Ölen Babadan Dul Kızına Maaş bağlanma Koşulları Nelerdir ?

Ölen babadan emekli maaşı alma koşulları evlatları tarafınca alınması bakıma muhtaç kimselerin yetim kaldıklarında mağduriyet yaşamamaları için gerçekleşmekte olan devlet tarafınca güvenceye alınmış bir haktır. Sadece bu hakkın iddia edilebilmesi için bazı şartların ve koşulların yerine getirilmiş olması gerekmektedir. Bu koşullar hem maaşı alacak olan yetim kişinin, hem de vefat eden babanın sağlaması ihtiyaç duyulan koşullardır.

Babadan Maaş Alabilmek İçin Lüzumlu Koşullar

Ölen babanın maaşı iyi mi alınır?” sorusunun cevabı için bazı koşulların yerine getirilmesiyle verilir. Ölen babanın maaşını almak için gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

  • Vefat eden babanın toplumsal güvencesinin olması, ona bu toplumsal güvenceyi elde eden bir kurumda tertipli olarak çalışır durumda olmuş olması gerekmektedir.
  • Vefat eden babanın emekli maaşı üstünde hak iddia edecek olan evlatların da devlet memuru olmaları gerekmektedir.
  • Herhangi bir koşul gözetilmeksizin 18 yaşından minik çocuklar yetim aylığı alabilmektedirler. Sadece babanın kız evlatları evlenmedikleri sürece yaşları fark etmeksizin babalarının maaşını talep edebilmektedirler. Kız çocuğun evlenmesi durumunda bu hak ortadan kalkacaktır. Sadece boşanan kız evlatları lüzumlu başvuruyu yaparak tekrardan yetim aylığını almaya devam edebilir. Merhumun adam evlatları için bu üst sınır yaşı, ortaöğrenime devam edilirken 20, yükseköğrenime devam edilirken ise 25’tir.

Kişilerin babalarının vefat etmeleri durumunda maaşlarını talep edebilmeleri için ihtiyaç duyulan koşullar bunlardır. Bu koşulları karşılayan kimseler babalarının vefatının peşinden lüzumlu belgelerle beraber Toplumsal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunarak babalarının maaşlarını talep edebilirler.

Ölen Ebeveynlerin Emekli Maaşlarının Talep Edilme Koşulları Nedir?

Ölen ebeveynden emekli maaşı iyi mi alınır?” sorusunun cevabı maaşı talep edecek kişinin ve merhumun durumuna bakılırsa değişmektedir. Ölen babanın emekli maaşı iyi mi alınır?” sorusuna yanıt verebilmek için şu durumların sağlanması gerekmektedir:

  • Vefat eden kişinin Toplumsal Güvenlik Kurumu’nda güvencesi bulunmak durumundadır ve kişinin bu kurumlara bağlı şekilde çalışmış olması gerekmektedir.
  • Merhumun emekli aylığı öncelikli olarak eşine bağlanmaktadır. Eşinin vefat etmesinin peşinden çocuklarına hisseleri uyarınca maaş aktarılmaktadır.
  • Merhumun evlatlarının yetim aylığı alabilmeleri için vefat eden kişinin emekli olmuş olması koşul değildir. 900 günlük SSK priminin yada 1800 günlük Bağkur priminin yatırılmış olması, kişinin vefatının peşinden evlatlarının yetim aylığı talebinde bulunmaları için kafi olacaktır.

Vefat Eden Babanın Maaşı Üstüne Dul Kızının Hak İddia Edebilme Durumları

Vefat eden babanın dul durumunda bulunan kızının babasının maaşı üstünde hak iddia ederek yetim aylığı alması mümkündür. Yukarıdaki şartların sağlanmış olması merhumun kızının an itibariyle evli bulunmaması başvuruda bulunabilmek için yeterlidir. Ölen babadan dul kızına maaş tüm şartlar sağlandığı takdirde kızı tekrardan evlenene kadar ödenmeye devam eder. Kızı yeniden evlendirilmiş olduğu takdirde bu maaş üstündeki hakkını yitirmiş olur, sadece yeniden bir boşanma gerçekleşirse merhumun kızı gene yetim aylığı başvurusunda bulunabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ölen babadan dul kızına maaş ne kadar çoğunlukla sorulmakta olan bir sorudur. Bu probleminin cevabı bazı durumların gerçekleşmesine bağlıdır. Eğer yetim kalan tek çocuksa yada yetim aylığı üstüne başka evlatların da hakları yoksa babanın almış olduğu tutarı yarısı yetim aylığı olarak kızına ödenmeye devam eder. Burada mühim olan babanın almış olduğu ücret değildir. Ücret her ne kadar olursa olsun, lüzumlu şartlar sağlanıyorsa kızına bu ücretin %50’si ödenmeye devam eder.

Sadece, babanın vefatının peşinden merhumun eşi hala hayattaysa yada maaş üstünde hak sahipliğinde bulunacak başka bir çocuk daha bulunuyorsa, bu oran %25’e düşer. Kısaca şahıs babasının almış olduğu ücretin %25’ini kendisi almaya devam eder. Annenin vefat etmesinin peşinden ya da gerçek sahibi olan öteki çocuğun hakkının ortadan kalkması durumunda bu oran tekrardan %50 olarak belirlenecek ve merhumun kızına tutarının yarısı ödenecektir.

Yetim Aylığı Başvurusu Iyi mi Yapılır?

Yetim aylığının başvuru prosedürü vefat eden kişinin toplumsal güvencesine bakılırsa değişim gösterebilmektedir. Merhum Bağkur yada SSK üyesiyse bağlı bulunulan Toplumsal Güvenlik Kurumu’na müracaat yapılması kafi olacaktır. Sadece eğer merhum devlet memuruysa yetim aylığı için Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı’na başvuruda bulunulması gerekmektedir. Kamu Görevlileri Emeklilik Dair Başkanlığı Ankara’nın Sıhhiye semtindeki Mithatpaşa Caddesi’nde bulunmaktadır. Başvuruda bulunmak isteyen kişiler şahsen başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Başvuruda yetim aylığı talebinde bulunacak kişiden bazı belgeler istenmektedir. SGK emeklilik talep formunun ve başvuruda bulunacak kişinin kimlik fotokopisinin müracaat esnasında hazır bulundurulması gerekmektedir. Şahıs hem de eğer boşanmışsa, eşinden ayrıldığına ve eşinde ayrı yaşadığına dair taahhütname yada lüzumlu belgeleri de müracaat belgelerinin içinde bulundurmak zorundadır.

İki Ebeveynden Birden Yetim Maaşının Alınması

Anayasanın 5510 sayılı kanununa bakılırsa yetim kimse için hem anneden hem babadan yetim maaşı almak mümkündür. Sadece bu durumlarda bağlanan yetim maaşının oranları düşebilmektedir ve bunun yanında bazı koşulların sağlanmaları gerekmektedir.

Bu koşullardan biri merhum kişinin belirli bir süre süresince sigorta primlerini ödemiş olması gerekliliğidir. Sigortalı merhumun 1800 gün sigorta priminin ödenmiş olması, çocuğunun her iki ebeveyninden de yetim aylığı alabilmesi için şarttır. SSK tarafınca sigortalı olan kişiler için bu dün süre 900’dür. İki ebeveyninden de yetim aylığı talebinde bulunacak olan kız çocuğunun evi bulunmamalıdır. Kız çocuğunun hem de sigortalı bir işte çalışmıyor yada sigortalı bir halde emek vererek hak kazanılmış olduğu bir emekli maaşının bulunmuyor olması gerekmektedir.

Her İki Ebeveynden Alınacak Yetim Aylığının Miktarları

Her iki ebeveyninden de yetim aylığı alma hakkı olan kız çocuğuna ödenecek olan yetim aylığı diğerlerine bakılırsa değişik şekilde hesaplanmaktadır. Koşulları elde eden ve hem annesinden hem de babasından yetim aylığı alma hakkı olan kişilere ebeveynlerinden yüksek maaş alanının maaşının tamamı, düşük maaş alanın maaşının ise yarısı ödenmeye devam edilir.

Merhum ebeveynlerden birinin Emekli Sandığı kapsamında bulunması, şu demek oluyor ki işyar emeklisi olması durumundaysa yetim kız çocuğuna iki ebeveyninin de maaşının tamamı ödenmektedir.

Yetimi aylığı başvurusunda bulunacak kişinin ebeveynlerinin vefatının zamanı de ehemmiyet arz etmektedir. 1 Ekim 2008 tarihinden ilkin vefat etmiş olan bir ebeveyn bulunmaktaysa, o vakit kız çocuğuna yüksek maaşın tamamı, düşük maaşınsa yarısı ödenir. Sadece, eğer ebeveynlerden ikisinin de vefatı 1 Ekim 2008 tarihinden ilkin gerçekleşmişse ve sigortalı bulundukları kurumdaki statüleri değişik şekilde görüntülenmişse, o vakit yetim kız çocuğuna her iki ebeveynin maaşı da tam olarak ödenir.

İki ebeveynin de SSK tarafınca sigortalanmış olduğu durumlarda yetim kız çocuğuna yüksek maaşın tamamı, düşük maaşın yarısı ödenir. Sadece ebeveynlerin ikisinin de Bağ-kur tarafınca sigortalarının bulunması haline kız çocuğuna yetim aylığı olarak tek maaş bağlanır.

Yetim Aylığı Mevzusunda Detaylı Informasyon Edinme Ve Başvuruda Bulunma

Hem anası tarafınca hem de babası tarafınca yetim aylığı talebinde bulunacak ve Toplumsal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunacak bu kişinin bu şartları sağlayıp sağlamadığından güvenli olması gerekmektedir. İki ebeveynini de yitirmiş yetim kişilerin yetim aylığı hakkında daha detaylı ve net bilgilere erişebilmek için kendilerine en yakın Toplumsal Güvenlik Kurumu Merkezi’ne gitmeleri kafi olacaktır. Kurumda lüzumlu bilgilerini vererek lüzumlu sorgulamaları yapabilirler, lüzumlu şartları yerine getiriyor olmaları takdirde istenen belgeleri tamamlayabilir ve eksiksiz bir halde yetim aylığı başvurularını gerçekleştirebilirler.

Kadınlarda Emeklilik Yaşı Hesaplama

İsteğe Bağlı Emeklilik Şartları Nelerdir ?

Kadınlar 3600 Günden Nasıl Emekli Olur? Tüm Detayları

tıkla sorunu sor

Ölen Babadan Dul Kızına Maaş bağlanma Koşulları Nedir ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


One comment

  1. Yurtdisinde yasiyorum ve dulum turkiyade Brabamden kalan. Emeklilik masi alma hakim varmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir