence istemeden ortalama 2.000 TL kadar kredi verebiliyor. Alabilmek için bankada geçmiş işlemleriniz olması gerek. Banka hesabınıza para giriş çıkışı yaparak 2-3 ay içinde Enpara’dan kredi alabilirsiniz. Öğrenciye kredi veren bankalar genel anlamda 2.000 TL toplam tutarı geçememeye çalışırlar. Sadece ING bank kısa sürede tanıdığım bir öğrenciye 3.500 TL kredi vermiş bulunmaktadır. Şansınızı denemenizde yarar var şeklinde görünüyor.

Gene örnek olarak hesaplamak gerekirse öğrenciyken 3.000 TL tutarında bir kredi çekerseniz aylık 220 – 350 TL içinde taksitle ödeyebilirsiniz. 12 ve 24 ay olarak hesaplama yapılmıştır. 36 ay ödeme yapacaksanız 160 – 180 TL şeklinde daha düşük kredi taksiti yapılabilir.

Başka kredi çekme yöntemi yok mu?

Bir kredi çekme yöntemi ise gene o bankadan kredi kartı alıp taksitli alışveriş yapmış olup taksitlerini zamanında ödemektir. Talebe olduğunuz için örnek verelim gene bir ayakkabı aldınız 180 lira diyelim. 6 taksit yaptınız aylık olarak faiz ile beraber 32-34 lira arası bir meblağ ödemeniz gerekir. Bu tutarı tam zamanında şu demek oluyor ki tam ekstre taksit gününden bir iki gün ilkin öderseniz bankanın gözünde notunuz artacaktır. Bu artış yardımıyla 500 lira limitli kredi kartınız var ise limitini kısa süre içinde 1.000 TL kadar artırabilirler. Bu artış için de gene bankanızı arayarak, bana bu kadar limit yetmiyor, aslına bakarsanız tertipli ödemelerim var, limit artırma talebinde bulunmak isterim derseniz yüksek olasılık kredi kartı limitiniz artar. Bu sayede 2.000 TL kadar arttırsanız kredi çekmenize bile gerek kalmayabilir.

Bu şekilleri deneyerek kendinize uygun bir yol bulabilirsiniz.Tüm öğrencilerimize eğitim hayatlarında başarılar ve bolca talih diliyoruz.

Bundan önceki yazımız olan Ziraat Bankası 180 Ay Vadeli Konut Kredisi %0,99 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir