Philips Eğrisi Nedir?

Profesör Alban W.H. Philips, 1958 senesinde dünyaca meşhur iktisat dergisi Ekonomica’da gösterilen bir yazısında istihdam hacmi le parasal fiyatlardaki yüzdesel değişimler içinde ters oranda bir ilişki bulunduğunu tespit etmiş. İngiltere ile ilgili meydana getirilen bu emek verme neticesinde Profesör Philips, bahsedilen iki değişken arasındaki birlikteliğin yanı sıra bu birlikteliğin 100 yılı aşkın bir zamandan beri durağan(durgun) olarak süregeldiğini keşfetmiş oldu.

Kendi emek harcaması sonucunda sizin de Philips eğrisi nedir diye merak ettiğiniz probleminin cevabı ortaya çıkmış oldu. Doğrusu Philips eğirisi, parasal ücretlerin yükselmesi ile işsizliğin azalacağı ya da parasal ücretlerin azalması ile işsizliğin artacağı şeklinde ifade edilebilir. Philips eğrisi ile beraber iktisatçılar büyük çaplı araştırma ve uygulama çalışmalarına başlama fırsatı bulmuşlardır.

Burada araştırma icra eden çalışmacılar ücretlerin rekabet koşullarından bağımsız olarak saptandığını varsayar. İşsizlik oranının düşük olduğu ekonomik ortamlarda enflasyonun artması beklenir. Doğrusu istihdamdaki artış ye da yüksek ücretlerden dolayı piyasada likite artışı görülür. Bundan dolayı kısa süreliğine enflasyon tesirleri görülür. İktisatçılar bu durum karşısında enflasyon ve işsizlik içinde bir seçim yapmak zorunda kalır. Philips eğrisi, yorumlandığında uzun dönem baz alınırsa güvenilir çözümleme yapma imkanı vermez. Bu durumda işsizliğin azaltılması sadece enflasyonun hızlandırılması ile mümkün olur.

Bundan önceki yazımız olan ​​Öğretmenler İçin Düşük Faizli Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir