Oto Yıkama Açmak İçin Devlet Destekleri 2021

İş oluşturmak isteyenler için oto yıkama açmak iyi bir iş fikri olabilir. Sadece iş oluşturmak için lüzumlu olan prosedürleri bilmek, proje çizmek ve bir iş planı hazırlamak gerekmektedir. Oto yıkama açmak için ilk olarak belediyeden ruhsat almak gerekir. Yatırım yapmak için de finansal kaynağa gereksinim vardır. Banka kredileri yolu ile ihtiyacınız olan şeyleri giderebileceğiniz benzer biçimde Kosgeb’ in iş planı hazırlayanlara verdiği desteklerden de faydalanabilirsiniz. Bir süre sonrasında yatırımınız kara dönüşecek ve ciro elde etmeniz mümkün olacaktır.

Oto Yıkama Ne Kadar Kazandırır?

oto-yıkama-açmak
Oto yıkama açmak karlı bir iş fikridir.
 • Detaylı iç temizliği
 • Motor temizliği
 • Koltukların temizliği
 • Kaput koruması
 • Pasta-cila
 • Çizik silme işlemi
 • Vasıta kaplama
 • Seramik kaplama benzer biçimde uygulamalar da yapılmaktadır.

Mesela kaporta yüzeyinin temizliği 200 TL’ dir. Koltukların temizliği ise 150 TL’ dir. Hizmet yelpazenizi genişleterek kazanmanız mümkündür. Sadece mevsimsel olarak sektörde dalgalanmalar olmaktadır. Kış aylarında vasıta yıkatanların sayısı yok denecek kadar azdır.

İş fikri arayanlar için cafe açmayı önerebiliriz. Üstelik bu iş için de devlet tarafınca maddi destek sağlanmaktadır.

Proje Çizimi ve İş Planının Hazırlanması

Oto yıkama yapılacak yerin belirlenen fiziki şartlara uygun olması gerekmektedir. Bu şartlar 5 vasıta sığacak kadar otoparkın olması ve minimum yıkama alanının 100 metrekare olmasıdır. Araçlarını yıkatmaya gelen ve beklemek isteyen müşterileri ağırlamak için bir bekleme alanı oluşturulmalıdır. Oto yıkama denetimlere açık olmalıdır. Yangın mevzusunda lüzumlu tedbirlerin alınması gerekmektedir. Çalışan personelin giysileri toplumda belirlenen genel terbiye kurallarına uygun olmalıdır. Su kartlı sistemden sağlanmalı, atık suyun tahliyesi için lüzumlu önlemler alınmalı  ve giderlerin yapılması gerekmektedir. Çevrede herhangi bir hastalık oluşmaması adına lüzumlu önlemler alınmalıdır. Yerleşim alanlarında evlerin minimum 50 metre uzağında olma kuralı konulmuştur. Yapı kullanma izni yoksa bu alanlarda oto yıkamanın açılmasına izin verilmeyecektir.

oto-yıkamacı
Oto yıkama açmak için belirlenmiş fiziki standartlar vardır.

Oto yıkama için belediyelerden ruhsat almak birazcık zor olsa gerek. Tüm kriterler dikkate alınmaktadır. Yıkama meydana getirilen alanın zemin ve duvarlarının su geçirmez maddeler ile kaplanması gerekiyor. Oto yıkamalar için belirlenen yaz saati ve kış saati uygulaması söz mevzusudur. Kışın saat 20:00′ a, yazın ise 21:00′ a kadar açık olmasına izin verilmiştir. Kısaca uzun ve yoğun emek harcama saatleri söz mevzusudur. Mekan seçiminin mühim bulunduğunu söyledik. Vasıta girişinin mümkün olduğu bir dükkan tercih edilmelidir. Ek olarak rekabet şartlarının da göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Yakınlarda oto yıkama var ise bir satın alan çevresi olacağından dolayı sizin o bölgede tutunmanız oldukça zor olacaktır. Mekan tercihinde bulunurken iyi bir çevre araştırması yapmalısınız ve iş potansiyeli hakkında informasyon almalısınız.

Sektör mevzusu farketmeksizin ticarette dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bazı mevzular ve cevaplanması ihtiyaç duyulan bazı sorular vardır. Bu sorulara cevaplar arayarak kendinize bir iş planı hazırlamanız daha mantıklı olacaktır. Oto yıkama haricinde değişik bir iş fikri arayanlara önerimiz lokanta açmak olabilir. Lokanta için de lüzumlu olan finansman Kosgeb tarafınca sağlanmaktadır.

 1. Lokasyon tercihinde bulunurken nelere dikkat etmeliyim? Iyi mi bir mekan seçmeliyim? Seçtiğim yerde iş yapabilme potansiyelim nedir?
 2. Karakter olarak bu işi halletmeye uygun muyum? İkna kabiliyetim var mı? Ticaretten anlıyor muyum? Uzun saat devam eden emek harcama koşullarını göze alabilecek miyim?
 3. Hedef kitlem kim olacak? Satın alan potansiyelim ne durumda?
 4. Sıfırdan proje çizerek mi bir oto yıkama açacağım? Yoksa daha ilkin oto yıkama olarak kullanılacak bölgeleri mi devir almalıyım?
 5. Marka kıymeti yüksek olan ve kar elde edeceğim bayilik hizmeti veren firmalar ile mi görüşmeliyim?
 6. Bulduğum yer ruhsat almak için elverişli mi? Yapı kullanma izni var mı? Ruhsat almak için lüzumlu olan evraklarım tam mı? Bu evrakları hangi kurumlara ibraz etmem gerekiyor?
 7. İş yeri açma izni kimden alınıyor?
 8. Vergi levhası alacak mıyım?
 9. Su tahliyesini iyi mi sağlayacağım?
 10. Lüzumlu ekipmanın tutarları neler? Bu ekipmanlar bana ne kadara mal olur? Finansal deposu nereden bulacağım?
 11. Destekleme ödemesi alabilir miyim?
 12. İş planı hazırlarken nelere dikkat etmeliyim?
 13. Fiyat politikamı neye nazaran belirlemeliyim?

Tüm bu sorular hem iş kurma aşamasında hem de iş planı hazırlama aşamasında işinize yarayacaktır. İş planınızda ilk bölümde kendi tanıtımınızı yapın. Özelliklerinizi, niçin bu işi yapmak istediklerinizi belirleyin. İkinci bölümde ise iş hayalinizi anlatmaya başlayın. Mekan tercihlerinizi, oto yıkamanızda hangi işlemleri yapacağınızı, hedef kitlenizi belirtin. Kendinize kısa, orta ve uzun solukta hedefler belirleyin. Misyon ve vizyonunuz olsun. Son bölümde ise hangi işlemin ne kadar olacağını belirleyin. Kendinize 3-5 senelik hedefler koyun ve tahmini giderlerinizi yazın.

oto-yıkama-açma
Oto yıkama açmak için lüzumlu izinlerin alınması gerekir.

Ruhsat Almak İçin Lüzumlu Evraklar

İş yeri açmak isteyenlerin birçok kurumu ziyaret etmeleri icap ettiğini belirtelim. Gidilecek ilk kurum bağlı olunan Vergi Dairesi’ dir. Zira iş kuranlar teknik olarak vergi mükellefi olurlar. Vergi Dairesi’ ne teslim edilecek belgeler;

 • T.C. Kimlik fotokopisi
 • Adres bildirim belgesi
 • Dükkan kira ise kira kontratı, sizin ise tapusunun fotokopisi
 • İşe başlama formu

Bildirim formunun doldurularak teslim edilmesi gerekmektedir. Yoklama memuru evrakları inceleyerek herhangi bir eksiklik ya da yanlışlık olmaması koşulu ile vergi levhasını verir.

Belediyeye ise İşyeri Açma ve Emek verme Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik gereğince gene belediyeden alınacak olan iş yeri açma bildirim formunun doldurularak teslim edilmesi gerekir.

Meslek Odasına Kayıt için;

 • Gerekiyor ise ustalık belgesi
 • 3 tane vesikalık fotoğraf
 • T.C. kimlik belgesi
 • Vergi dairesine kayıt yapıldığını gösteren belge gerekmektedir.

Esnaf ve Sanatkar Sicili için;

 • T.C. kimlik belgesinin fotokopisi
 • Adres bildirim belgesi
 • Harcın ödendiğini gösteren belge
 • Ustalık belgesi
 • Vergi levhasının fotokopisini ibraz etmeniz gerekmektedir.

Ek olarak Sosyal Güvenlik Kurumu‘ ndan iş veren ve çalışan girişlerinin de yapılması gerekmektedir.

iç-yıkama
İç dış temizliğinin yanı sıra pasta cila hizmeti de verebilirsiniz.

Oto Yıkama Malzemeleri ve Maliyetleri

Oto yıkamada kullanılmak suretiyle alınacak pek oldukca araç-gereç vardır. Bunlar elektronik eşyalar olabileceği benzer biçimde, temizlik malzemeleri ve kimyasallar da olabilmektedir. Ilk olarak yüksek basınçlı bir yıkama makinesine ihtiyacınız olacak. n11.com‘ da bulunan yıkama makinelerini inceleyebilirsiniz. Bu makinelerin maliyeti 3-5 bin TL civarındadır. Köpüklü yıkamalar için ise köpük püskürtme makinesine gereksinim vardır. 1000 TL’ ye bu makineyi de alabilirsiniz. 2 bin TL civarında bir rakama da kompresör almanız gerekmektedir. Koltuk ve iç temizlik için elektrik süpürgesine gereksinim vardır. Islak ve kuru çekim özelliği olan bir süpürge tercih etmeniz iş için daha elverişlidir. 2-3 bin TL’ ye uygun markaların süpürgelerini satın alabilirsiniz. Koltuk temizliği için buharlı bir yıkama makinesine gereksinim vardır. Bu makineleri 2 bin TL’ ye alabilirsiniz. Temel makineler bunlardır. Sadece gereksinim duyacağınız öteki malzemeler, köpük püskürtme makinesi için lazım olacak köpük, kokular, temizlik malzemeleri, bez, fırça, pasta ve cila için lüzumlu olan malzemeler, parlatıcılara gereksinim vardır. Kurumsal olarak tanıtımınızı yapmak için hediyelik eşya almanız ve kartvizit bastırmanız gerekmektedir. Oto yıkamaların en dikkat çekici unsuru kağıt paspaslarıdır. Bu yüzden paspaslar için güzel bir tasarım yaptırabilirsiniz. Elektronik malzemeleri 15 bin TL’ ye, kimyasalları ve temizlik aparatlarını ise  5-6 bin TL’ ye alabilirsiniz. Araç-gereç olarak toplamda 20 bin TL harcama yapmanız kafi olacaktır.

Sadece sıfırdan bir kurulum yapmak istemiyorsanız bayilik veren firmalar ile de görüşebilirsiniz. Çoğusu marka kıymeti ve kardan hisse talep etmemektedir.

 • Autowax
 • WEMAX
 • Arexons
 • Autoclub
 • Ziwbax
 • Otosauna benzer biçimde firmalar bayilik vermektedir. Bu firmalar ile anlaşarak 20-30 bin TL tutarında bir maliyetle kurulum işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

KOSGEB Destekleri

Gelelim finansal deposu nereden elde edeceğimize. İhtiyacımızı banka kredileri yolu ile görebileceğimiz benzer biçimde KOSGEB desteklerinden de faydalanarak finansal kaynak elde etmeniz mümkündür.

oto-yıkama
Oto Yıkama açmak için lüzumlu olan Kosgeb nace kodları

KOSGEB girişimcileri NACE kodları adını verdiği kodlar ile desteklemektedir. Ödeme alabilmeniz için oluşturmak istediğiniz işin desteklenen sektörler içinde olması gerekir. KOSGEB girişimcileri pek oldukca alanda destekleyen, desteklemek adına bağışlama ve kredi sunan bir kuruluştur.

İşletmenin kurulum aşamasında lüzumlu olan finansmanın sağlanması için 2 bin TL, araç-gereç alımları için 18 bin TL, personel ve kira giderleri için ise 30 bin TL olmak suretiyle geri ödemesiz toplamda 50 bin TL destekleme ödemesi yapılmaktadır. İşletmenin kurulum tarihinden itibaren iki yıl içinde alınacak olan makine, personel ve kira giderleri için geri ödemeli ve teminatlı olarak toplamda 100 bin TL destekleme ödemesi yapılmaktadır. Ödeme yapılabilmesi için 32 saatlik uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmak gerekmektedir. Bu kurslar parasızdır ve her insanın katılımına açıktır. Yeni girişimci desteği hakkında detaylı informasyon almak için tıklayınız.

İş planı hazırlamak dahilinde KOSGEB’ e başvurabilir ve yeni girişimci desteğinden yararlanarak işinizi kurabilirsiniz. Projeniz kabul edildikten sonrasında kuruma kayıt yaptırmanız ve taahhütnameyi onaylamanız gerekmektedir. Yeni işinizin hayırlı olmasını diliyoruz. 🙂

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir