Öğretmenlerde Bayram İzni Yıllık İzinden Sayılır Mı?

Memurlarda resmi izinler senelik izinden düşer mi, bayram izni senelik izinden sayılır mı şeklinde sorular, öğretmenlerin kafalarını kurcalayan başlıca sorular içinde yer alır.

Devlet memurlarının almış olduğu senelik izinlerin bayram ya da dinlence günlerine (Cumartesi-Pazar) denk gelmesi senelik izine dahil edilip edilemeyeceği hakkında informasyon kirliliği bulunmaktadır.

Senelik İznin Hukuki Dayanağı

Memurların senelik izin süresi, hizmet süresi 1 yıl ile 10 (dahil) yıl arası olanlar için yirmi gün, hizmet süresi 10 yıldan fazla olanlar için otuz gündür. Bazı durumlarda bu gün sayılarına gidiş ve dönüş vakti olarak iki gün daha eklenebilmektedir. Senelik iznin ne süre kullanılacağına memurun amiri karar vermektedir. Böylece işlerin aksaması engellenmektedir. Birbirini izleyen iki senenin izni birlikte kullanılabilmektedir. Fakat daha önceki yıllardan kalan izin günleri kullanılmadığı takdirde düşer ve kullanılamaz.

Genel Dinlence Günleri

2429 sayılı kanun ile bayram günleri kullanılan izinler düzenlenmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Dini bayram günleri: Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramı’dır.

Ulusal bayram günleri: 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Mustafa Kemal Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’dır.

Öteki dinlence günleri: 1 Ocak Yılbaşı, 1 Mayıs İşçi Bayramı, 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik günüdür.

Öğretmen Memurun Senelik İzin Geçmişine Denk Gelen Düzgüsel İzin Günlerine Ne Olur?

Işgören için senelik izin, Cumartesi ve Pazar günleridir. Bu günlerde izin yapabilmektedirler. Devlet memurlarının almış olduğu senelik izin evveliyatına ulusal bir bayram, ulusal bir dinlence günü ya da yönetimsel izin günleri denk gelebilir.

Bu Durumda Neler Yapılabilir?

  • Senelik izin süresi içinde yer edinen ulusal bayram, ulusal dinlence ya da öteki resmi dinlence günleri ve yönetimsel izin günlerinde işyar senelik izinli sayılmayabilir.
  • Senelik izin günleri içinde yer edinen dinlence günlerinin Cumartesi ve Pazar günlerine denk gelmesi durumunda işyar, bu günlerde senelik izinli sayılacaktır. Yapılabilecek herhangi bir işlem yoktur.
  • Senelik izin süresinden sayılmayan günlerin kişinin, amirinin uygun bulmuş olduğu tarihlerde işyar tarafınca gerçekleştirilmelidir.

tıkla sorunu sor

Öğretmenlerde Bayram İzni Senelik İzinden Sayılır Mı? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir