Pareto Analizi (ABC Analizi) Nedir? Nasıl Uygulanır?

Üretim meydana getiren şirket ve firmalar, hizmet alanında çalışan kuruluşlar ile birçok alanda hizmet veren kurum ve kuruluşların en fazlaca sıkıntıya düştükleri nokta sorun çözme analizini iyi bir halde kullanamamalarıdır. Mevzuyla ilgili olarak birçok şirket, şirket ve müessese bu aşamada zayıf olsa da sorun çözme yöntem ve tekniklerini kullanmak suretiyle amaca ulaşmada herhangi bir sorun yaşanmaz.

ABC Analizi Nedir?

Problem çözme analizi olarak kullanılan yöntemlerden kabul edilen Pareto Analizi (ABC Analizi) dünyada birçok şirket ve müessese tarafınca kullanılmaktadır. Peki, sorun çözmede çoğunlukla kullanılan Pareto Analizi nedir? İlk olarak İtalyan ekonomist Vilfredo Pareto tarafınca ortaya atılan bu çözümleme yönteminde 80/20 olarak anlatılan bir kuram bulunmaktadır. Tüm işlemler bu kuram üstüne değerlendirilir ve problemin çözümünde kullanılır.

Pareto Analizinde meydana gelen sorunların mühim sebepleri ile buna yol açan sebeplerin ayrıştırılması ön plana çıkarılır. Sistemi kullanan analistler çubuk diyagramından faydalanmaktadır. Bilhassa bu kuramı kullanan kişiler ekip çalışmasını benimsemiş olan şirket ve firmalar tarafınca tercih edilir. Pareto Analizinde dikkat edilen en mühim nokta problemlerin çoğu zaman neticelerinden ve sebeplerinden kaynaklandığını vurgulamaktadır. Sonuçlar problemin %80’lik kısmını oluştururken sebepleri ise %20’lik kısmını oluşturmaktadır. Buna verilebilecek örnekler içinde en dikkat çekici olanı analizin sahibi olan Pareto’nun yapmış olduğu gözlen neticesinde İtalya’nın gelirinin %80’lik kısmını nüfusun %20’lik kısmının haiz bulunduğunu ifade etmiştir. En mühim dayanağı olarak ortaya atmış olduğu analizine vurgu yapmaktadır.

ABC Analizi Iyi mi Uygulanır?

Pareto (ABC) Analizi iyi mi uygulanır, sorusunun yanıtı gene 80/20 kuramına dikkat edilmesi ile gerçekleşeceği belirtilmektedir. Çözümleme yöntemi kullanılırken probleme yönelik tespitler için çubuk diyagramının oluşturulması gerekmektedir. Mevzuyla ilgili olarak diyagramı oluştururken sonuçlar ile sebeplerin iyi belirlenmesi gerekmektedir. Diyagramdaki yatay eksen % oranını gösterirken düşey eksen ise problemin işaret ettiğini oluşturur. Yatay eksenin eşit aralıklara bölünmesi ile beraber problemin çözümüne dair kategoriler sıralanabilir. Problemi oluşturan unsurlara bakıldığında kayda kıymet hususlar yatay eksene sıralanır. Her bir niçin tek tek karşılaştırılır ve yüzdelik oranları belirlenir. Ortaya çıkan netice ile ilgili olarak ekip çalışmasında yapılması gerekenler ortak olarak belirlenir. Pareto Analizi yardımıyla birçok sorun ön görülebilir hale gelir ve istenildiği süre hata oranı daha aşağılara çekilebilir.

Bundan önceki yazımız olan ​​Öğretmenler İçin Düşük Faizli Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir