ÖĞRENCİLERİN GSS BORCU

1 Ocak 2012 tarihinde çıkan yasa itibariyle mecburi hale getirilen genel sıhhat sigortası şu demek oluyor ki GSS bizlere birçok mesuliyet yüklemiştir. Gelir testini yaptırmayan ve 24 ay benzer biçimde uzun bir süreyle GSS prim borcu ödenmemesi durumunda vatandaşlar yüklü borçlarla karşılaşabilmektedir. Bu durumun önlenmesi için GSS prim borçları belirlenen zamanda ödenmelidir. 25 yaş altı ve öğrencilik durumunda ise GSS ile ilgili sorunlarla karşılaşılabilmektedir. Bu sorunlardan biri de öğrencilerin GSS borcu birikmesi durumudur. Bu şekilde bir durumla karşılaşılması benzer biçimde bir sorunda neler yapmamız gerektiğinden anlatmak isterim.

Öğrencilerin GSS borcu birikmesi durumunda genel sıhhat hizmetinden parasız yararlanamayan öğrenciler bazı zorluklarla karşılaşmaktadırlar. Bu tip öğrencilerin GSS borcu birikmesi benzer biçimde istenmeyen durumları engellemek için kontrollerin sık sık yapılması gerekmektedir.

Öğrencilerin GSS Borcu Ödeme Yükümlülüğü Var Mı?

Öğrencilerin GSS borcu ödemesi fazlaca istisnai durumlar haricinde devlet tarafınca karşılaşılmaktadır. Öğrencilerin GSS borcu ile karşılaşmaması için yapması ihtiyaç duyulan bazı tedbirler vardır. Okudukları okul/üniversite benzer biçimde kurumların talebe işleri ile ilgili biriminden alınacak güncel ve mühürlü talebe belgeleri ile beraber SSK’ya başvurmaları gerekmektedir. Bu müracaat yılda bir olacak şekilde ve periyotlar halinde tertipli olarak yapılmalıdır. Meydana getirilen bu başvurular öğrencilerin GSS borcu birikmesini önleyeceği benzer biçimde biriken borcunda silinmesini sağlar. Böylelikle öğrencilerin GSS borcu durumu ortadan kalkar ve genel sıhhat hizmetlerinden parasız bir halde faydalanılabilir.

tıkla sorunu sor

ÖĞRENCİLERİN GSS BORCU İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir